Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10407 miejsce

Rekordowa frekwencja na 2. Festiwalu Filmowym Kino Dzieci

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-10-06 18:55

Zakończył się 2. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Odbywał się on od 26 września do 4 października w 18 miastach Polski i uczestniczyło w nim 18 tysięcy widzów. Tegorocznej edycji przyświecało hasło "Zanurzmy się w filmie".

„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" / Fot. mat organizatoraW plebiscycie publiczności nagrodę Kwiatu Paproci zdobyło szwedzkie „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Jury filmowców z Agnieszką Glińską, Piotrem Dumałą Jarosławem Wszędybyłem wybrało łotewską opowieść „Mamo, kocham Cię”. Dziennikarze nagrodzili brazylijską animację „Chłopiec i świat”.

– To był fantastyczny festiwal – mówi Maciej Jakubczyk, dyrektor Kina Dzieci. – Sale pełne uśmiechniętych, rozemocjonowanych maluchów, żywo reagujących na ekranowe wydarzenia przynoszą wielką radość i dają motywację do działania. To dopiero druga edycja, a już widzimy, że udało nam się zdobyć wiernych fanów i wykreować modę na dobre dziecięce kino.

Tegoroczna edycja przebiła pod względem zasięgu oraz frekwencji ubiegłoroczną – w niektórych miastach nawet dwukrotnie. W Warszawie odbywała się w dwóch kinach: Muranów i Praha przyciągając w sumie 8 000 osób. Stołeczni widzowie mogli wybierać spośród 70 tytułów: animacji, filmów aktorskich, krótkich i pełnometrażowych. Projekcjom towarzyszyły wydarzenia specjalne. Z fanami spotkała się Gunilla Bergström, autorka i ilustratorka bestsellerowej serii książek o Albercie Albertsonie. Hitem okazał się pokaz stworzonych ponad pół wieku temu animacji Lotte Reiniger z muzyką na żywo graną przez dzieci.
„Mamo, kocham Cię” / Fot. mat organizatora
Publiczność wypełniała sale podczas spotkań „Kino Dzieci gra z Legią” łączących świat filmu i piłki nożnej. „Jurtę opowiadaczy” działającą przed kinem Muranów odwiedziło blisko 100 osób żądnych nowych historii, które niebawem mają szansę trafić na duży ekran. Widzowie chętnie zaglądali także do Stacji Muranów, gdzie przez cały festiwal trwała wystawa prac polskich rysowników „Poszukujemy nowego bohatera”. Do rodzinnych plastycznych zabaw zachęcał m.in. Józef Wilkoń.

Wielkim zainteresowaniem festiwal cieszył się także we Wrocławiu, Poznaniu (odpowiednio 3,1 i 2 tysiące widzów). Po raz pierwszy Kino Dzieci miały okazję oglądać maluchy w Jarocinie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Ełku, Chodzieży, Kielcach i Szczecinie. Widzowie w całej Polsce oglądali osiem filmów konkursowych walczących o nagrody kwiatu Paproci. Po podliczeniu głosów wygrało „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” (reż. Pontus Klänge, Walter Söderlund), ekranizacja bestsellerowej serii książek Szweda Martina Widmarka ilustrowanych przez Helenę Willis.

Reżyserzy Agnieszka Glińska, Piotr Dumała i Jarosław Wszędybył swoją nagrodę przyznali łotewskiemu filmowi Jānis Nords „Mamo, kocham Cię”: „za głębię i przenikliwość obserwacji oraz psychologiczną prawdę w ukazaniu 12-letniego bohatera uwikłanego w konflikt ze światem, mądry i ważny przekaz o wyzwalającej sile prawdy i miłości”. Wyróżnienie zdobyło „Życie według Nino”, Simone van Dusseldorp na podstawie scenariusza Urszuli Antoniak, „za subtelne i przekonujące połączenie realnego i fantastycznego, które pomaga przetrwać najtrudniejsze życiowe sytuacje”.
„Chłopiec i świat" / Fot. mat organizatora
Jury dziennikarzy: Katarzyna Sarek, Kaja Klimek i Jakub Demiańczuk nagrodziło brazylijski film Alê Abreu  „Chłopiec i świat”. „Rzadko się zdarza, by film animowany miał tak wiele poziomów, wzbudzał tak silne emocje, a jednocześnie docierał – co przetestowaliśmy – do odbiorców w różnym wieku i to nie dzięki swojej umowności czy aluzjom czytelnym dla dorosłych. Ta nierealistyczna w formie opowieść świetnie przybliża jak najbardziej realne problemy współczesności. Cieszymy się, że mieliśmy okazję zobaczyć ten film” – uzasadniali swój wybór dziennikarze.

Podobnie jak w ubiegłym roku w programie Kina Dzieci zabrakło filmów polskich. Powstaje ich u nas bardzo mało, jeden rocznie, czasem żaden. Receptą mogą okazać się zakończone podczas Kina Dzieci warsztaty Films For Kids.Pro. Ich efektem są scenariusze nowych dziecięcych filmów. Czekają na sfilmowanie. Może pierwsze zobaczymy za dwa, trzy lata podczas Kina Dzieci?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Faktycznie, polskich filmów dla dzieci jest bardzo mało, ale jak wynika z tekstu, jest nadzieja na zmianę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.