Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27287 miejsce

Rekinom grozi wyginięcie

Organizacja obrony przyrody WildAid szacuje, że co roku zupę z płetwy rekina zjada w Chinach około 100 mln osób. W ciągu jednego pokolenia rekinom może grozić wyginięcie, a to tylko i wyłącznie dlatego, że w Chinach rośnie popyt na ich płetwy.

Ponad 90 proc. płetw rekina jest konsumowanych w Chinach. Ponieważ gospodarka tego kraju się rozwija, popyt na nie szybko rośnie i coraz więcej rekinów jest wyławianych, w tym często nielegalnie, na obszarach teoretycznie chronionych - twierdzi WildAid.

Kiedyś płetwa rekina była dawana w darze cesarzom, dziś jest kluczowym składnikiem na ślubnych bankietach oraz ekskluzywnych przyjęciach. – Te zwierzęta żyją na ziemi od 400 milionów lat, a teraz mogą wyginąć w ciągu jednego pokolenia, i to nie dlatego, że stanowią podstawowe pożywienie człowieka, tylko ponieważ są symbolem luksusu – powiedział na konferencji prasowej dyrektor wykonawczy WildAid, Peter Knights.

Najbardziej zagrożone gatunki to:

Żarłacz biały

Żarłacz Biały. / Fot. Public Domain (http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Large_white_shark.jpg)

Tzw. "rekin ludojad". Każdy doskonale potrafi sobie go wyobrazić, a przy tym się przestraszyć. Jego zabójcze zamiary wobec ludzi są tak dla wielu oczywiste, że został on praktycznie wytępiony z powierzchni ziemi. Sławy dodał mu także film "Szczęki". Ale po wieloletnich badaniach okazuje się, że to nie on jest największym ludzkim zabójcą. Przed nim stoją dwa gatunki rekinów, które charakteryzują się częstymi atakami na ludzi: żarłacz tygrysi i tępogłowy.

Rekin młotJego prawidłowa nazwa to głowomłot pospolity. W maju "Rzeczpospolita" doniosła, że samica rekina młota jest zdolna do wydania na świat potomstwa bez konieczności zapłodnienia przez samca. A więc dzieworództwo w całej okazałości.

Długoszpar lub rekin olbrzymiDługoszpar / Fot. Public Doamin (http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Basking_Shark.jpg)Drugi co do wielkości rekin żyjący w wodach naszej planety. Większy od niego jest już tylko rekin wielorybi. Żywi się planktonem. Jest zupełnie niegroźny dla człowieka. Niestety gatunek ten kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

konrad drzewiecki
 • konrad drzewiecki
 • 05.06.2012 19:42

chińczycy tylko by jedli unich wszstko praktcznie jedzom tak jak slimaki czy ine z wielorbami tesz tak jest tlko jest trudniej bo stakiego programu wojny o wielorby broniom wielorby nie bez powodu som unich takie klenski żwiolowe a co do rekinąw to to niesom potwory tak jak je niechkturze osondzajom my wchodzimy na ich teren ale i to tesz tak ieatakujom najczensciej som ataki na serfingowcąw bo mslom ze to foki kto uwaza ze rekiny i ine stworzenia morskie kture som zagrozone i mogą byc ronczka do gury

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kildilia Ryś
 • Kildilia Ryś
 • 12.03.2012 21:01

Kiedyś pewien człowiek powiedział że,rekiny mają martwy i zimny wzrok. To przerażające a zarazem cudowne. Moja pasja do nich nigdy nie przeminie .
TO DLA NICH JESTEM NA + ++++

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia Ziemnicka
 • Kasia Ziemnicka
 • 12.03.2012 20:54

Rekiny są pięknymi zwierzętami które zasługują na to ,żeby żyć. Stanowczo jestem na tak. Ci którzy są na nie nie mają pojęcia o tych zwierzętach niech najpierw trochę o nich poczytają i dowiedzą się o tych stworzeniach trochę więcej . Rekiny to nie maszyny do zabijania zrozumcie to wreszcie a zobaczycie jakie to mądre zwierzęta ,czyściciele oceanów a nie straszne potwory.
Dziękuje wszystkim za przeczytanie tego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Natalia Żurek
 • Natalia Żurek
 • 10.04.2011 14:09

Zanim ludzie pojawili się na ziemi rekiny królowały w morzach i oceanach. Żyły jeszcze przed erą dinozaurów. Rekiny są spokojne i atakują tylko w tedy kiedy wejdzie się na ich teren, zostaną sprowokowane umyślnie lub nieumyślnie i w tedy gdy poczują krew, ale tak to są bardzo spokojne. Chińczycy zabijają wiele zwierząd bez żadnych skrupułów, przez nich wkrutce zniknie z powirzchni ziemi wiele gatunków zwierząd i ryb. Jest wiele kaunków rekinów, które zabijają ludzidzi, ale jest jeszcze więcej gatónków, które są przyjazne ludziom. Płetwy rekina są odcinane żywemu rekinowi a później rekina wżuca się do wody żywego lub nie. To nie tylko doprowadzi do wyginięcia tych pięknych i zaskakujących zwierząt, ale i do zanieczyszczenia środowiska w, którym obecnie żyją te stwożenia. Jednym słowiem ludzie są mordercami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kara
 • kara
 • 17.02.2011 16:28

............................?

Komentarz został ukrytyrozwiń
konrad
 • konrad
 • 17.10.2010 13:05

+!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W telewizji mówi sie że rekiny atakują człowieka praktycznie bez powodu. A ja uważam że rekiny atakują tylko wtedy kiedy się wejdzie na ich teren lub gdy poczują krew. Przecież nawet można przepłynąć tuż obok niego i nic się człowiekowi nie stanie. Nie można tylko robić gwałtownych ruchów (tak samo jak z psami). Telewizja kłamie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla zrównoważenia tej złej informacji, należy sprokurować sytuację, która doprowadzi do ukazania się takiego tytuł : "Chińczykom grozi wyginięcie".

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 26.07.2007 12:00

Oczywiscie plusik...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.