Facebook Google+ Twitter

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach: Strategia Europa 2020

Współautorzy: Barbara Podgórska

Do rozpoczęcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej zostało zaledwie kilka dni. Dlatego tematyka europejska zdominowała poniedziałkowe zebranie Klubu Członkowskiego Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 / Fot. Adam K. PodgórskiGościem spotkania była Ewelina Jelenkowska-Luca, zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, natomiast tematem przewodnim - Strategia Unii Europejskiej 2020, czyli priorytety UE na nadchodzące lata.

To długofalowy program społeczno-gospodarczy, który zastąpił Strategię Lizbońską. Podczas prezentacji pokazano główne elementy dokumentu: 3 tematyczne priorytety (tworzenie wartości dzięki wiedzy, wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego oraz tworzenie konkurencyjnej, spójnej bardziej przyjaznej dla środowiska gospodarki), 5 głównych celów unijnych przekładanych na cele krajowe oraz 7 flagowych inicjatyw. Wszystko po to, aby zrozumieć, co i w jaki sposób, Unia Europejska będzie czyniła dla umocnienia trendów prowadzących do wyjścia z kryzysu oraz zapobieżeniu podobnemu kryzysowi w przyszłości.
 / Fot. Adam K. PodgórskiZdaniem Eweliny Jelenkowskiej-Lucy, kryzys wyrwał UE ze stanu odrętwienia i samozadowolenia, wykazując strukturalne słabości gospodarki unijnej. Przykład grecki jest tutaj znamienny. UE powoli wychodzi z kryzysu, ale musi to robić solidarnie, gdyż jak słusznie stwierdzi José Manuel Durão Barroso: Albo wszystkie państwa unijne popłyną zgodnie razem, albo każde utopi się w pojedynkę.

W trakcie dyskusji poprowadzonej przez Tadeusza Donocika, prezesa RIG-u, zastanawiano się, w jaki sposób założenia Strategii Europa 2020 wykorzystać dla pomyślności polskich małych i  / Fot. Adam K. Podgórskiśrednich firm. Na to kluczowe pytanie z pewnością odpowiedzieć będą się starali uczestnicy I Europejskiego Kongresu Malej i Średniej Przedsiębiorczości, planowego na jesień w Katowicach, z udziałem i pod patronatem prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

Jaka jest waga i potrzeba takich rozważań, świadczy podstawowy fakt: 21 milionów małych i średnich przedsiębiorstw w UE, daje zatrudnienie i utrzymanie 2/3 ogółu wszystkich pracowników.

Na zakończenie spotkania, utrwalonym zwyczajem wręczono certyfikaty przynależności i odznaki nowo przyjętym członkom RIG.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Obawiam sie, Panie Brudys, że masz Pan rację!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkie te strategie, plany, programy wezmą w łeb z jednego powodu: bankructwa Grecji, później Portugalii, a dalej posypie się reszta. Nie mówię, że czeka nas kryzys jak w 29-tym, ale wszystkie środki unia utopi w ratowanie Euro. Przez głupotę kilku greckich liderów związkowych. Oni wcale nie udają Greka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.