Facebook Google+ Twitter

Regaty Velux 5 Oceans. Gutkowski zaatakuje od wschodu?

Drugi etap regat samotnych żeglarzy dookoła świata, zbliża się do mety w Wellington (Nowa Zelandia). Zbigniew Gutkowski wybrał trasę od wschodu wyspy co jest ryzykowne - może dać mu zarówno zwycięstwo jak i utratę drugiego miejsca.

Jacht Operon Racing na Oceanie. / Fot. http://www.w-w-i.comDrugi etap regat Velux 5 Oceans przebiega na wodach Oceanu Południowego z Cape Town w Południowej Afryce do Wellington w Nowej Zelandii. Wody te znane są ze sztormowej pogody ale tamtędy wiedzie też najszybsza droga dla statku żaglowego z Europy do Australii i Nowej Zelandii. W epoce żaglowców obszary powyżej 40 stopnia szerokości geograficznej południowej zostały przez żeglarzy nazwane "ryczącymi czterdziestkami".

Sztormowa pogoda nie ominęła również uczestników regat. Relacje z tego etapu mówiły o 10-metrowych falach i huraganowych wiatrach. W tych warunkach przechodzi test zarówno sprzęt jak i odporność samych żeglarzy.

Z powodu awarii takielunku z regat wycofał się Belg, Christophe Bullens. Problemy z samosterem ma Polak, Zbigniew 'Gutek' Gutkowski co doprowadziło do kilku przypadków wywrócenia się jachtu i zmusiło go do wielogodzinnego pozostawania za sterem. Na szczęście nie spowodowało to poważnych awarii uniemożliwiających dalszy rejs. Kanadyjczyk, Derek Żegluga w 'ryczących czterdziestkach'. / Fot. http://www.w-w-i.comHatfield, ma problemy z wodą do picia, a Brytyjczyk, Chris Stanmore-Major, zmaga się z awarią zasilania. Jedynie lider - Amerykanin, Brad Van Liew, nie raportował żadnych problemów technicznych ale na filmach przesyłanych z pokładu widać człowieka mocno wyczerpanego.

Do mety etapu lidera dzieli ok. 750 mil morskich. Gutek ma 300 mil straty, Derek ma 120 mil straty do Gutka. Port w Wellington jest na Wyspie Północnej tuż przy cieśninie Cooka, pomiędzy dwoma głównymi wyspami tworzącymi Nową Zelandię. Brad i Derek wybrali drogę od północnego zachodu, mogą się tam spodziewać słabszych wiatrów. Polak zdecydował się chyba na drogę od południa i wschodu gdzie czeka go prawdopodobnie sztormowa pogoda.

Finał tego etapu powinien się rozegrać w ciągu najbliższych trzech do pięciu dni. Zmagania żeglarzy można śledzić na bieżąco na aktualizowanej co 6 godzin mapie.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

levy
  • levy
  • 14.01.2011 09:00

Coraz dramatyczniej. Dzięki za relację! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo jestem wdzięczny za doświetlenie. Tym bardziej jestem pełen podziwu. I szkoda, że w mediach jest niewiele na ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz Gutek ma 500 Mm do mety, a 250 Mm straty do lidera. Aby nadrobić stratę musiał by płynąć dwa razy szybciej... Nawet jeśli Brad będzie musiał ostro halsować w cieśninie to jest to duża strata do nadrobienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gutkowski jest pierwszym Polakiem płynącym w samotnych regatach dookoła świata. Kilkunastu (a moze tylko kilku?) Polaków opłynęło świat samotnie ... tak 'turystycznie', nie ścigając się z nikim poza czasem i kilka polskich (3?) jachtów z wieloosobowymi załogami startowało w regatach dookoła świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na stronie http://www.operonracing.com/biografia1.html jest napisane jedynie, że jest pierwszym Polakiem w tych regatach. Jest też to jego pierwszy samotny rejs oceaniczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godne podziwu zmagania. Szkoda, że nie uda się prwadopodobnie 1 miejsce, choć ponoć są szanse.
Nie rozumiem stwierdzenia na stronie Gutkowskiego, że jest pierwszym Polakiem który, sam przepłynął świat?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z dzisiejszej perspektywy meteo to wersja południowo-wschodnia nie wyglada już tak dobrze, Gutkowski za wolno płynie aby miał szanse dogonić Brada, w chwili obecnej ja bym wybrał trase taką jak wszyscy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapowiadają się duże emocje. Według mnie Gutek ma duże szanse po południowej stronie. Te zmiany kursu od wczoraj to jest halsowanie z wiatrem ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Halsowanie ). Według prognoz Brad będzie miał pod wiatr przy podejściu do cieśniny Cooka.
Choć oczywiście strata Gutka jest duża, wszystko w rękach Posejdona, niech go Euros prowadzi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.