Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11189 miejsce

Refundacja leków - czy uda się nam to przetrwać?

Proponuję zastanowić się, ile kosztowała podatników głupota urzędników, ustalających nową listę leków zniżkowych i refundowanych przez NFZ od stycznia 2012 r. Już 1 marca br. wchodzi aneks do tej listy w formie rozporządzenia ministra zdrowia.

Fotografia plakietki / Fot. Fot.Henryk CzechowskiKrytykuje się czasy w Polsce sprzed 1989 roku, ale w tamtym okresie inwalidzi oraz renciści mieli takie same zniżki na lekarstwa i specyfiki medyczne jak na Zachodzie. Inwalidzi I i II grupy oraz emeryci w większości mieli leki za symboliczną złotówkę.

A co mamy dzisiaj, szczególnie po 1 stycznia 2012 roku? Totalny bałagan, do normalności należy nerwówka wśród pacjentów, lekarzy, farmaceutów. Obecnie lekarstwa na recepty mają aż trzy taksy w postaci: pełnopłatne, R częściowe zniżki i pozostałe zniżki. Niestety, lekarze i pacjenci pogubili się w tym wszystkim. Pacjent uzależniony jest od tego, jaką literkę obok przypisanego leku, postawi lekarz.

Ministerstwo zdrowia zapomniało, że należy prowadzić profilaktykę i działania oświatowe odnośnie zapobiegania chorób już dla dzieci szkoły podstawowej w postaci pogadanek, pokazywania przykładowych filmów z zakresu oświaty zdrowotnej z zakresu promocji zdrowia i prowadzenie profilaktyki z prawdziwego zdarzenia. Już w średniowieczu znano, że taniej jest zapobiegać, aniżeli potem prowadzić kosztowne leczenie.

Duża grupa leków i specyfików medycznych, która poprzednio była ze zniżkami przykładowo w kardiologii, neurologii, diabetologii, gastrologii już nie mówiąc o ciężkich przypadkach medycznych czy obłożnie chorych jest obecnie pełnopłatna.

Natomiast instytucje pomocowe pomagające w wykupie leków działają bezmyślnie jak Ośrodki Pomocy Społecznej. Natomiast inne organizacje takie jak PCK, Caritas mają związane ręce z powodu zmniejszenia środków finansowych. Jest nowy pomysł dotowania organizacji pomocowych tak, aby przekształciły się w instytucje Prawa Handlowego. Spowoduje to, że utracą możliwość otrzymania 1 proc. z tzw. podatków od różnych osób czy instytucji.

Kolejnym przykładem takiej głupoty jest sprawa sprzedaży ze zniżką dla zarejestrowanych osób chorych na cukrzycę tzw. pasków do mierzenia cukru we krwi typu „Optium Xido”. Jak podaje jeden z portali medycznych, w Polsce jest 240 tys. diabetyków - osób chorych na cukrzycę, używających tego typu aparatu do mierzenia cukru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.