Facebook Google+ Twitter

Reforma albo bankructwo ZUS. Zabraknie 60 mld rocznie na emerytury

Sięgnięcie po pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej i Otwartych Funduszy Emerytalnych nic nie dało. Według najnowszej prognozy w ZUS będzie brakować na wypłatę świadczeń 65 mld rocznie. A może być jeszcze gorzej.

 / Fot. Tadeusz KowalskiWedług opublikowanej wczoraj przez ZUS prognozy wpływów i wydatków do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są świadczenia, w latach 2013-2017 zabraknie w nim 325,7 mld zł. To ponad 65 mld rocznie.

Jak wyjaśnia ZUS tak fatalna sytuacja wynika z demografii. Liczba ubezpieczonych nie rośnie, natomiast liczba emerytów będzie coraz większa, gdyż świadczenia zaczną pobierać ludzie z wyżu demograficznego po II wojnie światowej. Wydłuża się również długość życia, a więc długość pobierania świadczeń.

W fatalnej sytuacji jest fundusz wypłacający emerytury. W latach 2013-2017 zabraknie w nim 239 mld. Deficyt odnotuje również fundusz rentowy - ok. 80 mld, a wynika to z obniżenia składki rentowej i z tego, że często na renty przechodzili i przechodzą 40-50 latkowie. Nadwyżka prognozowana jest w funduszu wypadkowym - 11 mld, zaś fundusz chorobowy zanotuje niewielki deficyt ok. 17 mld zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (33):

Sortuj komentarze:

puchacz
 • puchacz
 • 08.02.2012 17:20

ZUS jest niewydolny ????bo państwo jest łaskawe !!! a więc rzesza rencistów najwieksza na swiecie to jakiś cud nad wisłą dalej ubezpieczenia rolnicze w własciwie ich brak i wypłacanie gigantycznych kwot dla rolników czego nie wytrzymałby budżet zadnego państwa{na zachodzie rolnicy to garsrka populacji ale nie u nas} miliardy na ubezpieczenia zdrowotne rolników bo ta pseudoreforma rostowskiego ggdzie niektórzy tylko rolnicy beda płacić 5 zł na miesiac to kpina dalej te pseudo emerytury przejściowe przywileje branżowe itd to dziesiątkimiliardów złotych wyrwanych od uczciwych polaków !słowem oszustwo państwa wobec większości obywateli nie ma granic przyzwoitości!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marianna
 • Marianna
 • 12.01.2012 16:32

Emerytura... o emeryture sama zadbam - odkładając pieniądze na dobrym procencie w Getinie. PHI! nie wierzę, że za czasów mojej emerytury coś się zmieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gizmo
 • Gizmo
 • 11.01.2012 18:40

I wszystko w temacie. Widać trzeba samemu dołożyć inaczej zrobieni zrobieni na szaro po raz kolejny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
leszek grzyb
 • leszek grzyb
 • 11.01.2012 13:20

ostatni gasi światło

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 30.10.2011 10:01

to prawda prywatne fundusze emerytalne to całkowite fiasko i wyciąganie ludziom pieniedzy z kieszeni a dają one w zamian jałmużne tu sie cuda jakowes dzieją a ponadto jak można napędzać prywatnym firmom klientów przymusem to musi sie zmienić i musi być wybór swobodny wybór ja też by chciał miliardy klientów inwestowąć bez ryyka a potem gadać no nie udało sie emeryci

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 29.10.2011 21:22

reforma konieczna miliardy utopione w błoto to rzesza rencistów naciągaczy silnych grup związkowych uprzywilejowanych następne miliardy oczywiście dziesiątki miliardów rocznie w krusie i same składki zdrowotne to tylko daje 50 mld rocznie tego budżet żadnego państwa nie wytrzyma( mamy procentowo najwięcej rencistów na świecie i rolników bo na zachodzie to nie problem 1 dd 2% populacji) a Balcerowicz proponuje zasiłek pogrzebowy 1000zł obcięcie żenujących zasiłkow rodzinnych i tym podobne dyrdymały

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie tak by się i stało, Marku. Świat by tego jednak nie zobaczył, bo kamery patrzą w zupełnie innym kierunku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wtedy Robercie Tuskowi pokażemy gest Kozakiewicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

