Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25815 miejsce

Rekordowe ceny żywności. Chleb podrożeje do 5 zł, cukier do 7,5 zł

Do końca roku bochenek chleba może kosztować nawet 5 zł, a cukier 7,50 zł. Ceny żywności są najwyższe od 20 lat, czyli od momentu, gdy Agencja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ zaczęła prowadzić ich monitoring.

 / Fot. Peggy Greb/Domena publicznaWiększa stawka VAT, rekordowe ceny zboża i droższe o około 80 proc. surowce piekarskie, to główne powody czekających nas podwyżek. Na taki stan rzeczy miały wpływ z kolei susze, pożary i powodzie na całym świecie. Już w styczniu zanotowano największe wzrosty cen artykułów spożywczych od 10 lat. To jednak nie koniec. Cukier podrożeje nawet o 150 proc. i będzie najdroższy od 30 lat - czytamy w serwisie TVN24.

Podobnie rzecz ma się z bawełną. Jej cena skoczy o 30 proc. Podrożeje o 10 proc. też sprzęt AGD. Sytuację pogłębiają zamieszki w Afryce Północnej. Rozruchy w Libii spowodowały wzrost ceny baryłki ropy do poziomu najwyższego od ponad dwóch i pół roku.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Adam Przechwała
  • Adam Przechwała
  • 03.03.2011 15:25

Pozwolę sobie na upolitycznienie mojej wypowiedzi...
Może pora zwrócić swój wzrok w kierunku partii politycznych z poza rządu? Osobiście jestem za ustrojem przedwojennym... kiedy polska była prawdziwie wolnorynkowym krajem, a podatki były znikome. Gdzie ceny produktów dyktował rynek. Ustroju w którym ludzie dysponowali własnymi funduszami w większej części i wydawali je tak jak mieli na to ochotę, nie na jakieś obowiązkowe socjalistyczne ZUSy, które nie mają sensu ani przyszłości, nie działają.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
kk
  • kk
  • 02.03.2011 10:53

bieda inędza to nas tylko czeka w tym wspaniałym kraju!!!!! tym krajem rzadza DEBILE!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
patryk
  • patryk
  • 28.02.2011 14:24

Niedługo to i u nas dojdzie do wojny domowej tak jak i w Egipcie czy gdzieś tam jak tak nasz wspanialy rząd będzie robił.Ten nasz kraj to paranoja.Te nasze głupce w sejmie podpisują co im tylko unia da do podpisania bo mają z tego zysk, a o ludziach to nie pomyślą

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Duda
  • Jacek Duda
  • 24.02.2011 10:56

Po przeczytaniu nasuwa sie tylko jedno, trzeba przestać włazić do pewnej części ciała niektórym i popierać to, co polskie i używać nasion prawdziwych tych, które zawsze wzejdą, a nie modyfikowanych, bo w przeciwnym razie, jak Polacy będa bee, a ni cacy, będą sobie mogli spożywać patyki i liście z lasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raczej nie chodzi o wzbudzanie paniki ale o zasygnalizowanie pewnego procesu jakiego jesteśmy świadkami. Zagościła na stałe epoka malwersacji i spekulacji. Po niedawnym kryzysie nieruchomości i finansów mamy kolejny - na niego żaden rząd nie będzie reagował, gdyż nie wzruszy "fundamentów" finansowych a z pewnością je wzmocni. Bo nie ludzie się liczą - czego doświadczyliśmy, a kasa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Palikotopodobny
  • Palikotopodobny
  • 23.02.2011 21:01

To jest próba wywołania paniki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem skąd ta panika, bo u mnie chleb wciąż kosztuje 1,95, a kielecka piekarnia Pod Telegrafem nawet... obniżyła ceny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ceny zbóż - są często używane jako przelicznik np. czynszów dzierżaw Agencji Nieruchomości Rolnych.
To, że od cen zbóż podrożeje nam chlebek - jakoś przeżyjemy. Ale to, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić 180% za dzierżawę - może go łatwo wykończyć. Firmy mogą upadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwrost cen żywności podyktowane jest nie, nieudolną polityką danego rządu tylko spekulacją finansową potentatów bankowych USA oraz EU. Dopóki EU wydawać będzie limity na produkcję zboża, mleka, mięsa i innych wyrobów spożywczych, będzie jeszcze gorzej. Napewno jesteśmy krajem samowystarczalnym jeżeli chodzi o bydło, trzodę czy płody rolne, ale nam nie wolno uprawiać pól, bo lepiej jest kupić mąkę, cukier, paszę dla zwierząt z USA, Kanady i tym samem bogacić zagranicznych potentatów aniżeli pozwolić żyć naszym rolnikom. Zmiejszanie stanu trzody i krów jest tylko jeden z powodów drożyzny. Wprowadzenie do obrotu posiału kodowanego (genetycznie modyfikowanej) drugim i zarazem nie rozwiązuje sprawę a raczej ją jeszcze pogarsza. Firmy amerykażskie oraz EU chce aby każdy rolnik uprawiał takie zboże jakie oni nam dostarczą, nie mówiąc o tym, że jest to jawna spekulacja i złodziejstwo. Dotychczas każdy rolnik po zbiorach, pozostawił sobie pewną część zboża, jako nasiona do uprawy na następny rok. Tak było przed 500 laty czy nawet przed 1000 laty. Teraz? Rośliny zboża genetycznie modyfikowane są roślinami JEDNOROCZNYMI. Tak rolnik jest zmuszony kupować każdego roku nowy sat. . Chodzi oto, aby uzależnić rolnika od kupna każdego roku nasion z ameryki. Unijny komisarz ds. handlu Pascal Lamy przyznał, że Unia Europejska zastanawia się nad całkowitym zezwoleniu na import żywności Gdyby tak się stało, to jeden z największych sporów dzielących USA i Unię rozwiązałby się sam. Jeszcze nie posiadamy mąki z ziarn genetycznie modyfikowanych a już ceny rosną, co dopiero jak otrzymamy pierwszą partię zboża z Ameryki? Nie czas zagospodarować nasze pola leżące odłogiem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie romanie, Pan mnie nie zrozumiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.