Facebook Google+ Twitter

Rekordowa liczba protestów wyborczych

Ponad pół tysiąca protestów wyborczych i wciąż przybywa. Błędy na kartach do głosowania i nieprawidłowe liczenie głosów to główne zarzuty.

Wybory samorządowe 2014. http://icaliente.pl/nonsens/wybory-samorzadowe/ / Fot. icaliente.plProtesty mogą być składane zgodnie z ordynacją wyborczą w terminie 14 dni od dnia wyborów. Sądy rozpoznają wnioski w ciągu 30 dni. Termin mija w poniedziałek 1 grudnia.

W piątek do godziny 13 zarejestrowano już ponad 500 protestów wyborczych, czyli można mówić o rekordzie: "Sytuacja jest jednak dynamiczna, ciągle spływają nowe protesty i do końca weekendu ta liczba na pewno będzie dużo wyższa" - TVN24 podaje informację zasięgniętą w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

W protestach podnoszone są zarzuty błędnej oceny głosów nieważnych jak i wydawania kart z innych okręgów. Money.pl cytuje rzecznika Sądu Okręgowego Warszawa Praga Marcina Łochowskiego: "Z reguły są to protesty dotyczące wyborów do rad dzielnic i rad gmin. Mamy tylko dwa protesty dotyczące wyborów do sejmiku wojewódzkiego. W obu tych protestach zarzuty są podobne i dotyczą kart do głosowania. Zdaniem skarżących przepisy mówią jednoznacznie, że to powinna być karta, a nie książeczka."

Inny przykładowy powód protestu to wskazanie na fakt, że wyborcy otrzymali karty inne niż wzór ustalony przez PKW; brak na nich informacji o sposobie głosowania. Taki wniosek wpłynął do Sądu Okręgowego w Krakowie. Żądanie unieważnienia wyborów do sejmików na terenie całego kraju dowodzone jest w nim z powodu "celowego działania PKW", w tym "opóźnienie uchwał w sprawie wyborów 2014."

Powody są różne i różniaste. W województwie podkarpackim protest kwestionuje trzeźwość przewodniczącej jednej z komisji; interweniowała policja. Zawiadamiano też o wydawaniu kart do głosowania bez potwierdzenia tożsamości wyborców. Również w województwie śląskim zarzuca się brak właściwych kart do głosowania. Ponadto niezaliczenie głosów, usuwanie plakatów wyborczych, a nawet proceder kupowania głosów za alkohol. W województwie wielkopolskim pojawiły się zarzuty prowadzenia agitacji wyborczej w trakcie pierwszej tury głosowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.