Facebook Google+ Twitter

Rekordowa liczba emerytów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-26 07:22

W ubiegłym roku ZUS przyznał rekordową liczbę emerytur - pisze "Puls Biznesu". Z najnowszych badań Zakładu wynika, że prawo do świadczeń uzyskało ponad 215 tysięcy osób.

To ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej i najwięcej od początku lat 90. Tymczasem z prognozy wypłacalności Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat na wypłatę emerytur zabraknie co najmniej 158 milionów złotych. "Puls Biznesu" pisze, że jeśli rząd rozszerzy listę zawodów uprawniających do emerytur pomostowych, to i tak nie będzie ich z czego wypłacić.

Wicedyrektor Działu Analitycznego w Fundacji FOR Wiktor Wojciechowski zauważa, że Polacy uzyskują emerytury w coraz młodszym wieku. W ubiegłym roku średni wiek kobiety przechodzącej na emeryturę wynosił 55 lat, a mężczyzny- 59 lat. Polacy odchodzą więc z rynku pracy na pięć lat przed uzyskaniem ustawowego wieku emerytalnego.

Eksperci podkreślają, że tak duży przyrost liczby osób, którym po raz pierwszy przyznano emeryturę nie wynika jedynie z procesu starzenia się polskiego społeczeństwa. Jest to głównie efekt ostatniego roku obowiązywania przywilejów emerytalnych.

"Puls biznesu" pisze, że kontynuowanie takiej polityki grozi nie tylko niewypłacalnością systemu emerytalnego, ale także spowolnieniem rozwoju gospodarczego Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.