Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32364 miejsce

Rehabilitacja PRL? Były sekretarz PZPR został patronem ulicy

Wyraz tęsknoty za PRL? Po Edwardzie Gierku, kolejny działacz dawnej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej został w ten sposób uhonorowany. Władysław Kruczek, który w latach 1956-71 był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Rzeszowie, stał się patronem jednej z ulic w tym mieście.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:POL_PZPR_logo.svg domena publiczna / Fot. Szczepan19901 stycznia 2008 r. Rzeszów poszerzył swe granice. W skład stolicy Podkarpacia weszły: sołectwo Zwięczyca i część sołectwa Przybyszówka. Dziś radni rzeszowskiej Rady Miasta głosowali nad nazwami ulic na przyłączonych do Rzeszowa nowych terenach. Obrady przebiegały burzliwie. Najwięcej kontrowersji wzbudziła propozycja, by patronem jednej z ulic w przyłączonej Zwięczycy, stał się, urodzony tam, były sekretarz KW PZPR w Rzeszowie. Władysław Kruczek, bo o nim mowa, pełnił tę funkcję w latach 1956-71.

W ujawnionych dokumentach IPN jego nazwisko figuruje w katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych b. PRL. Kruczek pracował w Warszawie, pełnił też funkcje sekretarza KW PZPR w Bydgoszczy oraz w Poznaniu.

Wobec przegłosowanej uchwały votum separatum zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości. Radni PiS argumentowali, że były pierwszy sekretarz wojewódzki działał wbrew interesowi Polski. Za przyjęciem wniosku głosowali radni
klubu "Rozwój Rzeszowa", wniosek poparł też prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Antoni Kopaczewski, lider rzeszowskiej "Solidarności" w latach 80, a obecnie radny, na znak protestu opuścił salę obrad. Decyzje zapadły, jednak sprawa nie ucichła. Klub PiS planuje zbierać podpisy mieszkańców Rzeszowa pod wnioskiem o zmianę podjętej uchwały.

Co na to sami mieszkańcy Zwięczycy? Zdania są podzielone,chóć że nieoficjalnie mówi się, iż o nadanie rzeszowskiej ulicy miana Władysława Kruczka zabiegała część z nich. Jak twierdzą niektórzy mieszkańcy, Władysław Kruczek był znany w regionie i wiele dla niego zrobił. Inni uważają, że to kiepski pomysł i ukłon pod adresem komunistycznych działaczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Maciek?
Uważam, że jest przykre, że nawet rozsądne osoby dają się porwać histerii, gdy sprawa jest słuszna. Bo tu faktycznie mamy do czynienia ze skandalem. Chociaż raczej lokalnym.
Ale nawet sprzeciwianie się głupocie nie uprawnia dziennikarza ani "dziennikarza" do nazywania nadania ulicy imienia jakiegoś komunisty rehabilitacją PRL. Gdzieś na wschodzie, na głębokiej prowincji, jakąś tam ulicę nazwano nazwiskiem komunistycznego działacza a autorka pisze o rehabilitacji reżimu. Nie widzisz tu tej gigantycznej przesady? Jak się ma kilku radnych do narodu polskiego? Nawet wszyscy mieszkańcy tego Rzeszowa - jak się mają? Co w ogóle oznacza nazwa ulicy?

Szanujmy słowa, po prostu, bo jak naprawdę coś poważnego będzie się działo - one już mogą nie mieć żadnego znaczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To faktycznie przykre...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Histeryków nie pytam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytajcie pierwszą część tytułu, przeczytajcie drugą, zestawcie je. Nie widzicie śmieszności?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bonar: Bo jeszcze wykraczesz... ;)
Plus za nagłośnienie skandalicznej sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

niech mu jeszcze pomnik postawią :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

To absolutny skandal. Zdrajca i komunistyczny renegat ma swoją ulicę w niepodległej Polsce. Kruczek należał do KPP, potem, po wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej, został przeszkolony przez NKWD i jako agent zrzucony na teren GG. Ten wieczny namiestnik partyjny w kolejnych województwach w Rzeszowie był pierwszym sekretarzem miejskim również za najgorszych czasów stalinowskich. Interesujące , czym sie tak bardzo dla Polski i Rzeszowa zasłużył .... Może współpracą z Kominternem , NKWD a w stalinowskim PRLu z UB ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skandal!
A dla Alicji plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.