Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9603 miejsce

Rękopis Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w kawiarni Jama Michalika

24 lipca br. w kawiarni Jama Michalika w Krakowie gościł Wiesław Budzyński, biograf Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pisarz opowiadał o życiu Poety, ale także przygotował pewną niespodziankę, która wywołała ogromne wrażenie na publiczności.

Rozpoczęcie wieczoru. Maria Kania - "WydawnictwoM" wita zgromadzonych gości.Na zdjęciu pisarz Wiesław Budzyński, Barbara Figurniak i Mateusz Jarosz. / Fot. Piotr KuliśWieczór autorski pisarza Wiesława Budzyńskiego, który odbył się w kawiarni Jama Michalika w Krakowie na długo pozostanie w pamięci wszystkich zgromadzonych tam osób. Zaproszonych gości powitała Maria Kania reprezentująca "WydawnictwoM", które jest wydawcą wznowionej i uzupełnionej o nowe fakty, książki Wiesława Budzyńskiego "Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila".

Właściciel Kawiarni Jama Michalika, Pan Stanisław Jerzy Kuliś wita pisarza, artystów i zgromadzonych gości. / Fot. Piotr Kuliś Chwilę potem głos zabrał Wiesław Budzyński, dziękując właścicielom kawiarni Jamy Michalika za zaproszenie go do "Świątyni przodków" oraz wydawnictwu za organizację wieczoru. Pan Stanisław Jerzy Kuliś, powiedział również wiele pięknych słów pod adresem Wiesława Budzyńskiego, artystów Barbary Figurniak i Mateusza Jarosza, od dawna zaprzyjaźnionych z kawiarnią Jama Michalika, a także przywitał przedstawicieli "WydawnictwoM", prasy i przybyłą na tę uroczystość publiczność.

Barbara Figurniak wykonuje utwory z pierwszej płyty pt.Promienie . / Fot. Mateusz JaroszWieczór rozpoczął się koncertem piosenek do słów Poety z muzyką Mateusza Jarosza w wykonaniu Barbary Figurniak.
Wzruszona występem publiczność wysłuchała następnie pięknej mowy pisarza Wiesława Budzyńskiego, człowieka niezwykle zasłużonego dla polskiej kultury, ale przede wszystkim biografa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Wiesław Budzyński opowiada o życiu Poety. / Fot. Piotr KuliśDzięki jego ponad trzydziestoletnim badaniu życia Poety i opisaniu go w książkach, możemy dobrze poznać tę wybitną postać jaką był Baczyński.
Pan Wiesław Budzyński opowiadał bardzo ciekawe wątki jego życia. Padało wiele pytań i odpowiedzi, ale największą niespodzianką dla wszystkich był tomik wierszy - rękopis Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z 1942 roku, który Pan Budzyński przywiózł ze sobą do Krakowa na tę uroczystość.

Barbara Figurniak pokazuje rękopis Panu Stanisławowi Kulisiowi - właścicielowi Kawiarni Jama Michalika. / Fot. Mateusz JaroszTomik wierszy z dedykacją " Mojej kochanej Matce Krzysztof. D.w.6./.XII./1942 r." młody Poeta stworzył specjalnie dla niej, w jednym egzemplarzu, pięknym drobniutkim pismem na czerpanym papierze. Napisane własnoręcznie wiersze urzekają niezwykle staranną kaligrafią.
Stefania Baczyńska, matka Poety, jako nauczycielka i żona literata, doskonale zdawała sobie sprawę z geniuszu syna i ocaliła od zniszczenia jego wielkie dzieła. Trzymać je w ręku, po po 72 latach, tak pięknie zachowane, było niezwykłym przeżyciem. Przychodziły na myśl fakty, że wokół szalała wojna, a młody chłopiec tworzył wiersze, spisał je potem tak starannie, aby darować je matce. Ona przyjmowała je z pewnością z wielkim wzruszeniem. Potem chroniła, aby przetrwały ten straszny czas.
Rękopis K.K.Baczyńskiego w dłoniach Barbary Figurniak. / Fot. Mateusz JaroszW wierszu "Słowa po deszczu" Baczyński napisał " na żółtych kartkach ręce drżą, wzbiera zmarłymi słowikami..." Ta piosenka była m.in. prezentowana tego wieczoru. Trzeba tu przyznać, że zadrżały ręce i przyśpieszyło serce trzymając te "żółte kartki".
Po tych wzruszeniach Barbara Figurniak wykonała kolejne piosenki, tym razem z drugiej płyty pt." Deszcze".
II część koncertu. Barbara Figurniak wykonuje utwory z drugiej płyty Pan Wiesław Budzyński, który poświęcił swoje życie dla ukazania prawdy o Baczyńskim szczerze i z wielką radością pogratulował artystom "wspaniałej i trafnej" interpretacji wierszy Poety - określając to słowem "...doskonałe... "

Po koncercie. / Fot. Piotr Kuliś Pan Wiesław Budzyński kieruje słowa podziękowania i uznania dla Barbary Figurniak i Mateusza Jarosza. / Fot. Piotr KuliśPrawdopodobnie przeżycia związane z tomikiem wierszy spisanych ręką Poety sprawiły, że koncert był niezwykle wzruszający, a cała uroczystość wywarła na publiczności ogromne wrażenie.

