Facebook Google+ Twitter

REGIOFUN zagra kino – dla widzów i producentów

Widz-Gra-Kino! Od ponad 100 lat światło przepływające przez celuloidową taśmę rozświetla serca widzów.

Widz-Gra-Kino! Od ponad 100 lat światło przepływające przez celuloidową taśmę rozświetla serca widzów. Ale dzisiaj na konferencji prasowej zapowiadającej 4. edycję Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN gorąco było nie tylko organizatorom, ale i dziennikarzom, gdy usłyszeli, kto zagości na festiwalu i jakie filmy zostaną pokazane.
97 pokazów filmowych, w tym 59 premier – to tegoroczny REGIOFUN w liczbach.
REGIOFUN w datach - to 6 dni, bowiem festiwal rozpocznie się 22, a skończy 27 października, przy czym już 14 października startuje KLAPS – specjalne pasmo, które zostało dedykowane dzieciom i potrwa do soboty 19 października.
Najgorętsze tytuły festiwalu to „Wenus w futrze” Polańskiego – film, który pokazany zostanie na zamknięcie 26 października oraz „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, która otworzy REGIOFUN 22 października. Oba pokazy są pokazami przedpremierowymi.
Dekalog filmowy tegorocznej edycji, czyli filmy, których przegapić nie wolno to 10 tytułów:
1. Kid – dramat psychologiczny. Portret życia małego Kida, którego życie po cichu rozsypuje się. Ucieczka ojca z domu, depresja matki... kolejne wydarzenia wstrząsają wrażliwego chłopca.
2. Me and you – pierwszy po dziewięciu latach film mistrza kina - Bernardo Bertolucciego. Nieśmiały nastolatek Lorenzo chcąc uciec od życia zamyka się
w piwnicy. Przypadkiem znajduje go tam przyrodnia siostra. Między dwojgiem zaczyna rodzić się głęboka relacja.
3. Great – krótkometrażowa opowieść o Nicoli – młodym partyzancie, który
w środku wojennej zawieruchy szmugluje rolki filmu. Wzruszająca historia
o uniwersalnej magii kina.
4. Ryan’s Renaissance – kronika życia Ryana Larkina – genialnego twórcy animacji, którego ze szczytu popularności na dno pociągnął alkoholowo – narkotyczny nałóg. Fragmenty filmów Larkina, archiwalne zdjęcia tworzą spójną całość oddającą fenomen i tragizm życia artysty.
5. The Liabillity – film w klimacie najlepszych produkcji Guya Ritchiego. Gangsterskie kino drogi doprawione sporą dawką czarnego humoru. W jednej
z głównych ról Tim Roth.
6. Borrowed time – w odrażającym otoczeniu Stradford nastolatek Kevin stacza się w odmęty drobnej przestępczości. Niespodziewanie ofiara pierwszego włamu, stanie się… jego przyjacielem.
7. Imaginaerum by Nightwish – fabuła będąca owocem bogatej wyobraźni wokalisty fińskiego zespolu Nightwish – gigantow metalu symfonicznego. Historia relacji ojca i córki przedstawiona w wizualnej formie, której nie powstydziłby się sam Tim Burton.
8. Tomorrow I Could Be Dead – dokument o fascynującym I przerażającym świecie kaskaderów, często niedocenianych bohaterów drugiego planu. Opowiadane jedna po drugiej anegdoty wciągaja widza, straszą, rozśmieszają.
9. Tygrysy i tatuaże – duńska animacja. Zabawna historia przyjaźni małej Mai i jej brodatego wujka, tatuażysty z zawodu. Pewnego dnia oboje wsiadają na motocykl by spotkać po drodze gadające owady, tygrysa, cyrkowców…
10. Papusza – biografia romskiej poetki Bronislawy Wajs, zwanej Papuszą. Poruszający obraz kobiety artystki oraz przepiękna wizualnie podróż do nieistniejącego już świata polskich Cyganów. Film nagrodzony Wyróżnieniem Specjalnych na festiwalu w Karlowych Warach.
Najgorętsze nazwiska gości tegorocznej edycji to: Juliusz Machulski, Angela Bosch i Bruno Chatelin oraz Joanna Kos-Krauze, Laurence Boyce i Tomasz Wasilewski; to oni zadecydują, który z producentów otrzyma w tym roku nagrodę (10 000 euro za pełny metraż i 10 000 euro za krótki/średni metraż); kolejnymi gorącymi nazwiskami są… nasi widzowie, bo to oni zadecydują o laureacie nagrody publiczności i 5 000 euro.
I na koniec najważniejsze: 4. EDYCJĘ FESTIWALU organizatorzy dedykują PAMIĘCI BRACI LUMIÈRE, którzy 118 lat temu, w 1895 roku oferując światu pierwszy publiczny pokaz filmu, kazali widzom zapłacić za niego 1 franka. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną odrestaurowane i poddane cyfrowej rekonstrukcji 93 filmy braci Lumière, specjalnie wyselekcjonowane sponad tysiąca tytułów… I – co chyba najważniejsze – komentarz na żywo wygłosi do nich Thierry Frémaux, dyrektor Instytutu Lumière i dyrektor artystyczny Festiwalu w Cannes. Pokaz specjalny będzie miał miejsce 23 października o godzinie 20:30 w Kinie Kosmos.

Lubisz oglądać dobre filmy? Dowiedz się, co jest emitowane w telewizji! Sprawdź program telewizyjny!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.