System, który nas uniezależniał od demografii jest przez Tuska i Rostowskiego własnie rozmontowywany. ZUS uległby prawdopodobnie samolikwidacji w okresie ok. 20 lat - gdyż wiadomo nie od dziś że jest niewydolny.Ma rację bytu tylko gdy jest spory przyrost naturalny i wszyscy mają robotę. Robotę w kraju! W imię krótkowzrocznych interesów obecnej polikliki rozwiązuje się OFE miast go poprawiać tak, by zabezpieczał interes społeczny i byt nas wszystkich. Rząd Tuska nie zastanawia się nad planami długofalowymi i liczy na aplauz na Euro. A i ludziska spragnieni igrzysk, bo papu jeszcze jest.
Nikt w misyjnej TV nie mówi, że już teraz każdy z nas powinien zarabiać o 500 złotych mniej przez kolejne 7 lat. Bez gwarancji, że po tych latach będzie lepiej.
Czy potrafimy sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie zaproponowano likwidacji ZUS? Ten twór w obliczu pogłębiającej się mizerii czuł się mocno zagrożonym przez nowy system. Jesteśmy świadkami, jak w wyniku ogromnej manipulacji, dochodzi do rabunku pieniędzy uciułanych przez miliony Polaków w OFE, by wstrzyknąć je na 5 minut do kieszeni Rostowskiego,który wraz z Tuskiem zamieni je szybko na kolejne miliardy długu. Te cyrkowe sztuczki wymagają nielichej ekwilibrystyki. W sztuczkach panowie są mocni. A ludziska wciąż kupują bilet na to żenujące przedstawienie.
Obłuda Komorowskiego jest znamienna dla hipokryzji w której żyjemy. Jego "dbałość" o rzetelność jest przysłowiowa: link
Pisałem także o emeryturach.
link
link
Dziwi mnie, że ktoś proponuje zmiany i gwarantuje cokolwiek nie wspominając słowem o wzroście gospodarczym i zatrudnieniu. Jestem przekonany, że możliwe i potrzebne są zmiany strukturalne w ZUS, ale nie one stanowić mogą o wypłacalności i wzrastającym poziomie świadczeń - gdyż takiego oczekujemy.
Aktualnie nie są możliwe jakiekolwiek zmiany. Chyba, że urodzi się komuś pół biliona złotych i spłaci Chińczykom nasze weksle pozaciągane przez ostatnie tuskowe lata. Jest jeszcze inna możliwość, którą przerabialiśmy w roku 1970: "Pomożecie Towarzysze. NO JAK, POMOŻECIE?"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek, który przez 40 lat będzie odkładał 150 zł miesięcznie może zgromadzić w tym czasie ponad pół miliona złotych. Gdyby inwestował uważniej takie kwoty - zgromadziłby znacznie więcej! To są suche dane, powszechnie znane. I co z tego? Ano nic!

Gdy wywiązuje się w sieci na ten temat dyskusja padają różne kwoty. Na zasadzie - KTO DA WIĘCEJ! Zależy jakie dane weźmie się pod uwagę. Są to, tak czy siak gigantyczne kwoty.

ZUS inwestuje Twoje pieniądze tak:

[...] 60 procent środków, które ZUS przekazuje do OFE, lokują one w "bezpiecznych" i "dobrze oprocentowanych" obligacjach skarbowych. A Skarb Państwa przekazuje je... z powrotem do ZUS, żeby starczyło na dzisiejsze wypłaty. A i tak nie starcza, więc ZUS zaciąga kredyt komercyjny w bankach!!! A skąd będą pieniądze, na spłatę tych kredytów i na wykup obligacji??? Wy je zapłacicie moi drodzy ubezpieczeni i Wasze dziatki (o ile oczywiście zdecydujecie się je spłodzić) w postaci wyższych podatków w przyszłości. Bo skąd Skarb Państwa weźmie pieniądze na wykup tych "dobrze oprocentowanych" obligacji i na kolejną dotację do ZUS na spłatę zaciągniętych kredytów? Od "ubezpieczonych" podatników je weźmie. Zapłacicie więc odsetki od swoich własnych pieniędzy, które dziś są Wam odbierane na "ubezpieczenie"[...] - Robert Gwiazdowski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.