Wiesław Budzyński podpisuje książki. / Fot. Mateusz JaroszMaria Kania,Barbara Figurniak,Wiesław Budzyński,StanisŁaw Jerzy Kuliś,Mateusz Jarosz / Fot. Piotr Kuliś Autor książki " Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila" chętnie rozmawiał z gośćmi, podpisywał książki z imienną dedykacją. Były też wspólne fotografie i wymiana serdecznych słów. Ten wieczór odbył się w przeddzień imienin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.Barbara Figurniak i Wiesław Budzyński przy portrecie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. / Fot. Mateusz Jarosz
Pan Wiesław Budzyński z tego powodu został jeszcze jeden dzień w Krakowie, aby ponownie spotkać się w kawiarni Jama Michalika z jej właścicielami Panią Ewą i Stanisławem Kulisiem, oraz artystami - Barbarą Figurniak i Mateuszem Jaroszem i wspólnie uczcić to imieninowe święto.

Wpisy do książki pamiątkowej. / Fot. Mateusz JaroszPo uroczystym obiedzie były rozmowy o życiu Baczyńskiego, wspomnienia wspólnej wyprawy na wyspie Śolta śladami Poety, a także analizowanie pięknych strof , które pozostawił nam sam Poeta i które trzeba przekazywać dalej, kolejnym pokoleniom jako drogowskaz i lekcje życia.

Baczyński to nie tylko poeta wojny, to myśliciel, który chciał nam przekazać wskazówki etyczne i moralne potrzebne dla godnego życia, jakie sam prowadził. Pan Budzyński publicznie podkreślił " Baczyński był niewątpliwie geniuszem. Tacy poeci rodzą się raz na 200 i więcej lat. Przez cztery lata stworzył ponad 500 wspaniałych utworów, a więc tyle ile przeciętnie tworzy 80 -letni poeta. (...) W jego życiu nie było najmniejszej "rysy". To był człowiek - kryształ ".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Baczyński nawoływał do miłości międzyludzkiej przede wszystkim. Po niej był szacunek do matki natury i porządku jaki panuje we wszechświecie. W jego poezji jest ogrom miłości do ojczyzny, rodziców, żony, do psa - wiernego przyjaciela, któremu także poświęcił swoje wiersze i rysunki. To był bardzo wrażliwy i ciepły człowiek. Zdawał sobie sprawę ze swojego geniuszu. Był bardzo mądry i zarazem skromny. Starał się swoją wiedzę przekazać kolegom, żołnierzom. Miał duże poczucie humoru, był niezwykle odważny i rwał się do walki o wolność. Przeczuwał że zginie. Długo można by pisać...

"Tych miłości, które z nami na strumieniach białych płyną, co jak chmury nad głowami czasem każą zapominać. Tych miłości jak zwierzęta, co wracają w las od ludzi, węsząc z twarzą wyciągniętą póki śmierć ich nie ostudzi. Tych miłości, które niosą sok z korzeni w słońce liściem, co jak puch dziewczęcych włosów, nie wydepczą nienawiści (...) W nas, jak pomników głazy, z tych miłości stale rośnie, przez te czasy, nad te czasy, ponad nami czas miłości..."K.K.Baczyński fragm. "Tych miłości"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, dzięki Pani można tak wiele dowiedzieć się o tym wspaniałym człowieku, poecie K.K.Baczyńskim. Jak zawsze bardzo wartościowy materiał. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdecznie dziękuję za bogato ilustrowaną relację z tego niezwykłego spotkania, na jakim bardzo chciałabym się znaleźć. Bardzo dziękuję za udostępnienie zdjęcia bezcennego rękopisu.

Dzięki relacji wyobrażam sobie, jakie uczucia towarzyszyły uczestnikom spotkania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy. Patriotyzm, polska kultura i tradycja potrzebują nieustannego propagowania, aby mogły przetrwać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluje występu :) i życzę powodzenia w krzewieniu patriotyzmu poprzez kulturę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zazdroszczę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie - tak, to było niezwykłe wydarzenie. Tego rodzaju skarby można oglądać jedynie za szkłem w muzeum i najczęściej nie wolno ich fotografować z lampą błyskową. Nam było dane trzymać je w rękach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezwykłe Wydarzenie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.