Facebook Google+ Twitter

Regina Silveira w łódzkim Atlasie Sztuki

Atlas Sztuki przygotował nową, wyjątkową wystawę mało znanej w Polsce artystki - Reginy Silveiry.

Atlas Sztuki to chyba najbardziej rozpoznawalne miejsce związane ze sztuką w mieście. Dwukrotnie nagrodzone w przez tygodnik Polityka, jako "Najlepsza prywatna galeria". Nadzieje z nią związane są bez wątpienia bardzo wysokie. Ale też i zazwyczaj udaje im się bez trudu sprostać.

Regina Silveira, pochodząca z Brazylii, znana jest przede wszystkim w Ameryce Południowej, ale swoje prace prezentowała na całym świecie. W Polsce to jej pierwsza wystawa.

W jednej sali igra się z naszym umysłem. Błąkamy się po podłodze -
"labiryncie", złożonym z okien. Okna namalowane na posadzce są łudząco podobne do tych prawdziwych, znajdujących się na ścianach. Wywołuje to naprawdę dziwne wrażenie. Iluzja! Ale czaruje jedynie przez kilka chwil. Później zaczyna nudzić. Bo prosty koncept przestaje stanowić wyzwanie dla rozumu. Zaczynamy dostrzegać głównie biel i czerń, a pomieszczenie wydaje się puste. Jakby czegoś w nim jeszcze brakowało.

Zaś w drugiej sali wyświetlany jest robiący niesamowite wrażenie film. Obraz zakrywający blisko połowę sufitu i przyległej ściany, przedstawia niezwykłe przemiany nieba w ciągu doby. Na co dzień prawdopodobnie nieustannie spiesząc się, nie zwracamy aż takiej uwagi, na otaczające nas cuda. Natomiast stojąc w sali i obserwując nieustanne metamorfozy, czuje się coś wyjątkowego. Film, mimo że prosty i, wydawałoby się, niezbyt skomplikowany czy nowatorski, zmusza do refleksji. Pokazuje coś oczywistego lecz chmury, gwiazdy, promienie słoneczne, kolory w połączeniu z podkładem dźwiękowym – odgłosami wiatru, miasta, bawiących się dzieci czy nawet nocy – z pewnością mogą zachwycić. Oddziałuje się na nasze zmysły w cudowny sposób.

Tylko na wernisażu pojawiło się pół tysiąca osób! To naprawdę dobry wynik w czasach, kiedy ludzie ponoć przestają interesować się sztuką. Nie wiadomo tylko czy przyciągnęła ich artystka, czy miejsce.

Galeria dba o wielbicieli sztuki. Zawsze przygotowuje wyjątkowe wystawy, nietuzinkowych autorów, na które warto się wybrać nawet w ciemno. Jednak tym razem, po obejrzeniu prac Reginy Silveiry, można odczuwać lekki niedosyt. Obydwie prace są inspirujące, ale to chyba za mało.

Poza wystawą, do przeczytania jest obszerny wywiad przeprowadzony z autorką i
dwa teksty na temat jej twórczości, zamieszczone w katalogu.


Dzieła można oglądać do 7 listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.