Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12448 miejsce

Reforma emerytalna może być niekonstytucyjna?

Nowa reforma emerytalna wciąż budzi wiele emocji. Opozycja i związki zawodowe są jej przeciwni. Także większość Polaków wyraża sprzeciw. Związkowcy zapowiadają, że skierują reformę do Trybunału Konstytucyjnego.

Sonda

Jaka emerytura by Cię zadowoliła?

 / Fot. PAP/Leszek SzymańskiPo długich, nerwowych, żmudnych, wyczerpujących dyskusjach i ostatecznych ustaleniach między koalicjantami PO-PSL, postanowiono przygotowywać końcową wersję projektu nowej ustawy emerytalnej. W maju ma być poddana decyzjom Sejmu. Tymczasem "Gazeta Polska Codziennie" ("GPC") ujawnia, nie powołując się na źródło informacji, że ustawa o wydłużeniu wieku emerytalnego może być niekonstytucyjna. "GPC" argumentuje, że jeśli ekspertyzy prawne to potwierdzą, wtedy "związkowcy nie zawahają się złożyć wniosku do Trybunału Konstytucyjnego".

Poseł SLD, Grzegorz Napieralski powiedział kilka dni temu o reformie emerytalnej: "To teatrzyk odegrany przez Pawlaka i Tuska". A Mariusz Błaszczak z PiS, komentując dojście do porozumienia między PO a PSL stwierdził: "To zgniły kompromis. PSL mówi, że dba o ludzi na wsi". Ustalenia koalicjantów opozycja określa krótko: To wszystko teatrzyk, cyrk. Tylko Ruch Palikota ma zamiar poprzeć nową ustawę, jednak pod swoimi warunkami.

Zdaniem komentatorów bój o emerytury powróci po świętach wielkanocnych. Związkowcy domagają się konsultacji projektu, który ma trafić do Sejmu. Ostrzegają i zapowiadają, że jeśli się tak nie stanie - wyjdą na ulice. Ale jest też problem, czy ustawa będzie konstytucyjna.

Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, współtwórca poprzedniej reformy emerytalnej, od 2006 roku powołany przez Radę UE w skład Komitetu Ekonomiczno-Społecznego wyraża swoje obawy i mówi o nich. "Wątpliwości konstytucyjne wzbudza też pomysł wprowadzenia emerytur cząstkowych, choć bez poznania szczegółów trudno odnieść się do tych kwestii" - czytamy w serwisie wp.pl. W opinii Krzysztofa Patera, bez orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie dowiemy się czy rozwiązanie, które chce wprowadzić rząd, jest zgodne z konstytucją.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Z.U."Kosa"
  • Z.U."Kosa"
  • 08.04.2012 16:21

To jest prymitywne złodziejstwo i dlatego pomysłodawcom tego procederu mówimy zdecydoawniw STOP.!!!!
Tylko idiota, arogant, cwaniak lub ignorant mógł w taki sposób potraktować społeczeństwo. Najpierw wyłap złopdzieji, uszczelnij przecieki, zlikwiduj przywileje i inne zródła marnotrastwa, daj pracę dla ludzi 60+ -pokaż rezultaty tych działań a wtedy pogadamy o wieku emerytalnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Łapanowski
  • Tadeusz Łapanowski
  • 07.04.2012 17:12

