Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13981 miejsce

Reims, zabytkowe miasto w Szampanii

Dzieje Reims sięgają czasów rzymskich. W tutejszej katedrze koronowali się prawie wszyscy królowie Francji. Reims liczy obecnie prawie dwieście tysięcy mieszkańców i jest dynamicznie rozwijającym się miastem.

Fasada katedry. Katedra w Reims, pełna wdzięku i elegancji budowla, była przez kilka stuleci kościołem koronacyjnym władców Francji. / Fot. Wikimedia Commons – autor Ludovic Péron licencja 1.2Przez wiele lat zaczynałam zwiedzanie Francji od Reims. Zanim przesiadłam się na samolot, podróżowałam autobusem relacji Kraków – Paryż. Wysiadałam 160 km przed Paryżem, na parkingu w Reims.

Zostawiałam bagaże u zaprzyjaźnionej urzędniczki w biurze podróży i biegłam do katedry Notre-Dame. Historycy sztuki uznali ją za najbardziej harmonijną i klasyczną w proporcjach katedrę we Francji. Nazywana jest też Katedrą Aniołów.

To niezwykle ważne miejsce w historii Francji. W V wieku stał tu kościół, w którym król Franków salickich Chlodwig został ochrzczony przez biskupa Remigiusza. Fundamenty tego pierwszego kościoła zachowały się w podziemiach obecnej katedry.

Od IX wieku arcybiskupi Reims utrzymywali, że dla namaszczania władców przechowują ampułkę z olejem, którą gołębica przyniosła z nieba, gdy św. Remigiusz chrzcił fundatora potęgi Franków, króla Chlodwiga. Był to dowód na boskie pochodzenie władzy królewskiej. Namaszczenie króla, zwane sakrą, nadaje mu niezniszczalne znamię, którego nic nie może zmazać. Jako namiestnik i pomazaniec Boga król jest nietykalny. Napaść na króla jest świętokradztwem. Król jest też cudotwórcą. Może leczyć skrofuły za pomocą dotyku. Kościół podtrzymywał w ten sposób prestiż królewski i rozbudowywał ideologię rojalizmu.

Namaszczenia dokonywał arcybiskup Reims. Pomagali mu czterej sufragani diecezji: biskup Laon niósł ampułkę ze świętym olejem, biskup Langres - berło, biskup Beauvais - tunikę i płaszcz królewski, a biskup Châlons niósł pierścień królewski. Towarzyszył im opat z bazyliki Saint-Remi, gdzie przechowywana była święta ampułka, oraz opat z Saint-Denis, gdzie przechowywano insygnia władzy królewskiej.

Sześciu parów reprezentowało szlachtę francuską, manifestując swą gotowość do obrony monarchii. Byli to książęta Burgundii, Normandii i Akwitanii oraz hrabiowie Tuluzy, Flandrii i Szampanii. Ceremonia sakry była publiczna i każdy poddany króla mógł ją oglądać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

I znów sporo nowych dla mnie wiadomości. Aż chciałoby się wykorzystać je praktycznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ech, pamiętam katedrę w Reims i moje zmagania z aparatem, w którym nijak nie chciała się zmieścić piękna budowla. Dziękuję za niezwykłą dawkę wiedzy. Pozdrawiam, Janina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.