Facebook Google+ Twitter

Rejestracja działalności gospodarczej przez internet

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-29 12:28

Do rejestracji działalności gospodarczej już niedługo wystarczy komputer z dostępem do internetu. Taką deklarację złożył wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, który przedstawił kolejne projekty ustaw upraszczających prowadzenie działalności gospodarczej.

Ministerstwo Gospodarki zamierza dokończyć projekt "Jednego okienka". Jeśli projekty ustaw uzyskają poparcie posłów, założenie firmy będzie możliwe po wypełnieniu jednego wniosku i złożeniu go w urzędzie gminy. Będzie go można składać nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej. Adam Szejnfeld zapewnił, że to rozwiązanie zostanie wkrótce zastąpione informatyczną bazą danych.

Projekt pod nazwą "Zero okienka" pozwoli na rejestrowanie działalności gospodarczej on-line, a także umożliwi pozyskiwanie informacji o zarejestrowanych firmach. Pakiet Szejnfelda zakłada także zniesienie opłat za rejestrację, zawieszenie działalności gospodarczej oraz wprowadzenie zmian we wpisach do rejestru działalności gospodarczej.

Korzystne dla przedsiębiorców powinno być także uproszczenie zasad kontroli przedsiębiorstw. Projekt zakłada między innymi skrócenie czasu kontroli do 2 tygodni w ciągu roku w mikroprzedsiębiorstwie i do 8 tygodni w dużych firmach.

Dodatkowo, nowe przepisy zakazują przeprowadzania kilku kontroli w jednym czasie oraz dają przedsiębiorcy prawo do odmowy wpuszczenia urzędników do firmy. Kontrolerzy będą mogli sprawdzać firmy tylko w godzinach ich pracy, a swoje obowiązki będą mogli rozpocząć dopiero, po pouczeniu przedsiębiorcy o jego prawach.
Propozycja ministerstwa zakłada także sankcje za przeprowadzanie kontroli niezgodnie z prawem.

Odpowiedzialność za złamanie przepisów ponosiłby kontrolujący oraz Skarb Państwa jako pracodawca nierzetelnego urzędnika. Wyniki kontroli, której procedury zostaną zakwestionowane, będą nieważne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.