Facebook Google+ Twitter

Rektor katowickiej AWF na prezesa związku biathlonu

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-09-22 08:05

Rektor katowickiej AWF - Zbigniew Waśkiewicz został wybrany przez ministra sportu, aby jako kurator posprzątał w Polskim Związku Biathlonu. Od 6 lipca jest kuratorem Związku, którego zarząd został zawieszony.

30 września w Katowicach odbędzie się zjazd wyborczy PZBiat. Waśkiewicz chce kandydować na prezesa
Władze polskiego biathlonu zostały zawieszone za nieprawidłowości w finansach. Zadłużenie PZBiat. to, według kuratora, około 1,2 mln złotych.

- Moją rolą było zabezpieczenie funkcjonowania związku i zwołanie zjazdu. Pracy było bardzo dużo, ponieważ kilka tygodni poszło na ponowne stworzenie planów składanych do ministerstwa i podpisanie wszelkich umów dotyczących szkolenia i finansowania. Od zawieszenia zarządu wszelkie środki budżetowe na sport biathlonowy idą poprzez AZS AWF Katowice. Tak będzie przez trzy najbliższe lata. Sprawy szkoleniowe też zostały rozwiązane, zawodnicy pojechali na zgrupowanie do Finlandii. A były opóźnienia treningowe, bo wcześniejsze dwa zgrupowania nie odbyły się z braku środków. Były też problemy organizacyjne. Niektórzy trenerzy nie mieli nawet podpisanych umów - podsumował dotychczasową pracę 36-letni kurator.

„Nie boję się wyzwań” – mówi Zbigniew Waśkiewicz Fot. Dziennik Zachodni

Jego zdaniem przy sprzedaży ośrodka w Jakuszycach - co było jednym z powodów działań ministra - ewidentnie złamano prawo. Efektem tego jest pozew starostwa jeleniogórskiego o zwrot 50 procent zniżki, jaką dano związkowi przy zakupie ośrodka. Chodzi o 480 tysięcy złotych. - Umowa została ewidentnie złamana, bo przez 10 lat nie mieliśmy prawa ośrodka sprzedać. Będziemy chcieli osiągnąć porozumienie ze starostwem - dodał Waśkiewicz.

Sytuacja w polskim związku ma też reperkusje międzynarodowe. - Na kongresie światowej federacji (IBU) usłyszałem wiele przykrych słów od działaczy, ponieważ toczy się też postępowanie dotyczące dysponowania środkami z IBU. Sekretarz generalny IBU Michael Geistlinger został na przykład wezwany do prokuratury w Austrii. Uważam, że prezes Lewicki powinien wyjaśnić środowisku biathlonowemu, gdzie te pieniądze się podziały - powiedział rektor. Austriak ma być obecny na zebraniu w Katowicach.

Waśkiewicz uważa, że zawodnikom i trenerom należy stworzyć komfortowe warunki do pracy. - Trzeba spokoju, bo w biathlonie psychika jest niezwykle ważna - dodał. - Zostając kuratorem spodziewałem się nieprawidłowości, ale nie tak dużego zadłużenia i tak głupich błędów. Jednak dotychczasowi sponsorzy się nie wycofali. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi. Po olimpiadzie w Turynie zauważono, że biathlon to bardzo atrakcyjna dla sponsorów dyscyplina. Dużo było w ostatnim roku transmisji telewizyjnych z zawodów. Jeśli wygrałbym wybory, nie muszę rezygnować z funkcji rektora, bo prezesowanie w polskim biathlonie jest społeczne. Nie boję się wyzwań, dlatego chcę pociągnąć ten wózek. Minister Lipiec też chciałby, abym został w PZBiat. Skoro udało mi się zakończyć sprawę hali AWF (zostanie wreszcie otwarta 28 września - przyp. red.), to i na tym polu warto spróbować sił - zakończył rektor.

Warto dodać, że na prezesa nie będzie kandydował były szef biathlonu Krzysztof Lewicki, którego nie ma na liście delegatów na zjazd.


Tomasz Sikora, wicemistrz olimpijski z Turynu

Byliśmy na zgrupowaniu w Finlandii, we Włoszech, trenowaliśmy w Dusznikach. Wreszcie jest normalnie, nareszcie nikt nie narzeka, że brakuje pieniędzy. Nie musiałem zmieniać barw klubowych z Dynamitu Chorzów na AZS AWF Katowice. Po prostu, przez katowicki klub przechodzą teraz pieniądze z ministerstwa sportu, zamiast przez Polski Związek Biathlonu. Czy chcę skomentować fakt kandydowania na prezesa przez pana Waśkiewicza? Oczywiście, jestem jak najbardziej za! (tok)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.