Facebook Google+ Twitter

Reforma finansowa na razie zablokowana w Kongresie

W poniedziałek Senat USA odrzucił wniosek o rozpoczęcie debaty nad projektem reformy finansowej autorstwa senatora Dodda (D-CT) – demokratom brakło dwóch głosów. Trwają prace nad kompromisową wersją ustawy, akceptowalną dla obu partii.

Głosowanie w Senacie nad wnioskiem o rozpoczęcie debaty nad projektem ustawy o reformie finansowej / Fot. C-SPANZa projektem, przewidującym m.in. poddanie federalnej regulacji wszystkich instytucji finansowych o systemowym znaczeniu dla gospodarki (a nie tylko banków), utworzenie specjalnego funduszu mającego zaspokajać zobowiązania bankrutujących firm finansowych, ograniczenie handlu instrumentami pochodnymi oraz utworzenie agencji ochrony konsumentów na rynku finansowym, opowiedziało się 57 senatorów. Przeciwko było 41 – wszyscy republikanie (z wyjątkiem dwóch nieobecnych) i konserwatywny demokrata Ben Nelson z Nebraski. Ponieważ już przed głosowaniem jasne było, że demokraci nie uzyskają niezbędnych 60 głosów, to przeciw głosował też lider senackich demokratów Harry Reid – dzięki temu będzie on mógł ponowić wniosek, gdy uda się znaleźć kompromis z republikanami.

Senator Chris Dodd (D-CT), przewodniczący Komisji ds. Bankowości i autor rozpatrywanego w Senacie projektu reformy finansowej / Fot. United States Senate, Office of Senator Chris DoddRepublikanie uważają, że projekt nie rozwiązuje najważniejszych problemów sektora finansowego - istnienia firm "zbyt dużych, aby mogły upaść," które zawsze mogą liczyć na pomoc rządu, gdyż ich bankructwo oznaczałoby panikę na giełdach, a także nieskuteczności regulatorów. Ich zdaniem, zamiast tego ustawa wprowadza reguły, które ograniczą konkurencyjność amerykańskich firm, lecz nie zmniejszą ryzyka kryzysu, a do tego tworzy dodatkową biurokrację (np. agencja ochrony konsumentów na rynku finansowym), choć jej zadania mogłaby przejąć jedna z już istniejących instytucji.

Także senator Nelson krytycznie wypowiadał się o utworzeniu nowej agencji, wyrażając obawę, że nowe regulacje w tej dziedzinie uderzą nie w wielkie firmy finansowe, ale w małych przedsiębiorców prowadzących sprzedaż ratalną. Również część z tych demokratów, którzy głosowali za projektem, ma do niego zastrzeżenia, np. senator Mark Warner z Virginii obawia się, że projekt nie zabezpiecza przed scenariuszem, w którym podczas kolejnego kryzysu pieniądze podatników znów pójdą na ratowanie systemu finansowego. Krytycznie o niektórych postanowieniach ustawy wyrażała się też Rezerwa Federalna.

Senator Richard Shelby (R-AL), lider republikanów w Komisji ds. Bankowości, prowadzi ze strony swojej partii rozmowy o reformie finansowej / Fot. United States Senate, Office of Senator Richard ShelbySenator Richard Shelby (R-AL), przywódca republikanów w senackiej Komisji ds. Bankowości, stwierdził jednak, że jest bliski porozumienia z senatorem Doddem, przewodniczącym tej komisji, w sprawie zmian w projekcie, dzięki którym uzyskałby on poparcie obu partii. Republikanom zależy na porozumieniu, gdyż opinia publiczna wspiera reformę finansową, a oni nie chcą być obciążeni winą za jej niepowodzenie. Ale do kompromisu dąży też senator Dodd i centrowi demokraci, gdyż bez poparcia przynajmniej jednego republikanina nie mają oni 60 głosów, potrzebnych do przyjęcia ustawy.

Porozumienie utrudnia natomiast prezydent Obama, grożąc, że jeżeli projekt będzie dla niego zbyt skromny, to zastosuje wobec niego weto. Wydaje się jednak, iż prezydenckie groźby to tylko bluff - Obama raczej nie chciałby być odpowiedzialnym za zablokowanie popularnej reformy, której uchwalenia oczekują od demokratów wyborcy.

Republikanie nie wykluczają, że w wypadku niepowodzenia negocjacji przedstawią własny projekt i będą wokół niego budować większość senacką. W ten sposób presja opinii publicznej przeniesie się na demokratów. Jednak senatorowie z obu partii wyrażają przekonanie, że w najbliższych tygodniach powstanie jednak kompromisowy projekt, który uzyska silne poparcie po obu stronach. Byłby to dobry znak, że pomimo zaostrzenia sporu politycznego, nadal funkcjonują najlepsze tradycje Senatu - dążenie do konsensusu i porozumienia ponad podziałami partyjnymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.