Facebook Google+ Twitter

Regulamin Allegro nie powinien być platformą do nadużyć

Za godzinę i 14 minut zakończy się kolejna aukcja, w której produkt wart kilkadziesiąt złotych osiągnie wartość kilkuset. Przedmiotem aukcji jest korpusik popularnego w latach 90. analogowego aparatu Canon RebelG.

Skąd taka nagła popularność analoga w czasach aparatów cyfrowych?

Prawdopodobnie z powodu niewiedzy kupujących. Sprzedawca po pierwsze nie podkreślił faktu, że sprzedaje sam korpus, po drugie naszpikował ofertę technicznymi informacjami, przekraczającymi długością specyfikacje techniczne najnowszych lustrzanek cyfrowych. Po trzecie umieścił wprowadzające w błąd zdjęcia, przedstawiające dopucowany aparat z obiektywem 28-135mm Made in Japan.

W korespondencję zaangażowało się kilku pracowników Allegro
Wysłałam do serwisu listę 6. aukcji, w których zastosowano manipulację opisem i obrazem.
Nie uzyskałam odpowiedzi na pytanie czy zdjęcie jest integralnym elementem opisu i czy stanowi ofertę w sensie handlowym.

Regulamin, w Załączniku nr 2: Zasady tworzenia opisu Aukcji, o zdjęciu mówi bardzo oględnie:

Sprzedającemu udostępnione są następujące opcje dodatkowe pozwalające ustalić szczególny sposób prezentacji Aukcji i promocji Aukcji w Allegro:
a. Miniaturka przy tytule Aukcji prezentowanym na liście Aukcji danej kategorii oraz na liście Aukcji będącej wynikiem wyszukiwania prezentowane jest miniaturowe zdjęcie, o które Sprzedający uzupełnił opis Aukcji poprzez formularz sprzedaży; jeżeli Sprzedający załączył więcej zdjęć prezentowane jest zdjęcie załączone jako pierwsze;


Ani słowa o tym, że zdjęcie powinno dotyczyć przedmiotu, być ilustracją i uzupełnieniem oferty opisanej słownie!

W innym miejscu Załącznika nr 2 czytamy:

Opis Towaru musi zawierać wszystkie jego istotne cechy, niedopuszczalne jest pozostawianie Kupującemu wyboru, co do jednej bądź kilku istotnych cech Towaru...

Czy brak w ofercie obiektywu, widocznego na zdjęciu, nie jest naruszeniem powyższej zasady?

A jeśli jest czy nie powinien istnieć punkt regulaminu zezwalający na unieważnienie przez Kupującego tak sporządzonej aukcji?

Czytaj dalej --->>>

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Tak super, uchwycone w czasie problemy szarej rzeczywistosci, gratulacje materialu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu to nie jest próba. To jest działanie świadome i z premedytacją. To już 11 aukcja oparta na tym samym opisie i niedostosowanym do opisu zdjęciu.

Jeżeli szanowni komentatorzy wytłumaczą mi zjawisko licytowania analogowego korpusu do kwoty 455zł, kiedy na innych aukcjach, opisanych i zilustrowanych adekwatnie do oferowanego towaru, ledwie osiąga cenę kilkudziesięciu złotych - postaram się zrozumieć Wasz punkt widzenia, że wszystko jest OK.

Poza tym Allegro nie jest portalem branżowym, natomiast jest portalem polskojęzycznym. A słowo "body", raz nie jest polskie, dwa dla mnie ma znaczenie żargonowe bliższe tej definicji:
Body (bielizna) jest rodzajem elastycznej jednoczęściowej obcisłej kobiecej bielizny noszonej do m.in. spódnic i spodni. Popularność body wśród kobiet spowodowała pojawienie się również body w wersji dla mężczyzn. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Body) .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiec link podany do konkretnej aukcji w której wszystko jest poprawnie opisane w kontekście oszukańczych praktyk na allegro jest delikatnie mówiąc niestosowne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja mogę wytłumaczyć.
Chodzi o zdarzające się od czasu do czasu próby oszukiwania na Allegro kiedy sprzedający najpierw rozpisuje się o zaletach sprzętu, a potem gdzieś umieszcza ledwo widoczny tekst, że aukcja jednak nie dotyczy jego tylko np paska do noszenia (który wart jest kilka złotych). Ale akurat w tej aukcji napisane jest wszystko tak jak trzeba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Janino, w tytule aukcji jest wyraźnie zaznaczone że to aparat analogowy, w opisie również jest informacja o tym że to aparat na film 35mm. Aukcja jest w prawidłowej kategorii. O co właściwie Pani chodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W opisie jest:

