Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4627 miejsce

Regulamin dla dobra kuracjusza czy organizatorów sanatorium?

Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym i obszarach ochrony uzdrowiskowej, określa m.in. trzy główne zakłady lecznictwa uzdrowiskowego: szpitale uzdrowiskowe, sanatoria uzdrowiskowe, Szpitale i sanatoria uzdrowiskowe dla dzieci.

Zabiegi lecznicze są realizowane od poniedziałku do piątku / Fot. Wincenty SadowskiJednak już w „Regulaminie pobytu kuracjusza w szpitalach i sanatoriach”, nie rozróżnia się obowiązków kuracjuszy z skierowaniem na leczenie szpitalne, czy sanatoryjne. Od godziny 22.00 do 6.00 w sanatoriach i szpitalach obowiązuje cisza nocna, samowolne opuszczenie obiektu przez kuracjusza z NFZ jest zabronione. W wyjątkowych sytuacjach może to nastąpić za zgodą lekarza dyżurującego. Kuracjuszowi z NFZ zabrania się opuszczania sanatorium/szpitala na okres dłuższy niż 12 godzin.

Jednak powyższe zasady, które są zrozumiałe w przypadku leczenia w szpitalach uzdrowiskowych, są kompletnie niezrozumiałe w wypadku leczenia w sanatoriach. uzdrowiskowych. W sanatoriach zabiegi lecznicze są realizowane od poniedziałku do piątku, soboty i niedziele są bez zabiegów (nieraz wyjątkowo zabiegi są też w soboty, gdy w tygodniu przypada jakieś święto państwowe). Dlatego zachowanie niezróżnicowanych godzin ciszy nocnej w soboty i niedziele, budzi najwięcej kontrowersji.

Po pierwsze, dlatego że kuracjusz „nękany” wczesnymi zabiegami (od godz. 7.00) w tygodniu, chciałby się wreszcie trochę wyspać (w soboty i niedziele) i zjeść śniadanie np.: po godz: 8.00, a nie jak w tygodniu o godz: 7.15. Po drugie, kuracjusz niezmuszany do wczesnego śniadania w soboty i niedziele, mógłby dłużej zabalować na wieczorku tanecznym w piątek i sobotę, jeżeli nie do 24.00, to przynajmniej do 23.00.

Tak mało potrzeba, aby zmienić (na lepsze) tak wiele, w organizacji pobytu w sanatorium, wystarczy zmienić godziny ciszy nocnej z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę z 22.00 do 6.00, na 24.00 do 8.00, lub przynajmniej na 23.00 do 7.00 (wtedy w grę wchodziła by też cisza nocna z niedzieli na poniedziałek). Pożytek odnieśli by nie tylko kuracjusze, ale także obsługa sanatoriów (późniejsze przygotowanie śniadań, a więc dłuższy sen obsługi), bo ich przecież nie obowiązuje cisza nocna i mogą balować prawie do rana.

Ponieważ mój artykuł jest podpisany imieniem i nazwiskiem, chciałbym aby Narodowy Fundusz Zdrowia i Minister Zdrowia, potraktowały go jako oficjalny wniosek, na temat zmian organizacji pobytowej kuracjuszy w sanatoriach. A jeżeli nie jako oficjalny wniosek, to jako oficjalną skargę na ograniczanie praw pacjenta podczas pobytu w sanatoriach. Uważam, że w XXI wieku, traktowanie kuracjuszy jak dzieci na koloniach, jest po prostu śmieszne!
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Traktowanie (w dzień bez zabiegów) dorosłych jak dzieci, to skandal.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lech Barłoga
  • Lech Barłoga
  • 25.02.2012 08:40

Wstępy na wieczorki są przeważnie darmowe, weźmie pan herbatę, kawę lub piwo (wszystko w cenie 5 złotych) i za tą "słoną" cenę może się pan nieźle zabawić. Cyba tylko w soboty i niedzielę niektórzy wprowadzają opłaty za wstęp od 5 - 10 zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard PETRYCKI
  • Ryszard PETRYCKI
  • 06.02.2012 13:32

Szanowny kuracjuszu ,sanatoria są od tego żeby zdrowie leczyć a nie barłożyć po wieczorkach albo dancingach bo one słono kosztują .A regulaminy są w każdym sanatorium odmienne.
Jest taki akapit, że należy być w łóżku a nie tylko w pokoju, miedzy godzina 21 a 22.
Taniec to jest dobry relaks dla nóg i dla kręgosłupa ale jest zakaz alkoholu, bo można dostać nakaz wyprowadzki ot co.
Pozdrawiam były kuracjusz!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Wolski
  • Tadeusz Wolski
  • 05.02.2012 07:51

Z tego co wiem, starsi ludzie (60 -70 lat) mają problemy ze snem. Jak uda im się przespać 6 godzin, to już się cieszą. Chyba, że chodzi o 80-latków, ale nie wiem czy są jakieś ograniczenia wiekowe dla kuracjuszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może, to dzięki wiecznym malkontentom możemy liczyć na jakieś zmiany, bo wszechobecna obojętność społeczeństwa nie wróży dobrze, jakimkolwiek zmianom na lepsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ika
  • ika
  • 02.02.2012 19:14

Odezwał się wieczny malkontent Zdzisław Wincenty S. Dla którego najważniejsze w sanatoriach są wieczorki taneczne. Myślę,że w dzisiejszych trudnych czasach powinien Pan się cieszyć, że wogóle ma Pan możliwość pojechać na darmowe sanatorium z NFZ. Przepisy jak przepisy, każdemu nigdy nie dogodzi. Większość jednak woli ciszę nocną od 22.00 bo są w sanatorium i chcą odpocząć zwłaszcza ,że są to w większości starsze osoby. Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby Panie Zdzisławie, trzeba się dostosować. Zawsze przecież pozostaje Centrum SPA ( chociaż tam też cisza nocna obowiązuje od 22.00 ).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nominalny kuracjusz
  • Nominalny kuracjusz
  • 02.02.2012 16:29

Na koloniach, dzieci mogą się przynajmniej "wymknąć" po 22:00, przez balkon lub okno. W przypadku domów sanatoryjnych jest to utrudnione, bo na parterze są biura, gabinety zabiegowe, świetlice, stołówki, cóż mamy XXI wiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.