Facebook Google+ Twitter

Rejestracja firmy przez internet stała się faktem

Od lipca br. zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nowym prawem możliwa stała się rejestracja osób fizycznych zakładających działalność gospodarczą z wykorzystaniem drogi elektronicznej.

Sztandarowy projekt ministerstwa gospodarki stanowi rozwinięcie funkcjonującego już od jakiegoś czasu tzw. "Jednego Okienka", którego założeniem od samego początku jego funkcjonowania było ułatwienie życia polskim przedsiębiorcom. Realizacja projektu CEIDG według ministerstwa gospodarki ma doprowadzić do usprawnienia procesu rejestracji działalności gospodarczej. Faktem stała się więc długo oczekiwana możliwość rejestracji działalności gospodarczej on-line, a dostęp do CEIDG ma być możliwy z każdego miejsca w kraju, jak i za jego granicami i to bez konieczności obowiązkowego stawienia się w urzędzie.

Czytaj także: "Jedno okienko", czyli jak założyć własną firmę

Centralna ewidencja działalności gospodarczej ma znacząco przyczynić się do zwiększenia dostępności zasobów informacyjnych administracji oraz usług administracji publicznej w formie elektronicznej zarówno dla przedsiębiorców jak i obywateli. Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej ma ponadto stanowić zbiór informacji o przedsiębiorcach będących w niej zarejestrowanych. Korzystając z jej zasobów, będzie można uzyskać informacje o udzielonych zezwoleniach, koncesjach czy też wpisach do rejestru działalności regulowanej. Dostęp do wszystkich tych informacji będzie możliwy za pomocą tradycyjnych wyszukiwarek internetowych. Warto podkreślić, że obieg spraw związanych z rejestracją działalności gospodarczej odbywał się będzie elektronicznie. Dostęp do systemu Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej ma być możliwy z wykorzystaniem platformy ePUAP.

Na obecną chwilę przewiduje się możliwość rejestracji osób fizycznych tylko z wykorzystaniem tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego. Dla osób posiadających bezpieczny podpis elektroniczny ministerstwo gospodarki przygotowało specjalną platformę elektroniczną, na której przyszli przedsiębiorcy dysponujący wspomnianym podpisem bez trudu zarejestrują swoją działalność gospodarczą.

Niestety, zdecydowanej większości osób, która jeszcze nie zdążyła się zaopatrzyć w ten kosztowny gadżet zwany "podpisem elektronicznym", pozostaje wypełnianie druków serii CEIDG w sposób tradycyjny. A więc, aby założyć swoją firmę, trzeba będzie koniecznie odwiedzić właściwy Urząd Gminy, w którym otrzyma się od urzędnika druk CEIDG-1 by następnie poradzić sobie z jego wypełnieniem w tradycyjny, ręczny sposób. Dla osób fizycznych zamierzających zarejestrować działalność gospodarczą będzie to zawsze Urząd Gminy znajdujący się na terenie miasta, w którym przyszły przedsiębiorca zamieszkuje w chwili otwierania swojej firmy.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

max
  • max
  • 19.07.2011 20:53

to dobrze, bo kiedys to byla poprostu mordega, formalnosci tyle co nie miara i wszedzie gdzie sie nnie poszlo to jakis problem, a teraz luzik, mozna sie skupic na swojej dzialanosci, mam rade jeszcze dla mlodych osob ktore zakladaja firme, aby nie ciely kosztow na zamiennikach do drukarek, ja tak robilem i jak musialem 3 hp wymienic po wylaniu sie zamiennika, to sie skutecznie z tego rozwiazania wyleczylem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.