Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7160 miejsce

Regularne picie kawy może zapobiegać depresji u kobiet

Zbawienny wpływ kawy na samopoczucie kobiet zdają się potwierdzać wyniki eksperymentów przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Czy wiadomo dlaczego tak się dzieje, że kawa ma tego typu właściwości?

http://www.sxc.hu/photo/824402 / Fot. Fot.http://www.sxc.hu/photo/824402Testy zostały przeprowadzone na grupie 50 tysięcy przypadkowych pielęgniarek. W badania zaangażowali się naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Ich wyniki zostały opublikowane w prestiżowym piśmie "Archiwa Medycyny Wewnętrznej" - "Archives of Internal Medicine".

Badacze doszli do wniosku, że u pielęgniarek, które spożywały dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie, ryzyko wystąpienia depresji było mniejsze o 15 procent w stosunku do średniej całej grupy. Po wypiciu czterech filiżanek możliwość wystąpienia depresji spadała aż o 20 procent.

Specjaliści z Uniwersytetu Harvarda zalecają jednak ostrożność i mówią, że na tym etapie jest zbyt wcześnie, by kawę polecać jako środek przeciwdepresyjny. Jednakże nie mają oni żadnych wątpliwości, że to zawarta w kawie kofeina poprawia nastrój i dodaje kobietom energii. Sugerują też, że ta informacja może być w szczególności ważna dla wielu kobiet u których objawy depresji nasilają się szczególnie na jesieni.

Najnowsze prace badawcze nad tym zjawiskiem jak podaje "Archives of Internal Medicine" są zgodne z wynikami wcześniejszych tego typu eksperymentów i jednoznacznie potwierdzają wcześniej uzyskane wyniki.

Niestety na tą chwilę naukowcom nie udało się ustalić jednoznacznie, dlaczego kawa ma taki właściwości i łagodzi oznaki chandry. Uczeni utrzymują, że być może to właśnie kofeina wpływa na reakcje chemiczne w mózgu wprowadzając nas w dobry nastrój.Czytelnicy i autorzy W24 polecają na Facebooku
Chciałbym zmienić wizerunek truckerów. Wywiad z kierowcą ciężarówki
Wędrówki po Moskwie. Metro
Niemieccy biskupi nie chcieli podać ręki papieżowi Benedyktowi XVI


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ha!... jeśli ma pomóc? - to dziś zaczęłam od jednej filiżanki kawy i chyba przy tej dawce pozostanę :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy nie byłam prymusem z arytmetyki; z moich wyliczeń wynika, że aby całkowicie " oddepresić się " trzeba wypić dwadzieścia filiżanek kawy.
Oj dużo! Nie wiem, czy dam radę..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgorzato

Ale mogą też, dlatego lepiej nie oddepresiać się za często, a co jest lepsze wrzody czy radzenie sobie ze stresem. To już każdego prywatna sprawa tylko ze zdrowiem to tak samo jak z prawem nie znajomość jednego i drugiego nie ochroni przed konsekwencjami.
Życzę zdrowia i
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, w artykule mowa jest głównie o kobietach, a one znacznie rzadziej chorują na wrzody żołądka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idę się "oddepresić"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
112
  • 112
  • 01.10.2011 10:12

Przecież to wiadomo od lat, ale mi odkrycie Hameryki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawiam się jakie samopoczucie będzie miała osoba która nabawi się wrzodów żołądka po piciu kawy w ilościach opisanych w artykule. Tego typu poglądy są zawsze propagowane na życzenie i za opłatą odpowiedniego lobby, w tym przypadku kawowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.