Facebook Google+ Twitter

Reforma OFE: 800 osób przygotowuje się do pozwu zbiorowego

Grupa ok. 800 obywateli zdecydowała się podjąć walkę o swoje oszczędności. Przygotowują zbiorowy pozew, który może trafić do sądu w ciągu najbliższych miesięcy.

Rzecznik Praw Obywatelskich rozważa zaskarżenie przepisów ws. OFE / Fot. By Boston9 (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsUstawa o zmianach w systemie emerytalnym weszła w życie 1 lutego 2014 r. Reforma polega na przeniesieniu ponad połowy emerytalnych składek Polaków z OFE do ZUS. Na mocy tej ustawy OFE nie będą już mogły inwestować w obligacje i inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.

Polacy nie godzą się na takie zmiany i jest grupa obywateli, która chce wytoczyć proces przeciwko Skarbowi Państwa i ZUS. Mecenas Paweł Kowalczyk powiedział: "Uważamy, że przeniesienie składek obywateli z OFE do ZUS było wywłaszczeniem. Te osoby zostały pozbawione części swojej własności i dlatego przysługuje im roszczenie przeciwko Skarbowi Państwa".

Do pozwu mogą przyłączyć się kolejni poszkodowani. Za kilka dni ruszy strona internetowa, informująca o przedsięwzięciu. Koszty procesu będą niskie i powinny zmieścić się w granicach 500 złotych. Zainteresowani będą musieli ponieść jedynie opłaty administracyjne i sądowe. Kancelaria i jej pracownicy nie pobiorą żadnego wynagrodzenia za prowadzenie tej sprawy.

Ustawa dotycząca reformy OFE została zaskarżona pod koniec stycznia przez Bronisława Komorowskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Jak podaje tvn24 zaskarżenie przepisów ws. OFE rozważa także Rzecznik Praw Obywatelskich. Obecnie trwa analiza dokumentów, a decyzja może być znana za mniej więcej cztery tygodnie.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.