Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25208 miejsce

"Regały parkingowe" - pomysł na korki w Warszawie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-11-16 12:17

Architekci mają nowe plany na poradzenie sobie z korkami w stolicy. Rozwiązaniem mają być regały parkingowe.

projekt "Parking w budowie" / Fot. pracownia 137kilo ArchitekciNa czym polega modułowa konstrukcja parkingu? Jak czytamy na stronie pracowni 137kilo chodzi o stworzenie systemu "regałów" z demontowalnego i lekkiego szkieletu stalowego. Taki parking po kilku latach może zostać przeniesiony w inne miejsce, dlatego jest on określany jako konstrukcja mobilna. W dodatku projekt zakłada, że parkowanie będzie w pełni zautomatyzowane i będzie działało na zasadzie karuzeli. Hydrauliczny mechanizm obracałby samochody zwalniając oraz zajmując kolejne miejsca postojowe.

Autorzy projektu wskazują, że miałoby być to rozwiązanie tymczasowe, które ułatwiłoby życie kierowcom do czasu, gdy powstaną parkingi podziemne. Jako potencjalne lokalizacje regałów postojowych pracownia wskazuje m.in. ul. Emilii Plater, Świętokrzyską czy Plac Trzech Krzyży. - To czy projekt mobilny wymyślony jako doraźne rozwiązanie palących problemów miasta stanie się wieczną prowizorką jest kwestią skutecznej realizacji strategii rozwoju przestrzennego miasta - mówi Jan Sukiennik z pracowni 137kilo Architekci. Eksperci jednak ostrzegają, że w Warszawie takie czasowe rozwiązania często mocno wrastają w krajobraz miasta i trudno się ich później pozbyć.
projekt "Parking w budowie" / Fot. pracownia 137kilo Architekci
By parkingi nie stanowiły dla miasta jedynie tymczasowego, mało estetycznego rozwiązania, pomysłodawcy proponują, by górne poziomy "regałów" udostępnić dla funkcji publicznych, takich jak punkty widokowe czy biura informacji miejskiej. - Proponowane "parkingi w budowie" odciążają częściowo ulice, ale nie powinny być tylko regałami na samochody - stąd nasza propozycja, żeby miały również wartość dodaną w postaci funkcji publicznych. W takim sposobie myślenia widzimy szansę na uatrakcyjnienie estetyki takich punktów - mówi Jan Sukiennik.

Czy warszawski ratusz zainteresowany jest takim projektem? Jak mówi Jan Sukiennik pracownia 137kilo dostała informację od głównego inżyniera ruchu o rozpatrzeniu projektu, natomiast architekci nie otrzymali żadnych konkretnych informacji. Nie wiemy również jakie są szacowane koszty takiej inwestycji. - Obliczaliśmy wstępnie, że koszt stanowisk zamortyzowałby się w czasie do 2 lat - mówi Sukiennik. Na dokładne dane dotyczące kosztów budowy parkingów i oszczędności jakie dzięki nim mogłoby uzyskać miasto musimy jeszcze poczekać.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

kicia
  • kicia
  • 17.11.2010 16:57

super pomysł bo oszczędność miejsca, we wrocławiu tez powstaje super inwestycja sami zobaczcie http://wroclove2012.com/pl/artykul_o_wroclawiu/id_1070

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mała powierzchnia użytkowa a i fajnie wyglada. Popieram, jestem za oby zbyt dużo ich nie powstało bo wkrótce będziemy zamiast budowli ogladać podowzia samochodów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brzmi bardzo awangardowo. Ale warto nad takim pomysłem zastanowić się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.