Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowa frekwencja na 2. Festiwalu Filmowym Kino Dzieci

Ewa Bo
Ewa Bo
„Mamo, kocham Cię”
„Mamo, kocham Cię” mat organizatora
Zakończył się 2. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Odbywał się on od 26 września do 4 października w 18 miastach Polski i uczestniczyło w nim 18 tysięcy widzów. Tegorocznej edycji przyświecało hasło "Zanurzmy się w filmie".

W plebiscycie publiczności nagrodę Kwiatu Paproci zdobyło szwedzkie „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Jury filmowców z Agnieszką Glińską, Piotrem Dumałą Jarosławem Wszędybyłem wybrało łotewską opowieść „Mamo, kocham Cię”. Dziennikarze nagrodzili brazylijską animację „Chłopiec i świat”.

– To był fantastyczny festiwal – mówi Maciej Jakubczyk, dyrektor Kina Dzieci. – Sale pełne uśmiechniętych, rozemocjonowanych maluchów, żywo reagujących na ekranowe wydarzenia przynoszą wielką radość i dają motywację do działania. To dopiero druga edycja, a już widzimy, że udało nam się zdobyć wiernych fanów i wykreować modę na dobre dziecięce kino.

Tegoroczna edycja przebiła pod względem zasięgu oraz frekwencji ubiegłoroczną – w niektórych miastach nawet dwukrotnie. W Warszawie odbywała się w dwóch kinach: Muranów i Praha przyciągając w sumie 8 000 osób. Stołeczni widzowie mogli wybierać spośród 70 tytułów: animacji, filmów aktorskich, krótkich i pełnometrażowych. Projekcjom towarzyszyły wydarzenia specjalne. Z fanami spotkała się Gunilla Bergström, autorka i ilustratorka bestsellerowej serii książek o Albercie Albertsonie. Hitem okazał się pokaz stworzonych ponad pół wieku temu animacji Lotte Reiniger z muzyką na żywo graną przez dzieci.

Publiczność wypełniała sale podczas spotkań „Kino Dzieci gra z Legią” łączących świat filmu i piłki nożnej. „Jurtę opowiadaczy” działającą przed kinem Muranów odwiedziło blisko 100 osób żądnych nowych historii, które niebawem mają szansę trafić na duży ekran. Widzowie chętnie zaglądali także do Stacji Muranów, gdzie przez cały festiwal trwała wystawa prac polskich rysowników „Poszukujemy nowego bohatera”. Do rodzinnych plastycznych zabaw zachęcał m.in. Józef Wilkoń.

Wielkim zainteresowaniem festiwal cieszył się także we Wrocławiu, Poznaniu (odpowiednio 3,1 i 2 tysiące widzów). Po raz pierwszy Kino Dzieci miały okazję oglądać maluchy w Jarocinie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Ełku, Chodzieży, Kielcach i Szczecinie. Widzowie w całej Polsce oglądali osiem filmów konkursowych walczących o nagrody kwiatu Paproci. Po podliczeniu głosów wygrało „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” (reż. Pontus Klänge, Walter Söderlund), ekranizacja bestsellerowej serii książek Szweda Martina Widmarka ilustrowanych przez Helenę Willis.

Reżyserzy Agnieszka Glińska, Piotr Dumała i Jarosław Wszędybył swoją nagrodę przyznali łotewskiemu filmowi Jānis Nords „Mamo, kocham Cię”: „za głębię i przenikliwość obserwacji oraz psychologiczną prawdę w ukazaniu 12-letniego bohatera uwikłanego w konflikt ze światem, mądry i ważny przekaz o wyzwalającej sile prawdy i miłości”. Wyróżnienie zdobyło „Życie według Nino”, Simone van Dusseldorp na podstawie scenariusza Urszuli Antoniak, „za subtelne i przekonujące połączenie realnego i fantastycznego, które pomaga przetrwać najtrudniejsze życiowe sytuacje”.

Jury dziennikarzy: Katarzyna Sarek, Kaja Klimek i Jakub Demiańczuk nagrodziło brazylijski film Alê Abreu  „Chłopiec i świat”. „Rzadko się zdarza, by film animowany miał tak wiele poziomów, wzbudzał tak silne emocje, a jednocześnie docierał – co przetestowaliśmy – do odbiorców w różnym wieku i to nie dzięki swojej umowności czy aluzjom czytelnym dla dorosłych. Ta nierealistyczna w formie opowieść świetnie przybliża jak najbardziej realne problemy współczesności. Cieszymy się, że mieliśmy okazję zobaczyć ten film” – uzasadniali swój wybór dziennikarze.

Podobnie jak w ubiegłym roku w programie Kina Dzieci zabrakło filmów polskich. Powstaje ich u nas bardzo mało, jeden rocznie, czasem żaden. Receptą mogą okazać się zakończone podczas Kina Dzieci warsztaty Films For Kids.Pro. Ich efektem są scenariusze nowych dziecięcych filmów. Czekają na sfilmowanie. Może pierwsze zobaczymy za dwa, trzy lata podczas Kina Dzieci?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto