Facebook Google+ Twitter

Reforma Centralnego Biura Śledczego

Już niedługo będziemy mieć swoje własne FBI. Planowana jest reforma CBŚ na wzór amerykańskiego biura śledczego. Zwiększenie samodzielności i wpisanie do ustawy o policji to tylko podstawy planowanych zmian.

Do tej pory CBŚ był tylko komórką w Komendzie Głównej Policji, o jego losach decydował komendant główny wraz z ministrem spraw wewnętrznych. Główną zmianą ma być wpisanie gwarancji istnienia biura do ustawy, wykluczy to możliwość nadużyć politycznych w sprawowaniu władzy nad CBŚ.

Nowy dyrektor zyska też nowe uprawnienia, dotyczące m.in. zakładania podsłuchów. Do tej pory
wniosek o jego założeniu musiał podpisać komendant główny lub jego zastępca. Zdaniem byłego szefa policji Tadeusza Budzika- Taka kontrola komendanta jest iluzją, a znacznie wydłuża procedurę.

Rozwiązana ma być również kwestia funduszu operacyjnego. Do tej pory dyrektor CBŚ nie znał nawet dokładnie swojego budżetu, ponieważ podlegał pod KGP; o nagrody dla pracowników czy wypłaty dla tajnych informatorów musiał zabiegać u pozostałych komendantów i dyrektorów. Większa samodzielność CBŚ oznaczać będzie również fakt, że jego pracownicy nie będą już rozliczani ze statystyk.

Dyrektor biura Paweł Wojtunik twierdzi: - Zmiany są po to aby pracować jeszcze lepiej.
CBŚ w zeszłym roku postawiło aż 15 tysięcy zarzutów, które usłyszało blisko 5 tysięcy podejrzanych.

Nie wszyscy są nastawieni do reformy pozytywnie, wśród pracowników KGP słychać głosy, że zmiany mają być tylko próbą wyłudzenia większych wynagrodzeń przez ludzi z CBŚ.

Reforma biura ma być wstępem do cięć etatowych w całej Komendzie Głównej. Spośród prawie 5 tysięcy pracowników, nawet co trzeci może dostać wymówienie. Według wiceministra spraw wewnętrznych Adama Rapackiego, powinni oni trafić na pierwszą linię walki z przestępczością, czyli do komend rejonowych i komisariatów.

źródło:
dziennik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.