Facebook Google+ Twitter

Rekordowa ilość zgłoszeń do konkursu literackiego Down obok mnie

  • ... xxx
  • Data dodania: 2016-11-21 14:39

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” przeprowadziło IV edycję konkursu literackiego „Down obok mnie”.

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” przeprowadziło IV edycję konkursu literackiego „Down obok mnie”. Inicjatywa ma przybliżyć uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych tematyki związanej z osobami niepełnosprawnymi, a przez to ułatwienie im pozbycia się uprzedzeń wobec tych osób, w szczególności zaś wobec osób z zespołem Downa.

W tegorocznej edycji padł rekord w ilości zgłoszeń. W ciągu miesiąca z mazowieckich szkół napłynęło aż 200 prac. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 23 listopada w Urzędzie dzielnicy Warszawa Bielany. Patronat honorowy nad akcją objął Mazowiecki Kurator Oświaty.
Konkurs literacki „Down obok mnie” skierowany był do młodzieży szkolnej z województwa mazowieckiego. Polegał na opisaniu spotkania z osobą z zespołem Downa i swoich refleksji na ten temat. Zarówno wybór formy literackiej nadsyłanych prac, jak i sytuacji w nich opisywanych został pozostawiony uczestnikom. Zaangażowanie mazowieckiej młodzieży okazało się ogromne. W ciągu miesiąca do Biura Organizacyjnego konkursu napłynęło 200 zaangażowanych społecznie prac.
Konkursowi od lat towarzyszy edukacyjne przesłanie obalania negatywnych stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnością intelektualną (w szczególności z zespołem Downa), wciąż funkcjonujących pośród dzisiejszej młodzieży, a objawiających się np. poprzez traktowanie słowa „Down” jako wyrażenia obraźliwego.

- W naszym konkursie chcemy właśnie wykorzystać popularność tego powiedzenia – „Ty Downie”. Chcemy, by przynajmniej jakaś część młodych ludzi zechciała zauważyć, że za tym codziennie używanym, bezosobowym "Downem" kryją się całkiem realni ludzie, ich rówieśnicy, którzy także mają swoje historie. Być może skłoni to niektórych do zmiany sposobu wyrażania się, ale ważniejsza jest zmiana stosunku do osób
z niepełnosprawnością intelektualną. Ważne, żeby wiedzieli co to, kto to i dlaczego. By na widok skośnych oczu, nie przechodzili na drugą stronę ulicy, nie odwracali wzroku, nie okazywali agresji. Jeśli tak będzie, to mogą się wyzywać od Downów, ile tylko zechcą... Ale nie zechcą – mówi Andrzej Suchcicki, współzałożyciel Stowarzyszenia Rodzin
i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”
Rozwiązanie konkursu odbędzie się w środę 23 listopada 2016 roku w Sali widowiskowej Urzędu dzielnicy Warszawa Bielany (w godzinach 11:00-13:00). Każdy
z uczestników – autorów prac otrzyma dyplom i upominek. Dyplomy i upominki otrzymają także nauczyciele – opiekunowie merytoryczni uczniów. Przewidywanych jest ponadto sześć nagród regulaminowych i cztery wyróżnienia.

W skład Komisji Konkursowej wchodziły następujące osoby:
• Prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys – socjolog
• Joanna Złotnicka – nauczycielka gimnazjum
• Judyta Sierakowska – dziennikarka
• Ewa Kowalewska – redaktor kwartalnika Bardziej Kochani
• Aldona Marczak – sekretarz Komisji Konkursowej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.