Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25517 miejsce

Rekordowo niski poziom Wisły w Warszawie. 105 centymetrów!

Utrzymujący się od kilku dni niski stan rzeki sprawił, że oczom warszawiaków ukazały się fragmenty dawnego mostu Poniatowskiego. Co jeszcze skrywa dno Wisły?

Most Poniatowskiego w Warszawie / Fot. Piotr Biegała/CC 3.0Odkryte elementy mostu Poniatowskiego oraz torowiska tramwajowego zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Budowa mostu rozpoczęła się w 1909 roku i autorem jego architektury, jak i sąsiadujących budowli, był Stefan Szyller. Most Poniatowskiego, służący obecnie warszawiakom, istnieje od 1946 roku.

Eksplorację Wisły od 2008 roku kontynuuje Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Najnowszym odkryciem jest fragment najstarszego stałego mostu w Warszawie - Kierbedzia. Podobnie jak dawny most Poniatowskiego został on zniszczony podczas II wojny światowej. Następnie na jego filarach wybudowano most Śląsko-Dąbrowski. Do wcześniejszych odkryć ekipy należą fragmenty przęsła mostu pod Cytadelą.

Dno Wisły badają także historycy i archeolodzy, którzy w ramach projektu "Wisła", od dwóch lat poszukują skarbów z okresu potopu szwedzkiego - rzeźb, dział, fragmentów posadzek. Część szwedzkich łupów spławianych barkami do Gdańska utonęła w Wiśle.

- Niski poziom rzeki nie do końca ułatwi poszukiwania - podkreśla koordynator projektu, dr Wojciech Kowalski. - Na pewno łatwiejsze będzie nurkowanie, jednak nie wszystkie używane do badań urządzenia mogą pracować przy niskim stanie wód.

Jak informuje dyżurny hydrolog IMGW, Konrad Baran, poziom stanu Wisły w Warszawie według pomiaru z godz. 6 rano wynosi 105 cm i w ciągu najbliższych dni ma nadal się obniżać o 1-2 cm dziennie. Najniższy poziom wód w historii (68 cm) odnotowano we wrześniu 1992 roku.

Czytelnicy Wiadomości24 polecają na Facebooku:
Rozwiązanie konkursu na wakacyjny przewodnik. Kto wygrał drukarkę?
Lotto. Szóstka nie padła. We wtorek rekordowa kumulacja 50 milionów
Inauguracja Szlaku Matki Ewy w Bytomiu - Miechowicach
Koncert zespołu Chemia w lubelskim Klubie Graffiti. Fotorelacja
Nowa Prawica Korwin-Mikkego: premier Tusk niczym Gierek i Gomułka
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

@antek patelmitrz: Nie będzie inaczej, skoro pod dnem buduje się najdroższą rurę w Europie miast wielu oczyszczalni ścieków, a sanepid dba o dobro polityków a nie o ścieki. Ministerstwo Środowisko zajmowało się bzdetami i organizuje prawo by szybko zaspokoić oczekiwania stowarzyszeń ekologistycznych niż rzeczywistej dbałości o czystą wodę, ziemię i powietrze.
Koniec lata i początek jesieni jest rzeczywiście sucha. Może miast wspominać wojenną traumę oczyścić rzekę z gruzu i złomu.
Wiem, wiem, to mrzonka. Jak się za to wezmą w zgodzie z Prawem Ochrony Przyrody to i miliarda nie starczyłoby?

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 28.09.2011 15:19

Wisła ma niski poziom zarybienia,siedzę kilka godzin i nawet brania nie ma.PZW zarybia swoje konta bankowe nie rzeki,daleko polsce nawet do murzynów w RPA złowiłem sporo ładnych sumów, tu tylko gówna i kondony,ładna mi królowa polskich rzek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.