Facebook Google+ Twitter

Refleksje po VII Ogólnopolskim Spotkaniu Ekonomi Społecznej

Szczeciński OSES już przeszedł do historii jak też targi w N.Warpnie.Dniach 19-20 września odbyła się już po raz VII Ogólnopolskie Spotkanie Ekonomii Społecznej w Szczecinie. Miejscem spotkania odbywało się w Teatrze Współczesnym i Muzeum.

Ministrowie na konferencji. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówNależy przeanalizować kim byli organizatorzy tak ważnej Konferencji ? Uczestnicy konferencji. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków
Jak okazuje się organizatorem głównym była Fundacja Fundusz Współpracy z Warszawy. Z założeń jej działalności, a także historii wynika ( [przedstawiam fragment ich założeń):

Skarb Państwa powołał Fundację "Fundusz Współpracy" w miesiącu wrześniu 1990 roku. Była to potrzeba stworzenia wyspecjalizowanej jak też sprawnie działającej organizacji, która w sposób przejrzysty zarządzałaby w imieniu Rządu RP środkami pomocowymi i służyła wsparciem realizatorom projektów wspieranych z pomocy zagranicznej.

Od początku celem Fundacji jest wspieranie gospodarczego i społecznego rozwoju Polski jak też państw, do których kierowana pomoc zagraniczna i rozwojowa RP. w szczególności poprzez przyjmowanie i dystrybucję środków pieniężnych i rzeczowych pochodzących z Unii Europejskiej, innych instytucji międzynarodowych oraz zagranicznych instytucji rządowych i prywatnych.

Lektor konferencji. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówDo zadań Fundacji należy:Tablica Projektu Pilotażowego. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków
- realizacja programów i projektów wspierających określone sektory gospodarki i obszary życia publicznego, finansowane z funduszy przedakcesyjnych (PHARE i innych środków unijnych);
- zarządzanie powierzonymi środkami pochodzącymi z pomocy zagranicznej, a będącymi w dyspozycji koordynatora tej pomocy (szczególnie funduszami złotowymi - Counterpart Funds - pochodzącymi ze sprzedaży pomocy rzeczowej dla Polski, otrzymanej z Unii Europejskiej oraz od rządów państw takich jak Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Japonia a nawet Australia).

Przeznaczenie funduszy jest różnorodne, stąd realizowany jet programy zarówno na rzecz rozwoju lokalnego, przeobrażeń gospodarczych, wspierania społeczeństwa obywatelskiego, obszarów wiejskich i samorządności czy integracji europejskiej, jak też liczne programy edukacyjne. Jest to koniec cytatów.

Ministrowie na sali konferencyjnej. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówDlaczego postanowiłem VIP y na sali konferencji. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Krakówprzedstawić w skrócie na podstawie ich informacji sylwetkę organizatorów, a dlatego aby czytelnik miał jasno przedstawione skąd biorą się fundusze i kto jest ich dysponentem.

W dniu 17 lipca 2013 powołana została przez Ministra Skarbu Państwa nowa Rada Fundacji. W skład nowej Rady weszli: Leszek Grabarczyk – Zastępca Dyrektora, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dr Bartosz Grucza - Kanclerz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Piotr Kosmala - Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dr Jerzy Kwieciński - Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, ekspert BCC, Ewa Ośniecka - Tamecka - rektor College of Europe, dr Rafał Poździk - Dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Anna Rajzer - Ministerstwo Skarbu Państwa, dr Marek Szczepański - Dyrektor Zarządzający w Banku Gospodarstwa Krajowego.

W ostatnich latach uczestniczyłem w OSES na terenie Warszawy, Lublina, Poznania i obecnie w 2013 Szczecinie. Organizacja konferencji na kilkaset osób jest bardzo trudna i bardo droga. Oczywiście to bardzo dobrze, że co roku organizuje się w innym regionie i innym mieście. Niestety zawsze popełnia się mniejsze lub większe wpadki organizacyjne nie tylko z winy organizatorów, ale też błędy jednostek regionalnych, które organizują wyjazdy swoich przedstawicieli.

Podstawowym dość trudnym do wytłumaczenia błędem jest brak zainteresowania takimi konferencjami media regionalne i centralne jak też dziennikarzy tzw. obywatelskich mimo, że tematyka powinna być szeroko promowana.

Szkoda, ze w Szczecinie traktowano już akredytowanych dziennikarzy per noga i brak było nie tylko biura prasowego, ale z kimś kto by mógł wyczerpująco pewne tematy objaśnić, po, prostu brak było konferencji prasowych i materiałów.

VII OSES jego część w Szczecinie jednak w pewien sposób spełnił swoje zadanie ale brakowało pewnych elementów organizacji imprez towarzyszących poznania regionu. Natomiast część druga czyli Targi w Warpnie to wielkie nieporozumienie, chociaż dla tego malowniczego cypelka i miasteczka było dużym wydarzeniem.

Tak duża imprez jednak winna odbywać się w ciągu trzech dni. Spowodowane to było tym, że wielu uczestników musiało przebywać w podróży po 12 - 16 godzin. Zapomniano też, ze najłatwiej i najtaniej jest dostarczenie materiałów na USB lub CD.

Na zakończenie refleksji postanowiłem stwierdzić, że trud organizatorów opłacił się i konferencja spełniła swoje zadanie. Rekomenduje na ten temat strony www.oses2013.pl i www.cofund.org.pl .

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.