Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Refleksje po VII Ogólnopolskim Spotkaniu Ekonomi Społecznej

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Ministrowie na konferencji.
Ministrowie na konferencji. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków
Szczeciński OSES już przeszedł do historii jak też targi w N.Warpnie.Dniach 19-20 września odbyła się już po raz VII Ogólnopolskie Spotkanie Ekonomii Społecznej w Szczecinie. Miejscem spotkania odbywało się w Teatrze Współczesnym i Muzeum.

Należy przeanalizować kim byli organizatorzy tak ważnej Konferencji ?
Jak okazuje się organizatorem głównym była Fundacja Fundusz Współpracy z Warszawy. Z założeń jej działalności, a także historii wynika ( [przedstawiam fragment ich założeń):

Skarb Państwa powołał Fundację "Fundusz Współpracy" w miesiącu wrześniu 1990 roku. Była to potrzeba stworzenia wyspecjalizowanej jak też sprawnie działającej organizacji, która w sposób przejrzysty zarządzałaby w imieniu Rządu RP środkami pomocowymi i służyła wsparciem realizatorom projektów wspieranych z pomocy zagranicznej.

Od początku celem Fundacji jest wspieranie gospodarczego i społecznego rozwoju Polski jak też państw, do których kierowana pomoc zagraniczna i rozwojowa RP. w szczególności poprzez przyjmowanie i dystrybucję środków pieniężnych i rzeczowych pochodzących z Unii Europejskiej, innych instytucji międzynarodowych oraz zagranicznych instytucji rządowych i prywatnych.

Do zadań Fundacji należy:
- realizacja programów i projektów wspierających określone sektory gospodarki i obszary życia publicznego, finansowane z funduszy przedakcesyjnych (PHARE i innych środków unijnych);
- zarządzanie powierzonymi środkami pochodzącymi z pomocy zagranicznej, a będącymi w dyspozycji koordynatora tej pomocy (szczególnie funduszami złotowymi - Counterpart Funds - pochodzącymi ze sprzedaży pomocy rzeczowej dla Polski, otrzymanej z Unii Europejskiej oraz od rządów państw takich jak Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Japonia a nawet Australia).

Przeznaczenie funduszy jest różnorodne, stąd realizowany jet programy zarówno na rzecz rozwoju lokalnego, przeobrażeń gospodarczych, wspierania społeczeństwa obywatelskiego, obszarów wiejskich i samorządności czy integracji europejskiej, jak też liczne programy edukacyjne. Jest to koniec cytatów.

Dlaczego postanowiłem przedstawić w skrócie na podstawie ich informacji sylwetkę organizatorów, a dlatego aby czytelnik miał jasno przedstawione skąd biorą się fundusze i kto jest ich dysponentem.

W dniu 17 lipca 2013 powołana została przez Ministra Skarbu Państwa nowa Rada Fundacji. W skład nowej Rady weszli: Leszek Grabarczyk – Zastępca Dyrektora, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dr Bartosz Grucza - Kanclerz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Piotr Kosmala - Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dr Jerzy Kwieciński - Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, ekspert BCC, Ewa Ośniecka - Tamecka - rektor College of Europe, dr Rafał Poździk - Dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Anna Rajzer - Ministerstwo Skarbu Państwa, dr Marek Szczepański - Dyrektor Zarządzający w Banku Gospodarstwa Krajowego.

W ostatnich latach uczestniczyłem w OSES na terenie Warszawy, Lublina, Poznania i obecnie w 2013 Szczecinie. Organizacja konferencji na kilkaset osób jest bardzo trudna i bardo droga. Oczywiście to bardzo dobrze, że co roku organizuje się w innym regionie i innym mieście. Niestety zawsze popełnia się mniejsze lub większe wpadki organizacyjne nie tylko z winy organizatorów, ale też błędy jednostek regionalnych, które organizują wyjazdy swoich przedstawicieli.

Podstawowym dość trudnym do wytłumaczenia błędem jest brak zainteresowania takimi konferencjami media regionalne i centralne jak też dziennikarzy tzw. obywatelskich mimo, że tematyka powinna być szeroko promowana.

Szkoda, ze w Szczecinie traktowano już akredytowanych dziennikarzy per noga i brak było nie tylko biura prasowego, ale z kimś kto by mógł wyczerpująco pewne tematy objaśnić, po, prostu brak było konferencji prasowych i materiałów.

VII OSES jego część w Szczecinie jednak w pewien sposób spełnił swoje zadanie ale brakowało pewnych elementów organizacji imprez towarzyszących poznania regionu. Natomiast część druga czyli Targi w Warpnie to wielkie nieporozumienie, chociaż dla tego malowniczego cypelka i miasteczka było dużym wydarzeniem.

Tak duża imprez jednak winna odbywać się w ciągu trzech dni. Spowodowane to było tym, że wielu uczestników musiało przebywać w podróży po 12 - 16 godzin. Zapomniano też, ze najłatwiej i najtaniej jest dostarczenie materiałów na USB lub CD.

Na zakończenie refleksji postanowiłem stwierdzić, że trud organizatorów opłacił się i konferencja spełniła swoje zadanie. Rekomenduje na ten temat strony www.oses2013.pl i www.cofund.org.pl .

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto