Facebook Google+ Twitter

Rekolekcje Teatralne w Warszawie

Mówi się, że teatr jest dla tych, którym nie wystarcza kościół...II edycja Rekolekcji Teatralnych organizowanych w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego jest próbą połączenia teatru z religią i wskazania wzajemnych inspiracji.

fot. L.RaśJakiego Boga przedstawiał w swych dramatach Kantor, a jakiego Grotowski? Jaka myśl teologiczna leży u podstaw przedstawień Lupy i Warlikowskiego? To tylko niektóre pytania, stanowiące tematy swoistych katechez teatralnych. Organizatorzy proponują słuchaczom, by przyjrzeli się konkretnym mistrzom teatru i zrekonstruowali wyłaniający się z nich obraz Boga.


W ramach obecnej edycji odbyły się już trzy wykłady: "Bóg u Kantora", "Maski Boże", i "Bóg u Grotowskiego". Ten ostatni wykład miał miejsce 12 marca i prowadził go były jezuita, a dziś m.in. wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim, Stanisław Obirek. W swej prezentacji mówił o poszukiwaniach, jakim poświęcił się słynny i kontrowersyjny reżyser Jerzy Grotowski. W swych przedstawieniach pragnął wskazać na możliwość istnienia sacrum poza kościołem, a za miejsce idealne do tego uznał teatr. Reżyser i aktorzy tworzyli w jego zamyśle idealny przekaz religijny.Jednym z najdojrzalszych dzieł Grotowskiego było "Apocalipsis cum figuris" (1975), określone przez krytyków jako wyraz współczesnej postawy chrześcijańskiej.Dodajmy, absolutnie nieakceptowanej przez kościół katolicki.

Kolejne wykłady poświęcone będą tematom: "Bóg u Lupy" (19 marca), "Bóg u Kierkegaarda" (26 marca), "Bóg u Warlikowskiego" (2 kwietnia). Instytut Teatralny, Al.Ujazdowskie 6, Warszawa - fot.L.Raś


 

Instytut Teatralny
Al.Ujazdowskie 6
Warszawa
godz.19.00

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dzięki za informacje o Instytucie Teatralnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@kesawk - Ja niestety też nie bardzo złapałam aluzję o minionych czasach! Che cosa? :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa informacja, Lidio. Tym cenniejsza że w Warszawie imprez, wydarzeń kulturalnych jest tak niewiele... ( w porównaniu z Krakowem czy Wrocławiem powiedzmy ) Z przyjemnością wpisuję plusa (+)

: )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Minione czasy ? O czym pan mówi ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś mi to przypomina minione czasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomite.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.