Facebook Google+ Twitter

Referendum w Warszawie. Sprawdź, jakie formalności musisz wypełnić, by zagłosować!

Wcale nie musisz być zameldowany w Warszawie, jeżeli chcesz oddać swój głos w referendum dotyczącym odwołania Hanny Gronkiewicz Waltz z funkcji prezydent Warszawy. Oto formalności, które trzeba wcześniej załatwić.

 / Fot. DealiuszJedyną problematyczną kwestią nadchodzącego referendum jest tryb weryfikacji oświadczeń o zamieszkaniu w Warszawie. Nie reguluje go bowiem prawo wyborcze, a urzędnicy nie są skorzy do udzielania informacji na ten temat.

Najmniej wysiłku kosztować będą wybory zameldowanych. W ich przypadku wystarczy udać się do obwodowej komisji wyborczej z ważnym dokumentem tożsamości. Niezameldowani mieszkańcy Warszawy i zameldowani na pobyt czasowy muszą złożyć wniosek o wpis do rejestru wyborców.

Wniosek taki należy wnieść do urzędu dzielnicy, którą zamieszkujemy. By został on rozpatrzony należy uzupełnić go kserokopią dowodu osobistego oraz deklaracją miejsca zamieszkania. Na odpowiedź urzędu nie musimy czekać długo. Zobowiązany on jest do wydania decyzji w ciągu trzech dni od złożenia wniosku. Jak czytamy na tvnwarszawa.pl rzeczywistość sama weryfikuje wymienione terminy: „w praktyce procedura może się przedłużyć - jeśli urzędnicy nie zdążą albo wniosek będzie zawierał błędy” – mówi Anna Lubaczewska, szefowa Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

W przypadku odmowy organu przysługuje nam możliwość odwołania się do sądu rejonowego. Mamy na to trzy dni od otrzymania decyzji urzędu. Ten także ma trzy dni na jej rozpatrzenie. Ważne jest posiadanie do wglądu ważnego dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego czy paszportu.

Pilnujcie terminów

Jeżeli chcemy zagłosować musimy przypilnować terminów. „Wniosek będzie można złożyć najpóźniej przed wydrukowaniem spisów wyborczych, czyli w ostatni dzień roboczy, poprzedzający dzień głosowania”- przekazał tvnwarszawa.pl Jarosław Jóźwiak z Ratusza. Mamy więc czas do piątku 11 września. Dlatego lepiej się pośpieszyć, ponieważ urzędnicy nie zawsze zdążają z dopisaniem do rejestru. W celu weryfikacji miejsca zamieszkania, a tego nie reguluje prawo, możemy zostać poproszeni o dodatkowe dokumenty. W tym wypadku wystarczy np. umowa najmu mieszkania.

Możemy być zarejestrowani tylko w jednym rejestrze. Dlatego też pozytywne rozpatrzenie wniosku będzie równoznaczne z wykreśleniem wyborców z rejestru np. w dawnym miejscu zamieszkania. Przepisy też nie przewidują „jednorazowego” przepisania.

Referendum odbędzie się 13 października w godzinach 7-21. By jego wyniki były wiążące, musi oddać głos 3/5 liczby wyborców, którzy przystąpili do wyborów odwoływanego organu. Jeżeli większość poprze odwołanie Hanny Gronkiewicz Waltz, przestanie ona pełnić funkcję w momencie ogłoszenia wyniku w dzienniku urzędowym województwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

hehee. Marcin. Brawo!
Uwierzyć nie mogę , że to już 3 lata minęło jak o Pani Prezydent co nieco znalazło się w moim artyk. o Rotundzie
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mamy więc czas do piątku 11. sierpnia. - Naprawdę? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.