Facebook Google+ Twitter

Referendum Weneckie czyli Krym 2

16 marca 2013 roku na terenie Autonomicznej Republiki Krymu przeprowadzone zostało referendum dotyczące przyszłości terytorialnej półwyspu Krymskiego, w tym samym czasie dwa i pól tysiąca kilometrów na zachód odbywał się inny plebiscyt.

Attribution-NonCommercial-NoDerivs License -darmowa licencja / Fot. tomkellyphoto / photo on flickrGłosowanie miało miejsce w Wenecji i nie dotyczyło zwiększenia środków na infrastrukturę przeciwpowodziową a za odłączeniem jej od Włoch.
Ponad 70% mieszkańców prowincji deklaruje chęć odłączenia Wenecji od Rzymu. Wśród argumentów przemawia chęć wskrzeszenia Republiki Weneckiej, która straciła niepodległość podbita przez Napoleona w 1797 roku, po czym została wcielona do Włoch. Trwając 1000 lat była najdłużej istniejącą republiką w dziejach. Powodem takich działań jest między innymi bardzo wysoki podatek w regionie. Mieszkańcy czują się okradani przez władze państwa która spiera biedniejsze i kontrolowane przez mafie południowe prowincje. Ruch separatystyczny, który zorganizował happening 9 maja 1997 roku wjeżdżając tekturowym czołgiem na plac św. Marka z flagą byłej republiki, tym razem zyskuje szerokie poparcie trójkąta przemysłowego z skład którego wchodzą Mediolan, Turyn oraz Genua. Rząd zapowiedział, że nie uzna wyników referendum lokalnych, a samo głosowanie potrwa do piątku (21.03) w systemie online.
W całej Europie od pewnego czasu zwiększone niezadowolenie społeczne, wspiera coraz mocniej separatystyczne ruchy wyzwoleńcze, oraz nacjonalistyczne. We Włoszech partia faszystowska niedługo przekroczy próg wyborczy i zasiądzie w sejmie. Wkrótce postaram się bardziej naświetlić wam ten fenomen tym czasem czekamy na kolejne referendum . Moim zdaniem w Katalonii i Szkocji a może i nawet na Śląsku lub Bawarii.


Mariusz Ślęzak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.