Facebook Google+ Twitter

Reforma pieczy zastępczej coraz bardziej realna

Instytucja asystenta rodziny, urlop dla rodziny zastępczej i nadanie rodzicielstwu zastępczemu wyższej rangi – to tylko niektóre założenia projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, które 30 czerwca przyjął rząd.

 / Fot. PAP/Adam CiereszkoW chwili obecnej podstawowe zasady dotyczące opieki nad dzieckiem reguluje ustawa o pomocy społecznej z 2004 r., jak również inne akty o różnej randze. Pojawiła się więc potrzeba kompleksowej regulacji w tym zakresie i stworzenia spójnego aktu prawnego.

Dlaczego zmiany? Coraz częściej i łatwiej umieszcza się dzieci poza rodziną, często tylko z powodu ubóstwa w rodzinie, zamiast zapewnienia odpowiedniego wsparcia. Dzieci najczęściej umieszczane są w rodzinach zastępczych spokrewnionych, co w wielu przypadkach nie zapobiega uniknięciu patologii. Nie należy zapominać również o dużej atrakcyjności świadczeń dla rodzin zastępczych w stosunku do zasiłków i dodatków jakie mogą otrzymać rodzice dziecka. To wszystko sprawia, że formy pieczy zastępczej wymagają reform.

Po pierwsze profilaktyka. Ma ona zaczynać się już na oddziałach położniczych. To lekarz jest najbardziej poinformowany o zagrożeniach ciąży wynikających ze środowiska w jakim żyje matka. Niepokojące informacje na temat dziecka mogłyby zgłaszać także instytucje mające styczność z dzieckiem w tym szkoła czy policja. Z rodziną dotknięto chwilowym kryzysem uniemożliwiającym opiekę nad dzieckiem miałby pracować specjalny asystent wraz z zespołem doradców, tak aby umożliwić dziecku jak najszybszy powrót do rodziny. Asystent rodziny powinien być elastyczny, dyspozycyjny i posiadać odpowiednie kwalifikacje. Ma on motywować rodzinę do współpracy i pokonania problemów. Pomoc będzie także pochodzić od specjalnie przeszkolonej rodziny wspierającej.

Po drugie dobro dziecka. Rodzinne formy pieczy zastępczej mają mieć charakter subsydiarny i być nakierowane na szybki powrót dziecka do domu rodzinnego. Wprowadzono w tym celu określenie rocznego terminu jako czasu pobytu dziecka w rodzinie zastępczej. Ograniczono również maksymalną liczbę dzieci przebywających w rodzinie zastępczej do 3. Rodziny zastępcze niespokrewnione będą zawierały umowę cywilnoprawną ze starostą, jak również będą miały prawo do przynajmniej 20dniowej przerwy od opieki nad powierzonymi im dziećmi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

miałam dobrą motywacją, bo akurat musiałam zdać egzamin z form pieczy zastępczej i prac nad nową ustawą, więc stwierdziłam że warto byłoby o tym napisać;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nino dobrze, ze poruszyłaś tak ważny temat !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piątka za ważny temat, aż się prosi o komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.