Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

346 miejsce

Rękopis "Potopu" dla Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Zbiory Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej mogą się wzbogacić o fragment rękopisu "Potopu". Za bezcenne karty autografu trzeba zapłacić niebagatelną sumę, a zatem akt nabycia zależy od darczyńców.

Ilustracja do Potopu. Roch Kowalski / Fot. Marian Adamczewski Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, w miejscu narodzenia noblisty, zamierza nabyć fragmenty powieści "Potop", środkowego ogniwa "Trylogii". Łączny koszt zakupu rękopisów to kwota 70 tys. złotych, którą Muzeum stara się zgromadzić organizując zbiórkę publiczną pod hasłem: Rękopis Potopu dla Muzeum H.Sienkiewicza.

W realizacji przedsięwzięcia niezbędna będzie pomoc przyjaciół muzeum, miłośników twórczości pisarza, a także firm i organizacji którym nie jest obojętny los polskich dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Każde nawet najmniejsze wsparcie ma znaczenie.

Inicjatywę pozyskania kart rękopisu "Potopu" przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej można wesprzeć poprzez darowiznę na konto muzeum w Banku Spółdzielczym w Krzywdzie o numerze:

14 9203 0002 0000 4691 2000 0010

Każda osoba czy instytucja wspierająca przedsięwzięcie otrzyma specjalny certyfikat - cegiełkę potwierdzającą współudział w realizacji przedsięwzięcia - nabycia kart rękopisu "Potopu" do zbiorów muzeum.

Karta Potopu Henryka Sienkiewicza / Fot. skan Powieść Henryka Sienkiewicza "Potop" była drukowana w odcinkach w krakowskim "Czasie" w latach 1884-1886. Karty rękopisu Henryk Sienkiewicz wysyłał do drukarni rozdziałami i nigdy nie tworzyły one zwartego zespołu tym samym ulegały naturalnemu rozproszeniu. Najwięcej kart rękopisów Sienkiewicza trafiło do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Karty autografu, które mogą trafić do Muzeum, obejmują wydarzenia wojenne, jakie miały miejsce po oblężeniu Zamościa i zwycięstwach Czarnieckiego w okolicach Jarosławia. W epizodach wojennych obok głównych bohaterów "Trylogii" występują postacie m.in. Rocha Kowalskiego i Stefana Czarnieckiego. Zawierają one następujące sceny:

Zdobycie szwedzkiej chorągwi królewskiej
Szwedzi w widłach Wisły i Sanu
Zdobycie Sandomierza
Poselstwo Zagłoby do obozu szwedzkiego po Rocha Kowalskiego.

O tych scenach, i i innych obrazach wykreowanych przez Sienkiewicza, wybitny sienkiewiczolog Julian Krzyżanowski napisał:
"Dzięki niezwykłej plastyce widzenia scen zbiorowych, wydarzeń, zwłaszcza bitewnych (...) opis delegacji do Karola Gustawa w sprawie Rocha Kowalskiego i całe setki scen podobnych, nie miały sobie równych w literaturze polskiej. Proza Sienkiewicza sięgnęła tu szczytu artyzmu".

W roku 2017 Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - miejscu urodzenia polskiego Noblisty obchodzi Jubileusz 50-lecia działalności. W tym wyjątkowym czasie i okolicznościach, muzeum otrzymało ofertę nabycia części rękopisu "Potopu" Henryka Sienkiewicza - jednej z najpopularniejszych powieści polskich.

Nabycie rękopisu "Potopu" - jak powiedział dyrektor Muzeum, Maciej Cybulski - jest niepowtarzalną, wyjątkową, szansą dla placówki, zwiększającą jej prestiż i pozycję na skalę ogólnopolską. Pozyskane rękopisy, prezentowane w miejscu urodzenia pisarza na Ziemi Łukowskiej stanowić będą dobro ogólnonarodowe, dostępne dla publiczności, zachowując je jednocześnie w zbiorach publicznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dopiero teraz czytam i serdecznie popieram aby najmniejsze ale najbardziej sienkiewiczowskie w moim odczuciu muzeum mialo fragment rekopisu Potopu. Juz nie pamietam gdzie pisal Potop trzebaby siegnac po Jego Listy wydane przez PiW a moze po jeszcze inne zrodla naprawde nie pamietam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowszy mój materiał został zatwierdzony, ale ten starszy czeka od 11 sierpnia na to, by trafić do obiegu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.