Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4437 miejsce

Rekonstrukcja szarży pod Krojantami 2012 [Zdjęcia]

W 73. rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę w Krojantach pod Chojnicami miała miejsce impreza upamiętniająca bohaterską walkę Polaków z najeźdźcami. Organizatorzy przygotowali cały szereg atrakcji.

1 z 25 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Uroczystości patriotyczno-religijne miały miejsce pod pomnikiem 18. Pułku Ułanów Pomorskich. fot. Marek Wiśniewski
Uroczystości patriotyczno-religijne miały miejsce pod pomnikiem 18. Pułku Ułanów Pomorskich. fot. Marek Wiśniewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Adrian Wolnicki fotograf za
 • Adrian Wolnicki fotograf za
 • 08.09.2012 16:08

Panie Andrzeju tylko pogratulować pasji i wiedzy z zakresu techniki wojskowej. Panie Marku ma Pan ciekawy warsztat, jak widać niezły sprzęt fotograficzny, więc tak jak radzą inni nie zrażać się i robić swoje. Trzymam kciuki. Adrian.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koszty dla rekonstruktorów są wielkie, mnie osobiście przerażają wydatki w okolicy 5-7 tysięcy na strój, nie wspominając o utrzymaniu konia lub jego transporcie. No i warto pamiętać o bezpieczeństwie uczestników, które powinno stać na pierwszym miejscu. W tego typu wydarzeniach bardzo łatwo o wypadki, zwłaszcza jak w wydarzeniu bierze udział tak wiele osób i sprzętu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
taran
 • taran
 • 07.09.2012 11:03

ok, dla historyka taka rekonstrukcja to porażka. Było wiele błędów w strojach, sprzęcie. ale tu nie o to chodzi. To nie muzeum. Miało być widowisko i było. Ludzie dobrze się bawili. Nikt z publiki nie wie że ten czy ów pojazd nie miał prawa zaistniec w Krojantach, bo się na tym nie znają. Wazne, że jakiś tam samochód był, że były motory, mundury, konie, był dym i huk. Więc moze wasza krytyka nie jest na miejscu. Żeby wszystko odbyło się zgodnie z historią trzeba by olbrzymich pieniędzy a nie ma ich. Ludzie przyjeżdzają na własny koszt, występują gratis, poswięcają czas, należy im podziękować a nie czepiac się sprzętu. Na porządne rekonstrukcje nas póki co nie stać. Na szczęscie na widowiska takie jak te jeszcze stać. Oby jak najdłużej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Historyk
 • Historyk
 • 06.09.2012 18:53

@bb wypowiadasz się jak znawca problemu. To oświeć nas swoimi wiadomościami na ten temat. Napisz co wiesz o szarży ułanów pod Krojantami. Co w ogóle wiesz o historii wojskowości. Czekamy. Krytykować każdy umie. Coś pokazać to już oooooo. Czekamy zatem !!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bob
 • Bob
 • 06.09.2012 17:54

Ja takich rekonstruktorów co tylko nosa zadzierają to wręcz uwielbiam. Patrzą z góry na innych, krytykują, a sami to wręcz o boskość się ocierają. Krojanty to fantastyczna impreza, która pokazuje ludziom jak się Polacy z Niemcami bili. Jest to świetne i wielkie widowisko. Nie mówię, że inne imprezy wymienione tutaj są złe, ale znam wielu rekonstruktorów, co myślą o sobie nie wiadomo co, a potem w czasie bitew taki badziew odstawiają, że aż szkoda gadać. Niedługo może trzeba jeszcze jakies egzaminy na rekonstruktora zdawać?

Komentarz został ukrytyrozwiń
bb
 • bb
 • 06.09.2012 13:06

Szanujący się rekonstruktor był np na rekonstrukcji bitwy pod Mławą czy na Westerplatte.
Niestety ale Krojanty w środowisku to jedna z najbardziej wyśmiewanych szopek. Ludzie, niech to do Was dotrze. Chcecie pokazać historię to zróbcie to porządnie. Jeśli jednym celem tego ma być uczczenie pamięci i oddanie hołdu to za pieniądze wydane na ten cyrk zróbcie defiladę kawalerii w jakimś reprezentacyjnym miejscu, złóżcie stos kwiatów na cmentarzach/pod pomnikami i naprawdę zaprzestańcie tworzenia tak nieprofesjonalnej inscenizacji.

Kawaleria biegająca w kółko wokół Niemców..litości. To wygląda jak atak Indian na cowboyów na dzikim zachodzie. Niemieckie karabiny STG 44 i MG 42 na rekonstrukcji września 1939? Jako coś produkowane od 1942/1943 roku miało prawo wystąpić we wrześniu 1939?

Ten czołg czy transporter (co autor miał na myśli?) to można było w krzaki lepiej schować..
Dopracujcie motocykle. Proszę Was, nie marnujcie Waszego wysiłku i nie spoczywajcie na laurach..

Polska się śmieje z takich "rekonstrukcji"..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bob
 • Bob
 • 04.09.2012 21:54

Hahaha "szanujący się rekonstruktor":) taki to chyba w domu w swoim cudnym stroju tylko paraduje;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolly_Roger
 • Jolly_Roger
 • 04.09.2012 14:57

Zapewniam, że żaden szanujący się rekonstruktor (przynajmniej niemieckiej strony) nie pojawia się na tego typu imprezach. Jak się nie ma czołgu, albo repliki, to się nie wyjeżdża jakimś złomem z lat 60-tych przemalowanym na niemiecki... ludzie, litości! Obyło by się bez tego. Radzieckie nie przerobione motory, NRDowskie mundury przy dzisiejszych możliwościach to jakby założyć dres na wesele. Jeszcze panowie walczący w furażerkach... Komedia. To nie jest konieczny kompromis, to niedbalstwo, brak wiedzy i chęci na poprawienie swojej sylwetki, którą się tworzy.
To jest obrażanie historii i widzów drodzy Państwo, a nie rekonstrukcja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według mnie to jedna z najlepszych rekonstrukcji na jakich byłam. Przynajmniej pamięć poległych została uczczona a nie tak jak w sąsiednich "dużych miastach" zamiast obchodów 73. rocznicy Drugiej Wojny organizowano koncerty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że ten nóż się tak porządnie w tej kieszeni otworzył:) Ja z zażenowaniem patrzyłem, jak w wielu miastach polskich całkowicie zapomniano o obchodach 73. rocznicy drugiej wojny światowej. Szarża pod Krojantami to było wspaniałe widowisko, dopracowane i zaplanowane w każdym calu. Nie wiem czy jest tak łatwo przyzwyczaić ponad sto koni do wybuchów i takiego zgiełku oraz zorganizować przyjazd rekonstruktorów z całej Polski. Dzięki takim wydarzeniom nowe pokolenia mają szansę poznać naszą historię i dowiedzieć się, ile krwi wylali nasi przodkowie po to, abyśmy mogli sobie obecnie żyć w wolnym państwie i pisać po polsku. Chwała rekonstruktorom i organizatorom! Od jakiegoś czasu jeżdżę po tego typu imprezach i widzę, ile pieniędzy i wysiłku kosztuje przygotowanie odpowiedniego stroju, a nie mówię już o działającym sprzęcie zmechanizowanym. Osoby zaangażowane w tego typu wydarzenia zawsze starają się to robić jak najlepiej i z roku na rok czynią wielkie postępy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.