"Aukcja dotyczy aparatu CANON REBEL G body oraz dekielka.",

więc każdy komu zaproponowany zostanie sam dekielek nie ma obowiązku płacić. Przejrzałem dokładnie tę aukcję i do niej nie ma się do czego przyczepić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie trew. Gdybym pisała o notorycznym mordercy, uznałby Pan, że piszę z zaświatów ;)

Lukratywny biznesik bez przeszkód toczy się dalej.

"Zwycięzca" licytacji z 28 sierpnia (610 zł) analogowego body wartego 30zł nie pojawił się w komentarzu aukcji. Także nie pojawił się komentarz sprzedającego.

Za 14 godzin kolejna osoba zostanie wykiwana w majestacie regulaminu allegro. Aktualna stawka 425zł!

http://allegro.pl/canon-rebelg-lustrzanka-analogowa-progr-automat-i1866733533.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
trew
  • trew
  • 29.08.2011 00:15

Taka duża ... a taka ... PODSTAWOWĄ ZASADĄ HANDLU NA ALLEGRO jest: Co najmniej DWA KONTA (można ich mieć MILIONY, regulamin tego nie zabrania!) Po co dwa konta? Jedno do SPRZEDAWANIA, drugie do KUPOWANIA, gdy ktoś nam sprzeda BUBLA, to od razu wystawiamy mu NEGATYW! Bez żadnych wyjaśnień sprawy! Nie telefonujemy do niego uprzednio, tylko OD RAZU NEGATYW, to jest sposób na zabezpieczenie się przed PSYCHOLOGICZNĄ MANIPULACJĄ. Sprzedający może przecież nam opowiadać bajki o swojej chorobie nowotworowej oczu itp. NEGATYW wystawiony to zaczynamy rozmowy ...o jego ewentualnym UNIEWAŻNIENIU. Sprzedający też wystawi nam NEGATYW! Ale na koncie z którego tylko KUPUJEMY więc jakie to ma znaczenie?! Jeżeli mamy już dużo negatywów ... to zakładamy NOWE KONTO DO KUPOWANIA. Każdą sprawę w której sprzedający nie jest w stanie w 2,5 tygodnia załatwić polubownie, zgłaszamy DO PROKURATURY (nie na Policję). Wpłaty dokonujemy zawsze przez PZA. W ten sposób Allegro będzie WSPÓŁOSKARŻONYM bo przyjęli kasę więc jest WSPÓŁUDZIAŁ! Każda korespondencja musi iść przez FORMULARZ ALLEGRO! Aukcję należy ZAWSZE zarchiwizować w serwisach do archiwizacji. Warto też wejść na nią wyszukując jej numer przez Google (wtedy będzie w cache Google). Czytamy przy porannej kawie informacja z USENETU (alt.pl.allegro) i tam zgłaszamy "wałki" ... siedzą tam tzw. "dyżurni pracownicy Allegro" reakcja na znaleziony "wałek" jest natychmiastowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie da się wszystkiego oprzeć o Regulamin.
Portal aukcyjny stwarza okazje. Wszystkim. Zarówno Sprzedającym, jak i Kupującym.
Okazje wykorzystywane były, są i będą.
Uczciwość w handlu to ważna cecha, lecz handel jest sferą rozpostartą pomiędzy chęcią taniego nabycia i drogiego zbycia.
Można ograniczyć ryzyko rezygnując z "okazyjnych" zakupów.
Można zapobiegliwie zadawać pytania Sprzedającemu (Allegro daje taką możliwość) mając wówczas skuteczną podstawę do reklamacji.
Nie będąc niczyim akwizytorem mogę powiedzieć, że kupowałem w Allegro wielokrotnie bez przykrych konsekwencji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo dobry artykuł Pani Janino - gratuluję uchwycenia ważnego problemu!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.