Facebook Google+ Twitter

Refundacyjny test nowego rządu Tuska

Pierwszy tydzień nowego roku zbliża się do końca, niewątpliwie zdominowała go kwestia zamieszania wokół refundacji leków.

Po wczorajszych rozmowach sprawa chyba zbliża się do rozwiązania, na co pacjenci zapewne czekają z niecierpliwością. Zgodnie z doniesieniami medialnymi ma być podjęta pilnie inicjatywa legislacyjna dotycząca nowelizacji ustawy refundacyjnej w zakresie m.in. przepisów dotyczących. karania lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept, a aptekarzy za błędy w ich realizacji.

Powstaje pytanie dlaczego dopiero teraz? Czy nie można tego było ustalić przed wejściem kontrowersyjnych przepisów w życie? Z dotychczasowych informacji wysnuwam wniosek, że organy decyzyjne uznały argumenty lekarzy i wprowadzą niezbędne zmiany. A co z pacjentami, którzy w wyniku tego wszystkiego stracili czas, nerwy i pieniądze? Wydaje mi się, że słowo przepraszam i obietnica, że nigdy więcej organy decyzyjne nie doprowadzą do takiej sytuacji to absolutne minimum. Zasadne także jasne określenie kto za to wszystko odpowiada i poinformowanie jakie poniósł konsekwencje. Przecież to taki bezpośredni społeczny test nowego rządu i od razu spora kompromitacja.

Do niczego nie dojdziemy jeżeli cała to kompromitująca sprawa zostanie znowu rozmyta i zniknie w dymie typu nie wiadomo kto, co i gdzie. Władza publiczna przecież ma służyć społeczeństwu, tak działać aby życie społeczeństwa ułatwiać i jego warunki poprawiać, niby rzecz oczywista ale warto ją jednak bardzo często powtarzać.

Warto także zastanowić się nad relacjami władza – społeczeństwo. Przed pierwszym stycznia 2012 padały przecież zapewnienia od czynników władczych, że wszystko będzie w porządku. Ludzie jednak stali w kolejkach do aptek wykupując na zapas leki i przewidując bałagan jaki nastąpił w tym tygodniu. Kiedyś przed rokiem 1989 było wiadomo, że co innego się słyszy w mediach i czyta w gazetach a co innego się dzieje w rzeczywistości. Ale przecież chcieliśmy wtedy zmian po to aby było inaczej i minęło już ponad dwadzieścia lat gigantycznych przemian. Warto zatem głębiej przeanalizować dlaczego ludzie w tym i innych przypadkach nie dają wiary słowom czynników władczych i jak pokazały wydarzenia tego tygodnia mają dość często rację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.