Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22366 miejsce

"Refundacja do decyzji NFZ" i co dalej?

Od 1 stycznia 2012 r. zaczęła obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Wiąże się to ze zmianami w wypisywaniu recept i zasadami sprzedaży lekarstw. Co zrobić w sytuacji, gdy na recepcie znajdziemy pieczątkę "refundacja do decyzji NFZ"?

Wyborcza.pl podpowiada pacjentom jak wypełniać nowe recepty / Fot. Wyborcza.plNowa ustawa refundacyjna wiąże się nie tylko z nowymi wzorami recept, lekarz musi na recepcie określić także poziom odpłatności leków (B - bezpłatne, R - ryczałt, 30 proc., 50 proc., 100 proc.), ponadto ma obowiązek sprawdzić czy pacjent jest ubezpieczony. Jeśli lekarz źle wypisze receptę poniesie odpowiedzialność finansową. Dotyczy to sytuacji gdy błędnie określi poziom refundacji lekarstw, przyzna ulgę nieuzasadnioną względami medycznymi lub niezgodą z listą leków refundowanych.

RMF FM informuje, że lekarze już dawno zapowiedzieli protesty w związku z nowymi zasadami. Do tej pory nowej ustawie otwarcie sprzeciwiło się ich już 50 tys., czyli prawie połowa polskich lekarzy. Co może zrobić pacjent jeśli jego lekarz należy do tych zbuntowanych i nie wypełni prawidłowo recepty?

Czytaj także: Lista leków refundowanych w 2012 opublikowana. Zobacz nową wersję

Może się zdarzyć tak, że na recepcie znajdziemy pieczątkę "refundacja do decyzji NFZ". Nie musi to oznaczać kłopotów, ale może spowodować pewne trudności. Choć Ministerstwo Zdrowia i NFZ zapewniają, że taka pieczątka nie przeszkadza w refundacji, jeśli pozostałe rubryki recepty są wypełnione prawidłowo, możemy spotkać aptekarza, której będzie się bał ją przyjąć i spróbuje sprzedać nam lek po zwykłej cenie. Warto udać się wtedy do innej apteki.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zdrowym być: <a href="link i <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szczecinianka
  • Szczecinianka
  • 02.01.2012 13:52

Stwierdzenie "warto udać się wtedy do innej apteki" jest oznaką arogancji i ignorancji osoby, która to wypowiada.Powinna ponieść konsekwencje tej wypowiedzi, gdyż dotyczy to ludzi chorych a nie zdrowych.
Chciałoby się życzyć tej osobie aby dotknęla ją sytuacja, którą proponuje, bo wtedy może coś by do niej dotarło?
O ironio to wszystko ma być dla dobra pacjentów!
Takiego tupetu w wypowiedziach dotyczących ludzi chorych jeszcze nie było!
I to ma być Europa???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Świdniczanka
  • Świdniczanka
  • 02.01.2012 11:23

Nie no rozwala mnie nie ten miałki tekst. Nic z niego nie wynika nowego. Mowa-trawa. A już rady typu: "udaj się do innej apteki" lub "udaj się do innego lekarza" to już w ogóle słabe rady. Jak ktos ma grypę to nie ma siły latać po aptekach w mieście, a zreszta nie w każdej miejscowości jest kilka aptek do wyboru. To samo dotyczy lekarzy. Zamin się zarejestruję i dostanę do lekarza to często mija kilka dni, a jak mój lekarz rodzinny robi problemy to co? jak mam iść do innego, musiałabym od razu zmienic przychodnie. a to już jest duży problem. bez sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.