Facebook Google+ Twitter

Rekordowa liczba kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-09 09:05

Liczba kandydatów do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla jest rekordowo duża. Norweski Komitet Noblowski, przyznający nagrodę, potwierdził, że w tym roku nominowane były 172 osoby i 33 organizacje - więcej niż kiedykolwiek w historii.

Wśród najczęściej wymienianych osób, które mogą być w tym roku uhonorowane jest były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, uważany za kluczową postać w procesie jednoczenia Niemiec i tworzenia Unii Europejskiej. Obok niego pojawia się chiński dysydent Wei Jingsheng - autor prodemokratycznego manifestu Piąta Modernizacja oraz Izraelczyk Mordechaj Vanunu, który upublicznił szczegóły dotyczące izraelskiego programu nuklearnego.
Często typowaną organizacją jest Unia Europejska oraz Wioski Dziecięce. U bukmacherów wysoko stoi afgańska działaczka na rzecz praw człowieka Seema Samar, kolumbijska polityk Piedad Cordoba i czołowy opozycjonista Zimbabwe, Morgan Tsvangirai. Zakłady stawiane są też na prezydentów Obamę i Sarkozy'ego oraz wokalistów Michaela Jacksona i Bono.

Premier Putin ma dwa razy większe szanse od prezydenta Busha; jeśli ten ostatni miałby wygrać, wystarczyłoby postawić dwa tysiące dolarów, by w jeden dzień stać się milionerem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.