Facebook Google+ Twitter

Reich-Ranicki - polskie korzenie niemieckiego papieża literatury

90-letniemu jubilatowi sławę przyniosła autobiograficzna książka "Moje życie", która w Polsce spotkała się częściowo z krytyką z powodu pominięcia w niej okresu powojennego, kiedy autor pracował w organach Urzędu Bezpieczeństwa PRL-u.

Rajmund Czok - Frankfurt am Main

Prof. dr Marcel Reich-Ranicki krytyk literatury. Od 67 lat szczęśliwie żonaty. Kawaler licznych odznaczeń państwowych krajowych i zagranicznych. / Fot. Rajmund CzokJeśli zapytamy przeciętnego Niemca o nazwisko Reich-Ranicki, 98 procent odpowie: "To nasz papież literatury". Sławę przyniosła mu wydana w 1999 roku autobiograficzna książka pt. "Moje życie", która w Polsce spotkała się w części z krytyką z powodu pominięcia w niej powojennego okresu PRL-u. Reich-Ranicki piastował wtedy eksponowane stanowisko w organach Urzędu Bezpieczeństwa.

W dniu 2 czerwca Reich-Ranicki obchodzi 90-lecie urodzin. I jak sam szczerze przyznaje, boi się ogromnie tego dnia, ponieważ z jednej strony posypią się gratulacje i splendor, z drugiej obłuda i intrygi wielu osób, które odważył się kiedykolwiek krytycznie ocenić w felietonach, albo cieszącym się dużą popularnością "Kwartecie Literackim", emitowanym w telewizji publicznej. Jego zdaniem większość pisarzy uważa się za twórców tak wybitnych, iż twórczość ich nie ma prawa podlegać czyjejkolwiek krytyce. Dlatego w ich gronie Reich-Ranicki czuł się koniem wyścigowym bez szans zwycięstwa.

Ostatnio wyznał, czego się najbardziej obawia… śmierci. A w życie pozagrobowe absolutnie nie wierzy i temat ten jedynie go rozśmiesza. Urodził się we Włocławku jako trzecie dziecko Dawida Reicha i jego żony Heleny, tam chodził do niemieckiej podstawówki (Minder-heitsschule),
potem przeniósł się do Berlina i tam zdał maturę. Jesienią 1938 roku został aresztowany i wydalony do Polski. Po 1939 r. znalazł się w Getcie Warszawskim, gdzie poznał Teofilę Langnas, z którą w 1940 r. zawarł związek małżeński. W dniu 3 lutego 1943 r. obojgu udało się zbiec z Getta i znaleźć schronienie u rodziny Gawinów.

Jak potoczyły się powojenne losy?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Interesujące przedstawienie niezwykłego człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący tekst, taki "pośrodku" tego życiorysu.
Polecam fotogalerię z 90 urodzin Reich-Ranickiego.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.