Facebook Google+ Twitter

Reformy Balcerowicza - pracuj do śmierci

Pomysły prof. Leszka Balcerowicza na uzdrowienie polskiej gospodarki są naprawdę ciekawe, żeby nie powiedzieć kontrowersyjne...

Według Pana Balcerowicza obywatele mają pracować do 67. roku życia - włączając w to: policjantów, żołnierzy i górników. Na pewno ten krok zadowoliłby ZUS, który nie musiałby długo płacić emerytur. Jestem ciekaw ile "papierkowej" pracy znalazłoby się dla górnika lub policjanta po 60. roku życia?

Najciekawiej wygląda kwestia zasiłków... Dobrze wiemy, że prof. Balcerowicz nie jest zwolennikiem państwa, które pomaga uboższym Polakom. Były szef NBP popiera likwidację "becikowego" i ulgi za internet. Nawet zasiłek pogrzebowy miałby zostać zmniejszony do 1,1 tys. złotych. Dla Pana Balcerowicza wspomniane dodatki tylko obciążają budżet państwa.

Ogólnie mówiąc, mamy zaciskać pasa - chociaż to zaciskanie trwa już ponad 20 lat. Największą winę za obecną sytuację gospodarczą nie ponosi PO, PiS, SLD, czy kryzys światowy. To błędne reformy ekonomiczne z początku lat 90. XX wieku doprowadziły do tego, co mamy teraz. Słynny "Plan Balcerowicza" posiadał wiele mankamentów, które odziaływały nie tylko na tamte czasy, ale i na teraz. Ówczesny wicepremier zapomniał o istotnych sektorach np: górnictwie, służbie zdrowia lub rolnictwie.

Czy nowe reformy, tak szumnie forsowane przez prof. Balcerowicza, są naprawdę dobre i rewolucyjne? Chyba nie. Zadajmy następne pytanie. Dlaczego ciężko pracujący Polacy muszą zaciskać pasa? Niech rząd sam zacznie oszczędzać na kupowaniu limuzyn, telefonów komórkowych lub laptopów.

Panu Balcerowiczowi już dziękujemy...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Jerzy Adamiak 01.02.2011 19:45 "A z jakiej racji państwo w ogóle dokłada do czyjegoś pogrzebu?"

A z jakiej racji państwo płaci kilka tysięcy złotych miesięcznie byłym prezydentom RP?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jerzy Adamiak
1. Przyjęta forma zwracania się do siebie w Polsce różni się od tej sowieckiej, przed wypiciem bruderszaftu lub w wyniku innych przyczyn;
2. Przyczyna dla której mamy takich rządzących skończyła się dwadzieścia lat temu - od tamtej pory możemy tylko wrzucać lub nie wrzucać kartki do urny - stąd ta moja teoryjka, przy której, pozwoli Pan, Panie Jerzy, będę obstawał :).

Obstawał też będę przy teorii, iż póki nie ruszy się poważnie spraw gospodarczych i nie podejmie rzeczywistej naprawy państwa, nie powinno się podejmować jakichkolwiek działań przeciwko całemu społeczeństwu.
Tyczy to również tego rodzaju propozycji artykułowanych przez Balcerowicza.
Ale Balcerowicz niesie też inne tematy: wskazuje na konkretne zaniechania jak i wskazuje tematy modernizujące państwo. Nagłaśnianie tylko niektórych propozycji Balcerowicza a przemilczanie innych to niepełna prawda. A czymże jest niepełna prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Balcerowicz to niestety doktor od terapii "lecz dżumę cholerą".
Jego reforma w 89 roku była skuteczna tylko dlatego, że nikt innej nie wymyślił.
Każdy naród ma w sobie wystarczająco dużo sił by się odrodzić po wojnie.
Ale na Boga ! Nie co dwadzieścia lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zgadzam się z pańską opinią. Gdyby nie reformy Balcerowicza w latach 90-tych do dzisiaj nie wygrzebalibyśmy się z Gierkowskich "dołków", a może nawet czytalibyśmy papierową prasę propagandową.
A co do emerytur - no to 38 letni emeryt po "służbie" który dorabia w ochronie czy innych pełnych etatach NIE BĘDZIE ZA REFORMĄ. Ciekaw jestem kiedy ruszą ten KRUS ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Propozycja pracy dla wszystkich do 67 roku jest kontrowersyjna, ale jest w tym dużo racji. Mam kilku znajomych emerytów, zdrowych jak rydze i przysłowiowe dęby, w wieku ok.40 do 60 lat. Sami mówią, że jeszcze mogli pracować, ale zmuszono ich pomimo dobrych efektów ich poczynań. Brak słów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Robert Grzeszczyk

Pytasz "Czy jesteśmy w stanie dojrzeć to pierwotne źródło ?" - ale przedtem zbudowałeś błędną teoryjkę o tym, że "sytuacja została sprokurowana przez nieomylnie rządzących".

A może poszukasz genezy w innym spojrzeniu na rzeczywistość?
Spróbuj odnieść się do teoryjki, że rządzący tak rządzą rządzonymi, jak ci drudzy sobie na to pozwolą.

Bo rządzący nie wzięli się z nieba, tylko z faktu, że "ktoś kiedyś" przekonał ludzików, iż niezbędnym jest nimi rządzić, znaczy był popyt na Władzę - reszta jest zwykłą konsekwencją.

Zdecydowana większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez przepisów, urzędów, rytuałów, po prostu większości ludzików wygodniej jest żyć na komendę.

A później lubią pozrzędzić, jak to są źle rządzeni, hłehłe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Przemyslaw Kozyra

A z jakiej racji państwo w ogóle dokłada do czyjegoś pogrzebu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł prof. Balcerowicza... obniżyć zasiłek pogrzebowy do 1100 zł. To może w ogóle nie robić pogrzebów i dać ustawowy zakaz umierania?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te pomysły o których wspomina Pan Maciej Kędzierski to nie wymysły Balcerowicza.
Zgadzam się z ideą, że zwykle "nawarzone piwo" nie jest konsumowane przez browarnika. Innymi słowy, sytuacja została sprokurowana przez nieomylnie rządzących (bo nie przypominam sobie w historii jakichkolwiek błędnych decyzji rządu i nie pamiętam mylących się ministrów) a mimo tego, to społeczeństwo wciąż ponosi koszty naprawcze.
link

Balcerowicza można obciążać za fiskalizm, którego jest zwolennikiem bardzo gorącym.
Ale kogo mamy obciążać za stan gospodarki?
Bo to nie fiskalizm sam w sobie jest powodem zła? Jest raczej jego ubocznym skutkiem.
Czy jesteśmy w stanie dojrzeć to pierwotne źródło ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dlaczego ciężko pracujący Polacy muszą zaciskać pasa?"

A skąd wziąłeś taką bzdurę?- pasa zaciska tylko ten, kto chce zaciskać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.