Facebook Google+ Twitter

Relacja z debaty w Lublinie

W ramach akcji "Jednomandatowe.pl - poseł odpowiedzialny przed wyborcami" na Wydziale Politologii UMCS odbyła się gorąca dyskusja z udziałem publiczności.

Debatę "Jednomandatowe okręgi wyborcze", zorganizowaną na Wydziale Politologii UMCS 29 kwietnia 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, poprzedził pokaz dwóch kilkuminutowych filmów z wrocławskiego happeningu NZS i IV Marszu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW) na Warszawę:

http://www.youtube.com/watch?v=ty-9qkAyWNQ
http://www.youtube.com/watch?v=lOiVwR7B3nI

Głos za JOW ( http://jednomandatowe.pl/faq.php) zabrał m.in. Sławomir Janicki, który kilka lat temu, gdy był przewodniczącym Rady Miasta organizował w Lublinie komitet na rzecz referendum ws. zmiany ordynacji do Sejmu. Piotr Dziedzicz - przewodniczący oddziału lubelskiego stowarzyszenia KoLiber - mówił o zaletach dwubiegunowej sceny politycznej w systemie brytyjskim (JOW w jednej turze). Ja wystąpiłem jako lubelski koordynator akcji Jednomandatowe.pl i podkreślałem znaczenie dostępności do biernego prawa wyborczego, wspominając o bieżących wydarzeniach związanych z JOW (uchwała Związku Miast Polskich - http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zwiazek_miast_polskich_za_zmiana_ordynacji_92367.html , marsze na Warszawę - http://nzs.umcs.lublin.pl/index.php?galeria.jow
itp.). Ze strony publiczności padł głos, że w takie inicjatywy jak Marsz na Warszawę (http://jow.pl/index.php?id=apelomarsz5) angażuje się mniej obywateli niż w protesty związkowców (choć warto zwrócić uwagę, że w Marszach JOW brali już udział m.in. przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy).

Inne zdanie na temat ordynacji mieli obecni na sali przedstawiciele reaktywowanego niedawno Stronnictwa Demokratycznego i PSL-u, którzy sugerowali, że ordynacja nie ma większego wpływu na życie społeczne.
Mimo takiego stanowiska za ordynacją mieszaną typu niemieckiego (a więc z listą krajową) opowiedział się Jakub Łosoś-Czernicki ze Stronnictwa Demokratycznego. Wypowiedział się też przedstawiciel PSL-u, który proponował, by poprzez upowszechnianie wiedzy na temat ordynacji do Parlamentu Europejskiego zachęcać obywateli do pójścia do urn przy obecnej ordynacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.