Facebook Google+ Twitter

Refleksje ks.Adama Bonieckiego na spotkaniu w Muzeum Górnośląskim

Bytom gościł 13 lutego księdza Adama Bonieckiego na spotkaniu w Muzeum Górnośląskim. Jedną z okazji do zaproszenia znamienitego gościa było niedawne ukazanie się autorskiej książki kapłana, "Lepiej palić fajkę niż czarownice".

Ksiądz Adam Boniecki, wieloletni Generał Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny / Fot. Piotr A.JeleńJuż dawno sala koncertowa im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu nie gościła tłumów. Jednakże nie mogło być inaczej, wszak zawitała w niej postać nietuzinkowa, ksiądz Adam Boniecki, wieloletni generał Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego.

Jedną z okazji do zaproszenia znamienitego gościa było niedawne ukazanie się autorskiej książki kapłana, "Lepiej palić fajkę niż czarownice". Refleksje na tematy zawarte w książce sprawiły, że autorskie spotkanie z księdzem Bonieckim było przerywane gromkimi brawami. Co takiego jest w tej książce, że niedawny jeszcze redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego (1999–2011), ksiądz Boniecki, w listopadzie ubiegłego roku decyzją prowincjała ks. Naumowicza, otrzymał nakaz ograniczenia wystąpień medialnych poza Tygodnikiem Powszechnym?Redaktor Jerzy Ciurlok zaopatrzył się w rekwizyt na poniedziałkowe spotkanie / Fot. Piotr A.Jeleń

Czym był wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża i mało znaczący epizod
z fajką w tle, czym jest wspomnienie styczniowego poranka z 1944 roku i ostatni wizerunek ojca, jak być radosnym, doświadczając własnej bezradności, i jak być wesołym, mając świadomość własnych grzechów, to tylko niektóre z aspektów zawartych w książce.

W nawiązaniu do tytułu książki, autor spróbował wyjaśnić, czy w czasach nam współczesnych spotykamy się z symbolicznym paleniem czarownic: - Ta tendencja, żeby zniszczyć kogoś, kto jest inny, została. Można "spalić" człowieka, nie przebaczając. Ludzie chcieli spalić za wszelką cenę Szymborską, Sala koncertowa im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu / Fot. Piotr A.Jeleńgdy po śmierci wyciągali jej młodzieńcze fascynacje komunizmem. - A skąd się wzięła fajka? Palenie fajki sprzyja refleksji, zastanowieniu, a jednocześnie oczyszczeniu - wyjaśniał ksiądz Adam Boniecki.

Ksiądz Adam Boniecki ma głos ...

Z okładki książki:
Ten głos wybrzmiewa co tydzień na drugiej stronie Tygodnika Powszechnego. Głos o sprawach najważniejszych dla Polski dla Kościoła, ale też głos o sprawach, które zwyczajnie zaprzątają głowę Redaktora Seniora. Można na tę książkę  / Fot. Okładka książki - Grażyna Makaraspojrzeć właśnie w ten sposób: jest to zapis myśli, które akurat nachodzą księdza Adama Bonieckiego. Jest to więc również zapis intymny.

Z przyjemnością zapraszam na spotkania z nim - niech przerodzi się w nałóg!

Piotr Mucharski - redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No, może baby Jagi lub im podobne wiedźmunie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> "Lepiej palić fajkę niż czarownice". Bez dwóch zdań trzeba się zagodzić z tym zdaniem. Zastanawia mnie tylko, czy w ogóle kiedykolwiek istniały czarownice?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.