Facebook Google+ Twitter

Refleksja nad konsumpcyjnym stylem życia

Konsumpcjonizm sam w sobie nie jest zjawiskiem negatywnym. Co się dzieje, jeśli zaczyna być dominującą postawą w naszym życiu?

Zamiast bezmyślnie zaspokajać swoje irracjonalne potrzeby, zwolnijmy i cieszmy się tym co mamy, a czego nigdy nie będziemy mogli dostać za pieniądze. / Fot. mateusz War, Creative Commons 3.0 http://pl.wikipedia.org/wiki/Konsument_%28ekonomia%29 Konsument to osoba, która nabywa od przedsiębiorcy dany towar czy usługę. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Aby funkcjonować w świecie, musimy dokonywać transakcji na rynku dóbr i usług, zaopatrując się w dobra niezbędne nam do życia. Jest to nieodłączny element gospodarki. Świat przyzwyczaił nas jednak do tego, że nierzadko wszystko chcemy mieć szybko, łatwo i bez zbędnego wysiłku.

Problem pojawia się, kiedy człowiek zaczyna się otaczać dobrami, które nie są mu wcale niezbędne. Bardzo często za taką postawą stoi reklama i promocja danego towaru. Niekiedy przyjmuje ona natrętną formę, odwołując się do niskich pobudek i słabości człowieka.

Rynek rządzi się swoimi prawami. Konsument i producent żyją w pewnego rodzaju symbiozie. Im więcej kupujemy danego dobra, tym producent więcej dostarcza go na rynek. Odwieczne prawo popytu i podaży. Nie ma w tym nic odkrywczego. Warto jednak pochylić się nad pewnymi sprawami i uświadomić je sobie, zanim kolejny raz kupimy przedmiot, który wcale nie jest nam potrzebny. Nie ma w tym nic złego, że zaspokajamy swoje naturalne potrzeby. Gorzej, jeśli popadamy w pułapkę i konsumpcjonizm staje się potrzebą samą w sobie.

Nie zamierzam nikogo moralizować, ale warto się zastanowić czy potrzeby materialne nie wzięły u nas góry nad innymi - intelektualnymi, duchowymi czy kulturowymi. Czasami wystarczy minimum wysiłku, aby sobie uświadomić, że nie musimy posiadać danego dobra tylko dlatego, że jest ono bezustannie reklamowane czy posiadają go już nasi znajomi.

Zamiast bezmyślnie zaspokajać swoje irracjonalne potrzeby, zwolnijmy i cieszmy się tym co mamy, a czego nigdy nie będziemy mogli dostać za pieniądze.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.