Facebook Google+ Twitter

Rejmer, Krześniak, Pograniczny - laureaci I edycji konkursu im. Teresy Torańskiej. [Zdjęcia]

Małgorzata Rejmer, Edyta Krześniak, Bartłomiej Pograniczny - to laureaci I edycji konkursu dziennikarskiego im. Teresy Torańskiej. Nagroda specjalna trafiła do prof. Jerzego Stępnia za działalność społeczną.

 / Fot. PAPNagroda za najlepszą książkę z literatury faktu trafiła do Małgorzaty Rejmer. Jak uzasadniła Kapituła konkursu, której przewodniczy Leszek Sankowski, mąż Teresy Torańskiej, za: „kunsztowne przybliżenie Bukaresztu, o którym rzadko się mówi i pisze, za historię miasta i jego mieszkańców, naznaczoną ponurym wspomnieniem totalitaryzmu, w której łatwo możemy się doszukać podobieństwa do współczesnej historii Polski".

Debiut reporterski Rejmer „Bukareszt. Kurz i krew" zaskoczył swoją dojrzałością recenzentów. Autorka zgrabnie opisuje historię i teraźniejszość Bukaresztu, mentalność jego mieszkańców. Jej portret Nicolae Ceauşescu, wnikliwy, zdystansowany, z otoczką ironii, zwiększa grozę tej postaci. Jej Bukareszt jest odpychający i wabiący jak magnes jednocześnie. „Trzeba na siłę wymyślać, co jest w Bukareszcie pięknego, a i tak się umiera z tęsknoty” - przytacza w swej książce Małgorzata Rejmer opinię jednego z mieszkańców.

Tak o książce Rejmer pisał Mariusz Szczygieł: "Zazdroszczę autorce jej związku z Bukaresztem. W naszym imieniu zbliżyła się do jego mieszkańców, na przykład do ludzi, którzy jedzą batoniki reklamowane przez „słodkiego Ceauşescu” i marzą, żeby powrócił. W wydaniu Małgorzaty Rejmer Bukareszt jest „trochę pyszny, trochę fikuśny, wrzodowaty na obrzeżach, lecz w centrum tłusto przypudrowany. Małgorzata Rejmer była dotąd zdolną młodą pisarką, a okazuje się, że jest jeszcze zdolniejszą reporterką i eseistką".

Recenzja książki Małgorzaty Rejmer

 / Fot. PAPNagrodę za najlepszy materiał dziennikarski otrzymała Edyta Krześniak, dziennikarka programu „Uwaga” TVN za dokument „Afera Antybiotykowa", poświęcony procederowi szpikowania zwierząt hodowlanych antybiotykami. Kapituła konkursu doceniła w filmie Krześniak „wszechstronne i dokładne podejście do tematu, dbałość o szczegóły i zachowanie płynności narracji w gatunku reportażu telewizyjnego”.

Afera antybiotykowa w polskim przemyśle mięsnym. Film

Krześniak pokazuje w jaki sposób nielegalnie zdobywa się antybiotyki i podaje wszystkim zwierzętom hodowlanym. Nie liczy się nic, tylko zysk.

Od lewej prezes honorowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski, Bartłomiej Pograniczny oraz prezes KGHM Polska Miedź Herbert Wirth / Fot. PAPZa najlepszy debiut 2013 roku Kapituła uznała wywiad Bartłomieja Pogranicznego z Danielem Olbrychskim, zamieszczony w gazetce szkolnej "Batorak" - Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Kapituła przyznała nagrodę –stypendium utalentowanemu młodemu dziennikarzowi za "instynkt i wytrwałość, niezwykle cenne u młodego adepta sztuki i rzemiosła dziennikarskiego wywiadu”.

Bartłomiej Pograniczny, w wywiadzie z Danielem Olbrychskim rozmawiał o szkole, której obaj są absolwentami, o pracy aktora i wyzwaniach, które czekają na Daniela Olbrychskiego. Ale zanim do tego doszło: "Trzy lata próbowałem umówić się z nim na wywiad. Jego żona, a zarazem menedżerka, wiele razy mówiła, że szansa może będzie dopiero za kilka miesięcy. W trakcie majówki w 2011 roku wybrałem się na przedstawienie „Zagraj to jeszcze raz, Sam”. Czekałem w kawiarni na rozpoczęcie. Nagle na schodach pojawił się on. Szybko zbiegłem z półpiętra zapytać o rozmowę do gazety. – Proszę przyjść jutro – odpowiedział Daniel Olbrychski". To tę wytrwałość i upór doceniła Kapituła.

 / Fot. PAPNagroda specjalna za działalność publiczną trafiła do konstytucjonalisty prof. Jerzego Stępnia, sędziego Trybunału Konstytucyjnego i jego szef w latach 2006-08), za „szacunek dla prawa, jaki żywi profesor oraz siłę i wytrwałość z jaką go przestrzega”. Jak uzasadniała Kapituła, Jerzy Stępień został laureatem konkursu m. in. za tworzenie lepszej jakości polskiego prawa.

Prof. Jerzy Stępień nieraz wystawiał surową ocenę polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, jak choćby w materiale "Polityki", gdzie mówił: "Pół biedy, czy wyrok jest sprawiedliwy, czy nie. Obowiązuje kryterium najważniejsze: czy wszystkie zasady sztuki zostały zachowane. Człowiek w tym wszystkim mniej się liczy".

 / Fot. PAPFundacja im.Teresy Torańskiej za cel stawia sobie wspieranie twórczości dziennikarskiej i pisarskiej, propagowanie kultury słowa oraz kreowanie i umacnianie postaw etycznych dziennikarzy.

Teresa Torańska zasłynęła wydaną w latach 80. książką "Oni" (zbiór wywiadów z komunistycznymi przywódcami PRL), w latach 90. opublikowała książkę "My" (rozmowy z politykami związanymi z Solidarnością). Jej ostatnia książka "Smoleńsk", niedokończona, to rozmowy o konsekwencjach katastrofy z 10 kwietnia dla Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

@Łukasz wrzuć link do tego Twojego tekstu. Książkę M. Rejmer właśnie szukam w księgarniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukasz, super! Małymi krokami do celu :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.11.2013 11:37

Gratuluję :) Mój tekst również został zakwalifikowany do Konkursu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, to prawda. Szczególnie cieszy mnie nagroda dla Rejmer, bo książka kapitalna!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje. Torańska to opoka polskiego dziennikarstwa, więc nagroda nobilituje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.