Facebook Google+ Twitter

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem

Rekonstrukcja bitwy pod Ossowem zgromadziła klika tysięcy osób. Jak co roku w ten sposób obchodzone jest zwycięstwo Polaków nad bolszewikami w 1920 roku.

 / Fot. Fot. Mariusz MichalakKiedy tylko rozległy się pierwsze wystrzały, na polu walki pojawił się kapelan Wojska Polskiego ksiądz ks. Ignacy Skorupka, którego rolę odtwarzał Artur Wojtek - aktor amator. - Warszawskie dzieci, pokażcie moskalom powrotną drogę - zachęcał do walki. Warszawskie dzieci ruszyły do ataku. Ksiądz Skorupka został śmiertelnie ranny. Po zaciętych walkach polskie zwycięstwo było przesądzone. Tak jak i 90 lat temu, i dziś udało się odeprzeć atak wroga.

W uroczystościach wziął udział prezydent Bronisław Komorowski. Złożył kwiaty pod pomnikiem księdza kapelana oraz wziął udział w mszy świętej. Wręczył też przedstawicielowi rodziny ks. Skorupki, przyznany mu pośmiertnie, Order Orła Białego.

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem. / Fot. PAP/Paweł KulaInscenizacja została przygotowana przez amatorów. Kosztowała 300 tysięcy złotych. Do Ossowa przyjechali rekonstruktorzy z całego kraju. - W ten sposób uczymy się historii. Możemy się przekonać na własnej skórze, co czuli żołnierze na placu boju, gdy z nieba leje się żar, ciąży ekwipunek, a z naprzeciwka pędzi kawaleria. To naprawdę mocne przeżycie - mówi jeden z uczestników inscenizacji.

14 sierpnia 1920 roku walki trwały do południa. Były częścią bitwy warszawskiej, która uważana jest za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. Dzięki zatrzymaniu bolszewików na przedpolach stolicy, została zatrzymana ekspansja komunizmu na zachód.

Tutaj możesz zobaczyć zdjęcia z wczorajszego przyjazdu ochotników do Warszawy.Jak podaje serwis TVN24.pl, inscenizacja bitwy rozpoczęła się na łąkach pod Ossowem po godzinie 13. Wzięło w niej udział 300 członków stowarzyszeń i organizacji zajmujących się rekonstrukcjami historycznymi z całej Polski. W rolę wroga wcielili się miłośnicy kawalerii z Garbarki Letniej k. Kozienic, Do Ossowa dotarli zabytkowym pociągiem zmierzającym z Chabówki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Niezły materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojciechu. Po więcej zdjęć zapraszam tutaj link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Inscenizacje bitew to wspaniała sprawa, przybliżająca historie i pełniąca edukacyjną rolę dla młodego pokolenia. Trzeba pochylić czoła wobec całego ruchu rekonstrukcyjnego, który w ciągu ostatnich dwóch dekad bardzo prężnie się rozwinął. W dodatku-ruch z gruntu amatorski, aczkolwiek pod względem poziomu i skali wierności historycznym szczegółom- najczęściej wysoce profesjonalny. Najbliższe memu sercu są grupy rekonstrukcyjne polskich wojsk i wojsk alianckich , ale oczywiście szanuję również te reprezentujące wrogie jednostki, bo bez obu stron konfliktu prawdziwej rekonstrukcji się nie zrobi.
Szkoda, że autorowi nie udało się zrobić pierwszej fotki z innej -niż na tle blokowiska-perspektywy, która psuje efekt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rosjanie są zniesmaczeni, ale fakt jest faktem, że gdyby nie zostali odrzuceni to bolszwizm rozlał by sie na resztę Europy; W Berlinie istniała silna partia komunistyczna, Niemcy po 2 wojnie nie mieli armii a niemiecki podrzutek-Lenin, zakładał w swoich planach "wyzwolenie klasy robotniczej w całej Europie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ossów (rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej zapewne odbyła się w Starym Ossowie) to piękna wioska koło Kobyłki :) 5+ za materiał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raz jeszcze dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaktualizowałem materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.