Facebook Google+ Twitter

Relacja prezydenta z wizyty w Izraelu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-17 07:24

Mieć dobre relacje z Izraelem to mieć dobre relacje z krajem, który ma ogromny wpływ na światowy układ sił - podkreślił prezydent Lech Kaczyński w rozmowie z " Rzeczpospolitą". W wywiadzie dla dziennika prezydent opowiada o zakończonej wizycie w Izraelu, wspólnej historii Żydów i Polaków, antysemityzmie i antypolonizmie oraz polityce bliskowschodniej.

Lech Kaczyński przypomniał na łamach gazety, że w XIX wieku polscy Żydzi mieli duży udział w życiu społecznym, w tym w rodzącym się ruchu narodowo - patriotycznym. W tym kontekście wskazał między innymi na postać pułkownika wojska polskiego, Berka Joselewicza, który uczestniczył w powstaniu kościuszkowskim, a potem walczył w armii Księstwa Warszawskiego.
Prezydent zaznaczył też, że obecnie w Izraelu funkcjonują nieprawdziwe stereotypy na temat Polski i Polaków, które są dla nas bardzo nie korzystne. Jak wyjaśniał w rozmowie z "Rzeczpospolitą", chodzi o sprawę rzekomej współodpowiedzialności Polaków za Holocaust. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego owe stereotypy są zabójcze z punktu widzenia interesów naszego państwa i należy z nimi walczyć, między innymi poprzez edukację.
Więcej między innymi o tym, dlaczego prezydentowi zależy na zacieśnianiu stosunków Polski z Izraelem - w rozmowie "Rzeczpospolitej" z Lechem Kaczyńskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.