Moim zdaniem są dwa powody przedłużenia wieku, jednak żaden z nich nie ma nic wspólnego z wyższymi emeryturami za dłuższą pracę o których z taką swadą opowiada Donald Tusk.
Pierwszy powód to nacisk pracodawców którym w okolicach lat 2020 rzeczywiście zacznie brakować pracowników. Emeryci chętnie powróciliby do pracy ale panowie pracodawcy musieliby zacząć rzeczywiście płacić za pracę . Musieliby również ponieść koszty socjalu i szkoleń a przede wszystkim traktować pracowników jak ludzi więc lepiej jeśli Donald Tusk juz teraz zapewni im armię ludzi którzy będa musieli pracować za grosze znosząc traktowanie albo zostaną bez środków do życia.
Drugim powodem jest Vincent Rostowski któremu ZUS uzmysłowił ,że osiągnęły wiek emerytalny kobiety z ogromnego wyżu demograficznego z lat 1951 - 1963 i zaczęły w setkach tysięcy przechodzić na emerytury
Vincent do tej pory nie zawracał sobie tym głowy bo wyż ów płacił składki , ale w sytuacji kiedy to wyżowi trzeba by zacząć płacić Vincent obudził się błyskawicznie.
Ten exodus z rynku pracy potrwa jeszcze 11 lat a Vincent już teraz nie ma pieniędzy na sfinansowanie emerytur kilku milionów kobiet dlatego postanowili przesunąc wiek emerytalny o siedem lat .
Obliczenie jest proste -Jeśli każde cztery miesiące wydłuża wiek emerytalny o jeden miesiąc to już w roku 2016 wiek emerytalny uciekał będzie z szybkością roku przed goniącym go potencjalnym emerytem.
Co będzie o tyle istotne ,że w 2015 roku osiągną wiek emerytalny mężczyźni z roku 1955.
Innymi słowy ani w Polsce ani w Europie przedłużenie wieku emerytalnego nie ma na celu komfortu życia przyszłych emerytów - czym jest powodowane niech się każdy sam domyśli - określenie "złodziejstwo" jest określeniem najlżejszym

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to link pasuje do tego jak ulał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego tak mu nie po drodze referendum?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Radzę każdemu wejść na link zamieszczony tutaj przez użytkownika "sprzeciw21". A to dopiero granda w aureoli prawa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze. Krótko, zwięźle i konkretnie to określiłeś. Niestety, masz rację.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan macyszyn
  • Jan macyszyn
  • 06.04.2012 19:04

Ten kryzys,to nie jest typowy kryzys ekonomiczny(np.nadprodukcja,brak zbytu towarów.Jest to kryzys
finansowy,spowodowany przez machlojki bankierów i wszelkiej maści finansistów,którzy działali bez jakiej
kolwiek kontroli,bo podnosili krzyk o ingerencje "w niezawislość banków".Jest to zatem kryzys polityki
fonansowej liberałów .Typowym przykładem liberalnej polityki finansowej są fonanse Grecji,Potugalii,czy
Włoch.Nasi liberałowie też są poza kontrolą i już doprowadają do rozkładu naszej gospopdarki.
Proszę zwrócić uwagę na to co sie dziej u nas z finansami publicznymi.Wypracowane zyski przechwytuje
finansiera,która się coraz bardziej bogaci(i to przecież w dobie kryzysu),a bieda w kraju sie coraz bardziej
poszerza.To jest właśnie efekt liberalnych rządów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam
  • Adam
  • 06.04.2012 18:41

Przychodzi Tusk do swojej kancelarii i mówi, Szanowni Państwo, od dzisiaj wprowadzamy reformę emerytalną, teraz będziemy pracować do 67 roku życia, kobiety i mężczyźni, trzeba ratować ZUS, Unię i Grecje, więc kto ma z was więcej niż 60 lat niech podniesie rękę ? No kto ? Nieśmiało podnosi ręke siwowłosy pan w okularach, kim pan właściwie jest ? - pyta Tusk. Ja jestem pana fotografem, odpowiada zmieszany siwowłosy pan. Dobra do zwolnienia odpowiada Tusk, pani Kasiu proszę przygotować wypowiedzenie dla tego pana, następny proszę , kto jeszcze ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
sprzeciw21
  • sprzeciw21
  • 06.04.2012 16:21

Polecam artykuł niezależnego ekonomisty dra Daniela Alain Korony - WIELKA KRADZIEŻ PRZYSZŁYCH EMERYTUR - zamieszczony na łamach kwietniowego numeru Serwisu21 Mazowieckiego http://serwis21-mazowiecki.blogspot.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic innego, jak modyfikowanie złodziejskiego systemu. Prominentnym więcej a reszcie w dniu śmierci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.