Facebook Google+ Twitter

Reforma emerytur: w Platformie też nie ma zgody

Mimo intensywnej kampanii premiera w sprawie reformy emerytur, krąg środowisk sceptycznych wobec jej założeń rozszerza się. Konkurencyjny projekt zgłasza znany senator PO Jan Rulewski.

 / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz KowalskiPremierowi ubywa zwolenników popierających jego pomysł na reformę emerytur. Ma już nie tylko problem z koalicjantem, ale z własnym środowiskiem. Senator Platformy Obywatelskiej Jan Rulewski wystąpił właśnie ze swoim projektem ustawy.

Senator Rulewski uważa, że nie można w sztywny sposób podchodzić do kwestii wieku emerytalnego, gdyż nie wszyscy są zdolni pracować do 67. roku życia. Jako jeden z pierwszych przeprowadził też w tej sprawie konsultacje społeczne.
Jak ustaliła rp.pl, projekt Rulewskiego zakłada elastyczne wydłużanie wieku emerytalnego. Według niego mężczyźni przechodziliby na emeryturę w wieku 67 lat, kobiety w wieku 65 lat. Ale istniałaby możliwość wcześniejszego lub późniejszego przejścia na świadczenie. W przypadku wcześniejszego przejścia, osoba otrzymałaby niższą emeryturę, a w przypadku późniejszego oczywiście wyższą. Senator uwzględnił też w swojej propozycji kwestię wychowywania dzieci. Proponuje dodatek do emerytury, np. przy średniej pensji ok. 4 tys. zł, matka trójki dzieci otrzymywałaby 300 zł.

Jan Bury, przewodniczący klubu PSL, komentując propozycję Rulewskiego stwierdził, że politycy PO po rozmowach w terenie zrozumieli, że reformę trzeba zmodyfikować i liczy na więcej takich propozycji. Niezadowolenie wyraził z kolei poseł PO Sławomir Neumann, który powiedział, że w tak trudnej sprawie trzeba ją dyskutować wewnątrz partii czy klubu, a nie wychodzić na zewnątrz, gdyż jest to kwestia odpowiedzialności politycznej.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 27.02.2012 18:00

do b. ojciec widać ze nigdy nie prowadziłes firmy i nie masz pojęcia co to koszty a jakbyś już miał to szybko doprowadziłbyś ją do ruiny!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
b.ojciec
  • b.ojciec
  • 27.02.2012 01:13

@puchacz: jak miałeś już 60 lat to powinno ci się zabrać firmę, bo ludzie sprzątają nawet po 70-tce, a prowadzenie firmy to znacznie poważniejsza sprawa, więc powinno się zabrać ci ją pod przymusem, bo działałeś na pewno na jej szkodę ze szwankującym już intelektem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędrzej
  • jędrzej
  • 26.02.2012 11:54

największą pseudoreforma emerytur były OFE napędzanie przymusem obywateli do prywatnych firm ktoś zbił i bije na tym fortune gdzie tu demokracja mozliwość wyboru a co sie dzieje w OFE to widzimy!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 25.02.2012 09:56

wydłużanie wieku to skazanie starszych ludzi na wegetacje i pozostawienie bez środków do życia gdy nie ma pracy dla 30 latków to co tu mówić o 65 latkach sam byłem przedsiebiorca i nigdy bym nie zartudnił 60 latka w większości prac, a juz w wieku ochronnym to nie ma mowy bo to wielki kłopot dla firmy i koszty , takie życie a rząd zyje chyba na księżycu

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hanna Polka
  • Hanna Polka
  • 24.02.2012 21:52

sprawa emerytur to nie jest sprawa polityczna prosze pana tylko polskiego spoleczenstwa i pan dobrze wie ,ze przepuszczacie lekka reka pieniadze podatnika.Chociazby fundusz koscielny?.Czy zatrudni pan u siebie w biurze sekretarke w wieku 65 lat?i ogrodnika i pilota samolotu ktorym pan poleci do Kanady? a moze gosposie w domu a moze sprzataczke? a moze szofera ktory bedzie pana wozil z Warszawy do Gdanska? no to jak pan pierwszy powinien dac innym przyklad i zatrudnic u siebie osoby w wieku przedemerytalnym by inni pracodawcy poszli pana przykladem a nie na dzien dobry przyjmuja do pracy... do 35 lat.i te glodne kawalki o obraku pieniedzy w kasie panstwa...chyba niezna pan domu ktorym rzadzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń
witek krauze
  • witek krauze
  • 24.02.2012 21:48

ludze cierzkiej pracy powinna byc renta majac lat 80 a ludze bardzo cierzkiej pracy budzrzetowej jestem czy ktos by poszedl do murarza z strefy budzrzetowej by mial lrzej wiadomo w biurze jest strasznie cierzko

Komentarz został ukrytyrozwiń
witek krauze
  • witek krauze
  • 24.02.2012 21:38

moim zdaniem zrubmy sprawiedliwosc ludze pracy ./ i strefa budzrzetowa wszystkie kategorie niek wszyscy ida majac lat 67 bez wyjatku w poplsce to wtedy tak morze byc

Komentarz został ukrytyrozwiń
witek krauze
  • witek krauze
  • 24.02.2012 21:32

poco te renty tydzen przed smierca placic 50 lat prawie pol miliona skasujmy to nie potrzebne jest zus krus to jest nie oficjalny podatek

Komentarz został ukrytyrozwiń
onufry
  • onufry
  • 24.02.2012 21:24

od 1 stycznia KOMUNA wrocila na czelekomorowski za nim tusek ciemierza narod byle ich wybral i dal im do kabzy kase lizaja ruskich i dederowcow feeeee ktos was rozliczy mam nadzieje ze juz niedlugo

Komentarz został ukrytyrozwiń
andrzej
  • andrzej
  • 24.02.2012 20:49

w socjaliźmie zarabiałem mało,na skromne życie starczało pracy nie brakowało.Tłumaczono że majątek państwowy jest także mój.Państwo mnie okradło.Dostałem swój udział-wartość para butów!!!. Kto zagarnął resztę?. Następnie bezczelnie nalicza się kapitał początkowy do emerytury. Mało zarabiałeś będziesz miał gówno.Zarabiałem mało jak większość ,ponieważ budowaliśmy nasz wspólny majątek państwowy kosztem niskich zarobków.Wymyślono OFE -żeby mnie dalej okradać. Obecnie mówią tyraj do 67 lat to może na starość nędznie przeżyjesz.Bezczelnie plują nam w twarz!!!!. DOŚĆ TEGO. TA ZNIEWAGA KRWI WYMAGA!!!