Facebook Google+ Twitter

Rekordowy spadek wartości węgierskiej waluty

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-06 22:21

Węgierski forint odnotował rekordowy spadek. Za jedno euro płacono 318 forintów.

Forint idzie na dno, a rząd nie ma recepty na kryzys, który destabilizuje węgierską gospodarkę - twierdzi prezes Narodowego Banku Węgier. Od czerwca 2008 roku forint osłabił się o 39 procent. - To niebezpieczna granica - oświadczył prezes Narodowego Banku Węgier Andras Simor i dodał, że decyzje lewicowego rządu premiera Ferenca Gyurcsanyia są niedostateczne.

Zdaniem prezesa w obecnej sytuacji Węgry mają małą szansę na wejście do systemu stabilizacji waluty ERM2 poprzedzającego ewentulane przyjęcie eura w granicach roku 2012.

Rząd nie wyklucza interwencji na rynku dewizowym i zdecydowanego zwiększenia stóp procentowych o 300 punktów bazowych. W wielu rejonach kraju zaniepokojeni Węgrzy wybierają pieniądze z kont bankowych. Bank Centralny zapewnił, że pieniądze klientów są bezpieczne.

Kryzys finansowy szczególnie silnie dotknął Węgry ze względu na wysoki deficyt budżetowy i dużą zależność od finansowania z zagranicy. Zadłużenie Węgier sięga niemal 100 miliardów euro. Przed skutkami kryzysu nie ratuje już kraju nawet ubiegłoroczna pożyczka Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Swiatowego w wysokości 25 miliardów dolarów.

W celu ożywienia gospodarki rząd planuje zwiększyć podatek VAT, anulować ulgi podatkowe dla najbogatszych, a wydatki socjalne zredukować do najbardziej koniecznych przypadków. Zdaniem opozycji są to jednak zabiegi kosmetyczne. Węgierska prawica domaga się się ustąpienia gabinetu premiera Gyurcsania zarzucając mu nieudolność i nieumiejętność wykorzystania pomocy finansowej Zachodu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.