Facebook Google+ Twitter

RękoCzyny w galerii "Barak" - "Dyskretny urok gliny"

Galeria "Barak" w Czarnej koło Ustrzyk Dolnych w dniach 4-6 czerwca 2010 zaprasza na kolejne spotkanie ze sztuką rękodzieła w ramach projektu "RękoCzyny". Tym razem bohaterką spotkania będzie ceramika.

Patera / Fot. K.FranczakCeramika towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. W wielu kulturach i religiach utrwalił się przekaz o stworzeniu pierwszej Istoty z prochu ziemskiego - gliny. Najstarsze przedmioty wotywne wykonywane z gliny, pochodzą już z epoki lodowcowej. Najwcześniejszy ze znanych, poświadczonych na piśmie języków, sumeryjski, był zapisywany pismem klinowym.

Pierwsze gliniane naczynia, wyrabiane ręcznie i suszone na słońcu były kruche i nietrwałe, ale wynalazek utrwalania glinianych wyrobów przez ich wypalanie, stał się przełomem - ludzie mogli przechowywać w nich żywność, magazynować nadwyżki i w ten sposób zabezpieczać się przed nieurodzajem, transportować żywność na duże odległości, uczynić ją przedmiotem handlu.
Kolejny wynalazek - technika szkliwienia - pozwolił całkowicie uodpornić gliniane czerepy na wilgoć i otworzył niebywałe możliwości zdobnicze.
Serwis do kawy autorstwa Róży Franczak / Fot. R.Franczak
Historia ceramiki europejskiej ma swe mityczne korzenie w starożytnej Grecji. Helena Trojańska uformowała pierwszy ceramiczny puchar do wina na własnej piersi, a bogini Atena, patronka garncarzy, stworzyła garnek gliniany. Bogate zdobnictwo greckich waz czerwono- i czarnofigurowych jest kopalnią wiedzy o kulturze basenu Morza Śródziemnego, a więc o początkach kultury Zachodu.

Europejscy monarchowie wieków średnich wierzyli, że porcelanowe naczynie pęka pod wpływem nalanej doń trucizny - stąd posiadanie takiego naczynia było niemal gwarantem uniknięcia podstępnego zgładzenia. Historia ceramiki jest tak bogata jak historia narodów i ludzi, którzy ją odkrywali.

Ceramika to dziedzina twórcza wyjątkowo życzliwa dla amatorów - może być żywiołem wielkich artystów, ale i osób początkujących, które zatrzymały w pamięci przyjemność dziecięcych zabaw w „błotku”. Będą się starali o tym przekonać wszystkich odwiedzających Galerię „Barak” w Czarnej - jej gospodarze, Róża i Krzysztof Franczakowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.