Facebook Google+ Twitter

Regaty Velux 5 Oceans. Gutkowski drugi w Wellington

Zbigniew "Gutek" Gutkowski zajął drugie miejsce w drugim etapie regat samotników dookoła świata.

Żegluga przy silnym wietrze na zarefowanych żaglach. / Fot. http://www.w-w-i.comDrugi etap regat Velux 5 Ocean z Cape Town w Południowej Afryce do Wellington w Nowej Zelandii odbywał się na wodach Oceanu Południowego (czy też południowej części Oceanu Indyjskiego). Ten rejon świata - wód wokół Antarktydy - należy do najsłabiej zaludnionych, jak również najrzadziej uczęszczanych przez statki.

Start drugiego etapu regat najpierw został odłożony, ze względu na panujący w okolicach Cape Town sztorm. Później żeglarze zmagali się z nietypowym dla tych rejonów układem pogodowym i słabymi wiatrami. Obszar "ryczących czterdziestek" - jak żeglarze określają wody poniżej czterdziestego stopnia szerokości geograficznej południowej - pokazał jednak swoje sztormoweGutkowski na mecie w Wellington. / Fot. http://www.w-w-i.com oblicze i żegluga w sztormowych warunkach stanowiła znaczną część trasy.

Gutkowski prowadził stawkę na początku etapu, ale musiał zwolnić z powodu awarii samosteru (autopilota). W okolicach wysp Kergulena prowadzenie przejął Amerykanin Brad Van Liew i nie oddał go aż do mety w Nowej Zelandii. Po minięciu wysp Kergulena Gutkowski przed długi czas płynął w niewielkiej odległości od Kanadyjczyka - Derka Hatefielda, raz jeden, raz drugi z nich był na drugiej pozycji, a cała prowadząca trójka żeglowała w niewielkiej - jak na oceaniczne regaty - Brad Van Liew na mecie w Wellington. / Fot. http://www.w-w-i.comodległości od siebie. W międzyczasie z regat wycofał się Belg - Christophe Bullens. Na trawersie Tasmanii Derek wybrał inną drogę ominięcia obszaru słabego wiatru niż "Gutek" i Polak zyskał wyraźną przewagę. Gutkowski wybrał inną niż konkurenci trasę, pod koniec etapu opływając Nową Zelandię od południowego wschodu, ale nie zdołał już dogonić lidera i dopłynął do mety 22 godziny i 33 minuty po zwycięzcy. Trzeci w stawce Derek Hatefield jest spodziewany w Wellington następnego dnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.